Hlavní obsah
Dům se neustále vychyloval a otáčel podle toho, jak do něj foukal vítr, anebo podle pohybu jeho dvou obyvatel. Foto: Profimedia.cz

Domov jako na houpačce uklidňuje pocitem neustálého pohybu

Uprostřed polí v údolí řeky Hudson, ve státě New York, vyrostl letos v létě neobyčejný dům, který okamžitě vzbudil pozornost laické i odborné veřejnosti. Na své okolí pohlíží z výšky a neustále se naklání a natáčí tak, jak na něj působí přírodní živly nebo pohyb jeho obyvatel. Na pět srpnových dní se v této velmi moderní verzi chaloupky na kuří nožce zabydleli i její autoři, výtvarník a architekt, Alex Schweder a Ward Shelley. Název díla připomínajícího obří skleněnou houpačku zní ReActor.

Dům se neustále vychyloval a otáčel podle toho, jak do něj foukal vítr, anebo podle pohybu jeho dvou obyvatel. Foto: Profimedia.cz
Domov jako na houpačce uklidňuje pocitem neustálého pohybu

Název vyjadřuje hlavní dovednost domu, tj. reagovat na vlivy okolí i pohyby nájemníků. Počin je podle autorů třeba vnímat spíše jako obyvatelnou skulpturu nebo performující architekturu, nikoli jako návrh objektu určeného k trvalému bydlení.

Dřevostavba na betonovém pilotu s prosklenými stěnami příliš soukromí nenabízela. Dokonce i koupelna s toaletou v centrální části není nijak zakryta.

Foto: Profimedia.cz

Dřevěný dům, jehož veškeré stěny jsou prosklené, aby návštěvníci měli možnost sledovat, kde se právě který z mužů nachází a jak to ovlivňuje naklonění domu, je umístěn na vrchu 4,5 metru vysokého betonového pilotu. Na délku měří 13,4 m a na šířku 2,4 m.

Vnitřní uspořádání domu je symetrické, každá polovina je zařízena stejně, centrální prostory jsou určené ke společnému užívání.

Foto: Profimedia.cz

Oba muži si během svého pětidenního pobytu v domě vedli deník, kam zapisovali své dojmy a zážitky. Ty pak zveřejnili v deníku New York Times. Například v nich popisují nepravidelnost změn počasí i pohybů domu. Pochvalují si ovšem uklidňující účinky stavu, kdy je člověk v neustálém pohybu.

Zároveň byli až překvapeni, jak intenzívně v domě vnímali přítomnost jeden druhého, neboť věděli okamžitě doslova o každém kroku svého spolubydlícího.

Společný život v pohyblivém domě žádal po svých obyvatelích, aby se naučili společně koordinovat své pohyby. Tuto dovednost měli ale příležitost natrénovat už ve svých dvou předchozích projektech.

Foto: Profimedia.cz

ReActor vznikl na zakázku Mezinárodního uměleckého centra Omi se sídlem v Ghentu, ve státě New York, jako součást jeho výstavy nazvané Wood: From structure to enclosure“ (velmi volně přeloženo jako Dřevo: Od struktury k uzavřenému objektu).

Je už pátým společným počinem obou mužů. Jejich předcházející díla se také velmi originálním způsobem zaměřovala na řešení obytného prostoru a kooperaci spolubydlících. Dosud však byla navrhována pro interiérové expozice.

Počin nazvaný Counterweight Roommate (Spolubydlící jako protizávaží) byl představen v roce 2011 na výstavě Scope v Bazileji, později si jej převzalo tamní Muzeum moderního umění a začlenilo jako trvalou součást své výstavy.

Foto: Profimedia.cz

Oba umělci se seznámili v roce 2005 na Americké akademii v Římě. K jejich nejznámějším společným počinům patří projekt Counterweight Roommate (Spolubydlící jako protizávaží) z roku 2011, kde k sobě byli umělci přivázáni horolezeckým lanem na opačných stranách vertikálně orientované struktury, takže když jeden chtěl dolů, druhý musel vzhůru.

Další známé dílo z roku 2014 nese název In Orbit (V oběžné dráze) a silně připomíná kolečko pro křečky. Vnitřní a vnější povrch kruhu byl poset nábytkem, takže jeden z umělců „bydlel“ uvnitř kruhu a druhý na jeho vrchu. Kdykoli se chtěl jeden z nich dostat k jinému kusu nábytku, museli oba synchronizovaně pootočit kruhem.

Projekt In Orbit (V oběžné dráze) z roku 2014

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků