Hlavní obsah
Vzrostlý platan je součástí obývacího pokoje. Foto: Profimedia.cz

Dům prorostlý stromy je fascinujícím spojením moderní architektury a přírody

Američan James MacKinnon si chtěl postavit dům na prostranství, kde stojí několik vzrostlých platanů. Rozhodl se, že je do stavby svého vysněného domu jednoduše začlení, kmeny vysokých platanů tak prostupují přímo jednotlivými místnostmi. Efekt je fascinující, člověk si připadá jako v přírodě.

Vzrostlý platan je součástí obývacího pokoje. Foto: Profimedia.cz
Dům prorostlý stromy je fascinujícím spojením moderní architektury a přírody

Velké prosklené plochy domu stojícího v Hollywoodu navozují pocit výhledu z ptačího hnízda. Umožňují krásný pohled na okolní kaňon. Cílem tohoto architektonického počinu bylo dát vyniknout půvabům místa, kde dům stojí a učinit z nich dominantu této stavby.

Navrhnout dům okolo kmenů nebylo jednoduché. Kmeny totiž nerostou rovně, ba dokonce v nejnovějším pokoji kmen roste v úhlu téměř 45 stupňů. Navíc kořeny dosahují až 180 centimetrů pod zem.

Stromy slouží jako originální příčky

Stromy slouží jako speciální dělící příčky, James MacKinnon totiž nemá rád stěny a upřednostňuje otevřený prostor, takže rozčlenění místnosti kmeny stromů mu vlastně přišlo i vhod.

Stromy jsou nejdůležitější dekorací tohoto obytného domu.

Foto: Profimedia.cz

MacKinnon říká, že tyto stromy byly na jeho vysněném pozemku první, takže si zaslouží zůstat.  Architekti Mike Jacobs a Aaron Neubert k tomu ale dodávají, že to stálo spoustu peněz navíc, kořeny stromu totiž bylo třeba zkomponovat do základů domu a počítat s tím, že stromy budou dál růst. V domě dnes MacKinnon žije jen se psem Valentinem.

James MacKinnon se proslavil jako maskér, za svou práci již získal prestižní ocenění Emmy. Svou výjimečnou kreativitu promítl i do této stavby, která vzdává hold krásám přírody.

Anketa
Vadily by vám stromy v domě?
Ano, mohou stavbu časem narušit.
50 %
Ano, stavba by byla dražší.
1.2 %
Ne, bylo by to zajímavé ozvláštnění interiéru.
48.8 %
Celkem hlasovalo 4539 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků