Hlavní obsah
Ukázka velkoplošného tisku na velkoformátové keramické obklady. Foto: ABK

Digitální tisk našel své místo i v interiérovém designu

Technologie digitálního tisku se původně používala hlavně v oblasti reklamy. To ale nebyly možnosti tiskáren ještě tak velké jako dnes. Vývoj se posouvá, zvětšuje se hlavně délka, šířka i tloušťka materiálu, který lze potisknout. Testuje se odolnost, vylepšují se ochranné vrstvy. Díky tomu se tato technologie ve stále větší míře uplatňuje i v interiérech. Spotřebitel mnohdy vůbec netuší, kde všude se s ní setkává.

Ukázka velkoplošného tisku na velkoformátové keramické obklady. Foto: ABK
Digitální tisk našel své místo i v interiérovém designu

Produkty používané v současnosti pro zařízení interiérů, jejichž vzhled byl zkrášlen pomocí digitálního tisku, lze objevit jak v sériové výrobě, tak i mezi ryze individuálními zakázkami. Právě možnost vytváření malých sérií je jednou z velkých předností této technologie.

V kuchyních se velmi často používá tisk na skleněnou obkladovou desku, kde patří mezi nejčastější aplikace.

Foto: Trachea

Na co lze tisknout

Dekory se prostřednictvím digitálního tisku aplikují na keramické obklady a dlažby, lamina, lamináty, akrylátové desky i vinyl. Samozřejmostí je výroba tapet touto technologií, kdy se opět tiskne na různé podklady, jako je papír, vlies a jejich různé kombinace.

Také u stínítek lamp lze uplatnit technologii digitálního tisku a sladit tak jejich motiv například se vzorem na dekorativním polštářku.

Foto: Iva Bastlová

Velmi častý je rovněž tisk na sklo, naopak méně obvyklé jsou aplikace na dýhu, což je celkem škoda. Jemné dekory vypadají totiž v kombinaci se dřevem opravdu dobře. Tiskne se i na textil, což pak využívá nejen interiérový design, ale také oděvní průmysl.

Nejčastěji používají klienti i designéři tisk individuálního motivu na tapety.

Foto: Vavex

Jaké motivy?

Natisknout si lze nechat jak menší sérii, což se vyplatí v případě prvku, který se v interiéru opakuje a jehož vzhled se tím sjednocuje. Zrovna tak je ale možné nechat si potisknout pouze jeden jediný kus. Zejména na tapetách byly dříve k vidění hlavně kýčovité motivy například západů slunce na pláži či vodopádů.

Grafiky nejlépe vyniknou na nábytku jednoduchých tvarů.

Foto: Iva Bastlová

Dnes už je volí naštěstí jen omezený okruh výrobců a spotřebitelů. Místo nich najdeme na trhu opravdu sofistikované a originální motivy, které jsou zároveň decentní a neruší interiér.

Svoboda volby je někdy příliš velké sousto

Vybrat motiv však není jen tak, pro mnohé je to velký oříšek. Jedinou podmínkou je totiž dodat fotografii nebo grafiku v dostatečném rozlišení. Pak už se meze nekladou.

Na zahraničních veletrzích je příležitost vidět nejrůznější aplikace. Vystavovatelé se totiž řídí heslem Hlavně zaujmout!

Foto: Iva Bastlová

Tento nekonečný výběr je ale vlastně handicapem. Častou otázkou pak bývá: „A co tam tedy dát? V jaké barevnosti? V jakém měřítku?" Někdy se pak nakonec stane, že se klient po dlouhém hledání raději vrátí k typizované variantě, protože se prostě nemůže rozhodnout.

Na letošním veletrhu v Miláně byla k vidění celá řada solitérů, na nichž se uplatnila technologie digitálního tisku.

Foto: Iva Bastlová

Jak vybírat

Při výběru je proto potřeba postupovat systematicky. Promyslet si záměr, souvislosti atd. Motiv vytvořený digitálním tiskem nemusí být pokaždé celoplošný, může jít jen o částečnou aplikaci v lince nebo o prolínání několika grafik či o již zmíněnou kombinaci s přírodním dřevem.

Výběr motivů nemá hranice: od komiksů k folklórním motivům.

Foto: Iva Bastlová

Možností je opravdu hodně, a kdo si neví rady, neměl by se bát obrátit se s žádostí o konzultaci na odborníka - interiérového designéra.

Potištěné sklo lze využít nejen na obklad do kuchyně či koupelny, ale také jako výplň dveří.

Foto: J.A.P.

V každém případě námaha při hledání stojí za to, protože výsledky bývají úžasné. Jak o tom svědčí produkce nejen u nás, ale také v zahraničí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků