Hlavní obsah
Majitelé vystavěli dům v přírodní prohlubni ve skále. Foto: Profimedia.cz

Dům ve skále je bezpečným útočištěm pro každou příležitost

Dům vybudovaný pod převisem skály, navíc takové, která má stejnou barvu a takřka identickou strukturu jako skaliska ve slavném Monument Valley (severoamerická oblast), budí oprávněný zájem médií nejenom v Americe. Plně a moderně vybavený domov, jenž se ovšem obejde bez městských inženýrských sítí, je možné získat v aukci už 21. ledna 2017. Dům nazvaný Cliff Haven (volně přeloženo jako Útočiště v útesu) stojí v kaňonu Montezuma, u městečka Monticello v jihovýchodním Utahu.

Majitelé vystavěli dům v přírodní prohlubni ve skále. Foto: Profimedia.cz
Dům ve skále je bezpečným útočištěm pro každou příležitost

Současní majitelé, kteří dům v roce 1986 vybudovali, využili přírodní prohlubeň ve skále charakteristické červenavé barvy, vyrovnali její dno a na vzniklé plošině postavili dům, který nápadně připomíná indiánské pueblo.

Do domu se přichází tunelem vyhloubeným do skály.

Foto: Profimedia.cz

Aby zajistili odvod vody, vyhloubili za domem do skály tunel, jímž je její odtok veden, a zároveň je tím zajištěna přirozená cirkulace vzduchu, což je důležité zejména v horkých letních dnech.

Majitelé doufají, že si jejich dům koupí stejný nadšenec, jakými jsou oni sami, a že bude dál pokračovat v jejich díle.

Foto: Profimedia.cz

Domácnost rozkládající se na 195 čtverečních metrech kromě tradičních místností, jako je kuchyň a obývací pokoj, je dále mj. zařízena třemi pokoji, dvěma koupelnami, dohromady devíti místnostmi.

Nechybí zde připojení k wi-fi, elektřinu dům získává ze solárních panelů, vodu majitelé čerpají z vlastní studny. Kromě toho je na přilehlém pozemku o výměře necelých pěti hektarů cisterna zachycující dešťovou vodu.

Hlavní místnost domu slouží jako obývací pokoj, kuchyň a jídelna.

Foto: Profimedia.cz

Na zahradě je také garáž pro dvě vozidla a především vinohrad, zeleninová zahrada a sad s jabloněmi, broskvoněmi, třešněmi a dalšími ovocnými stromy.

Majitelé v interiéru využili pouze místní tradiční materiály. Dům je navzdory odloučenosti od civilizace zařízen všemi moderními prvky.

Foto: Profimedia.cz

Jinými slovy, dům, který je docela daleko od civilizace, není závislý na veřejných inženýrských sítích a městské infrastruktuře a je přímo ideálním útočištěm nejenom pro milovníky osamělého života, ale také pro všechny, kteří se za každé situace rádi spoléhají jen sami na sebe.

Jednu ze stěn ložnice tvoří přímo skála, v jejíž prohlubni majitelé dům vybudovali.

Foto: Profimedia.cz

Současní majitelé, Phil a Barbara Houghtonovi, nabízejí dům k prodeji, protože na ně začíná doléhat jejich pokročilý věk. Pevně však doufají, že se jim podaří nalézt kupce, který bude stejným nadšencem jako oni sami a bude dál pokračovat v budování jejich díla ve stejném stylu a duchu.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků