Hlavní obsah
Dům vznikl na místě nepoužívaných sedmi garáží. Foto: Profimedia.cz

Dům s rezavou střechou a fasádami vyhrával soutěže. Teď je na prodej

Prodat svůj vysněný dům se rozhodli manželé Tim a Jo Lucasovi z Londýna. Jejich obydlí, které vzniklo transformací nevyužívaných sedmi garáží, není přitom v Británii vůbec neznámé. Dům, jehož střecha i fasády pokrývají pláty korodované oceli, sklidil spoustu úspěchů v odborných i laických architektonických soutěžích.

Dům vznikl na místě nepoužívaných sedmi garáží. Foto: Profimedia.cz
Dům s rezavou střechou a fasádami vyhrával soutěže. Teď je na prodej

Dům s celkovou plochou podlah 372 metrů čtverečních vznikl na základě plánů a představ obou manželů, kteří přizvali ke spolupráci svého přítele a uznávaného architekta Stuarta Piercyho. Vznikl dům, který rozhodně upoutá pozornost každého kolemjdoucího a nenechá jej klidným. Zatímco někoho svým vzhledem nadchne, jiné může naopak popudit.

Střechu i fasády pokrývají obklady z plátů korodované oceli.

Foto: Profimedia.cz

Faktem ovšem zůstává, že si získal velkou přízeň diváků v zemi oblíbené televizní soutěže Grand Designs. Také odborníci jej ocenili. Svědčí o tom skutečnost, že byl nominován na cenu britských královských architektů RIBA.

Stavba díky své členitosti zajímavě propojuje exteriér s interiérem.

Foto: Profimedia.cz

Stavba domu začala v roce 2012, kdy se majitelům podařilo získat stavební povolení. Za dva roky se společně se svými dcerami mohli do svého nového domova nastěhovat.

Dvě hlavní části budovy propojuje dvoupodlažní chodba se schodištěm a prosklenými stěnami.

Foto: Profimedia.cz

Dům je tvořen dvěma budovami podobného tvaru, které spojuje dvě podlaží vysoká, z obou stran prosklená chodba se schodištěm.

Prosklená chodba spojuje obě části domu a obě jeho podlaží.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco většinu přízemí jedné z budov zabírá rozlehlá kuchyň s jídelnou, přízemí druhé budovy tvoří prostorný obývací pokoj. Venkovní plocha mezi nimi slouží jako místo pro stolování nebo třeba jen posezení v teplých dnech.

většinu přízemí jedné části domu zabírá kuchyň propojená s jídelnou. Její střed zabírá centrální ostrůvek, který může sloužit jako snídaňový bar.

Foto: Profimedia.cz

Horní podlaží domu jsou vyhrazena především pro soukromé pokoje členů rodiny. Přízemí s horním patrem kromě tradičních schodů spojuje také dřevěná skluzavka, která dole ústí do herny.

Obě části domu nejsou ve stejné výšce. Ta, kde je obývací pokoj, je o něco níže.

Foto: Profimedia.cz

Zvláštností domu jsou prefabrikované obklady fasády z korodované oceli. Některé z plátů jsou hustě perforované a zakrývají stavební otvory domu. V praxi to znamená, že jimi do interiéru proniká světlo a na zemi i stěnách vznikají obrazce nápadně podobné těm, jež by vytvářely husté větve stromů.

Jedním ze zajímavých rysů v interiéru domu je velká skluzavka propojující obě podlaží.

Foto: Profimedia.cz

Manželé se po čtyřech letech bydlení v domě rozhodli jej prodat. Zájemcům jej nabízejí za 3,8 miliónu liber, tedy zhruba 123 miliónů korun.

Perforované ocelové pláty propouštějí do interiéru světlo rozptýlené stejným způsobem, jako kdyby dopadalo skrz husté větvě listnatých stromů.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků