Hlavní obsah
Interiér je inspirovaný vzhledem, a zejména atmosférou francouzských bister. Foto: Flavio Coddou

Cihlové stěny bistra zdobí mísy s ovocem

V rohovém domě z 19. století ve slovinské Lublani bylo už několik let nevyužívané přízemí. Dříve sloužilo kdejakému účelu. Bývalo v něm řeznictví i velkoobchod s vínem. Pak osiřelo. Nyní však získalo zpět svou důstojnost a do jeho cihlových zdí se vrátil ruch. Vzniklo v něm totiž bistro ve francouzském stylu. Jeho návštěvníky pak ale především upoutá výzdoba na zdech - mísy plné ovoce.

Interiér je inspirovaný vzhledem, a zejména atmosférou francouzských bister. Foto: Flavio Coddou
Cihlové stěny bistra zdobí mísy s ovocem

Slovinští architekti ze studia Deklava Gregorič Architects s velikým nadšením vzpomínají na první setkání se svými klientem, provozovatelem současného bistra EK: „Místo nudného seznamu technických požadavků jsme obdrželi pozvánku na jedno sobotní dopoledne na plnohodnotný brunch, během kterého nám kuchař postupně nabídl celé menu, které plánoval servírovat v novém bistru.”

Bistro vzniklo v nepoužíváném přízemí domu z 19. století. Právě tomu odpovídá jeho tvář. Její podobu začali architekti vytvářet se svým klientem nad dlouhým menu pokrmů, které nyní nabízí svým hostům.

Foto: Flavio Coddou

Tak, jak se postupně propracovávali se svým hostitelem napříč menu, přibližovali se také společně podobě, jakou by nový prostor s plochou 74 m² měl mít. Hned na počátku byla jasná inspirace tradičními francouzskými bistry. Zbývalo přijít na to, jak využít dlouhou historii domu a jeho přízemí.

Architekti odhalili původní klenuté stropy seskládané z cihel. Jejich přirozeným doplňkem se pak ukázaly být žárovky zavěšené na měděných drátech.

Foto: Flavio Coddou

Dům byl postaven v 19. století. V samotném přízemí za ta léta býval obchod se spoustou zboží. Ve výčtu nechybí ani masna nebo velkoobchod s vínem. V posledních letech však přízemí nikdo nevyužíval. Jeho stěny pokrývaly vrstvy nejenom prachu, ale také nátěrů a omítky z dob, kdy se prostor předchozí uživatelé snažili zvelebit.

Původní zdivo tvořené cihlami, které na spoustě míst nahrazují kameny, dobře doplňují čtvercové desky stolků z mramoru.

Foto: Flavio Coddou

A právě těchto vrstev se nakonec architekti se svým klientem rozhodli zbavit. Stěny a klenuté stropy oškrábali na cihlu a takto obnažené je ponechali bez dalších úprav. Tento nápad pak ještě podpořili a dovedli dále použitím prostých žárovek coby svítidel zavěšených volně na měděných drátech. Vytvořili tak nejenom skvělou atmosféru, ale zároveň vzdali hold někdejším stavitelům domu a jeho celé historii.

Nevšední výzdobou stěn jsou kovové držák s terakotovými mísami naplněnými čerstvým ovocem.

Foto: Flavio Coddou

K francouzským bistrům pak kromě nabídky odkazují i stolky s kovovou kostrou a čtvercovou deskou z mramoru. Tím, co ale nakonec upoutá největší pozornost návštěvníků, budou zopakované kovové konstrukce nesoucí na zakázku vyrobené terakotové mísy a talíře naplněné čerstvým ovocem. Vše pak podtrhuje a zároveň hezky protepluje dřevěná podlaha.

S kovovými držáky mís na stěnách jsou sjednoceny kovové kostry stolků. Hezkým detailem, který zabraňuje úmorné jednolitosti zařízení interiéru, je použití různých typů židlí. Všechny jsou ovšem dřevěné a černé.

Foto: Flavio Coddou

Výsledkem je neobyčejně dobře ladící interiér, jako stvořený pro to, aby si host užil servírovaných pokrmů, ať již ve větší společnosti, anebo v páru.

Jediným místem, kde je interiér bistra zařízen v moderním stylu a má i omítnuté stěny, je - z logických důvodů - kuchyň.

Foto: Flavio Coddou

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků