Hlavní obsah
Vítězná přístavba k domu v Čachticích od Pavola Paňáka a ateliéru A B.K.P.Š. Foto: Archiv soutěže Cena ARCH 2020, Tomáš Manina

Cena ARCH 2020 za nejlepší slovenský architektonický počin patří přístavbě domu v Čachticích

Letošní Cena ARCH 2020 přináší inspiraci kvalitní slovenskou architekturou a nabízí pohled na situaci na slovenské architektonické scéně. Cena upozorňuje na nadčasovou krásu architektonických děl. Vítězným dílem letošního ročníku se stala přístavba domu v Čachticích od architekta Pavola Paňáka.

Vítězná přístavba k domu v Čachticích od Pavola Paňáka a ateliéru A B.K.P.Š. Foto: Archiv soutěže Cena ARCH 2020, Tomáš Manina
Cena ARCH 2020 za nejlepší slovenský architektonický počin patří přístavbě domu v Čachticích

Organizátory Ceny ARCH 2020 jsou vydavatelství Eurostav a časopis ARCH o architektuře a jiné kultuře. Soutěž každoročně upozorňuje na kvalitní architektonická díla vzniklá na Slovensku.

Cena má vždy jen jednoho laureáta. V pořadí už 23. ročník ocenil jako nejlepší stavbu loňského roku přístavbu domu v Čachticích od architekta Pavola Paňáka z ateliéru A B.K.P.Š.

Porota vyzdvihla fakt, že stavba skvěle zapadá do místní lokality a že se architektovi podařilo vytvořit přirozeně působící, konstrukčně inovativní a příjemný prostor. Interiéru dominuje odhalené cihloví, přesto prostor působí velmi útulným dojmem. Realizace je zajímavá i tím, že architekt byl zároveň i investorem.

Obnova vojenského hřbitova z první světové války v lokalitě Banská Bystrica-Majer. Za stavbou stojí autorský tým ve složení Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš. Grafický design vytvořil Boris Meluš.

Foto: Archiv soutěže Cena ARCH 2020, Ján Kekeli

Za pozornost ale stojí všech deset nominací, které byly během slavnostního večera představeny. „Velmi mě zaujal vítězný projekt přístavby domu v Čachticích, ale i obnova vojenského hřbitova v Bánské Bystrici i přestavba objektu Smaltovny v Lučenci,” uvedl český porotce ceny Pavel Nasadil z ateliéru FAM architekti.

O nominacích rozhodla mezinárodní porota

Podobně jako bývá zvykem v mnoha architektonických soutěžích, i v tomto klání o nominovaných rozhodla mezinárodní porota architektů. Projekty hodnotila ve složení slovenských porotkyň Nory Vranové a Andrey Bacové, českého porotce Pavla Nasadila a zástupců z Rakouska Thomase Webera a Christopha Mörkla.

Smaltovna v Lučenci od autorů Štefana Polakoviče, Lukáše Kordíka, Samuela Kadáka, Barbary Rekové, Ľuboše Dobócziho a Filipa Hečka.

Foto: Archiv soutěže Cena ARCH 2020, kolektiv autorů

Porota nominované stavby osobně navštívila, což nebývá v architektonických soutěžích bohužel zcela běžné.

Udílení letošní ceny ARCH se poprvé uskutečnilo on-line

Slavnostní přenos se uskutečnil z prostor Moyzesovy síně v Bratislavě. Působivý secesní prostor se nachází v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Komenského poblíž Dunaje.

Reprezentativní sál, který navrhl vídeňský architekt Josef Rittner na počátku 20. století, je využíván pro koncerty, ale i různé jiné kulturní akce. Slavnostním večerem provázela i šéfredaktorka časopisu Andrea Bácová. Příští rok bude vyhlášen už 24. ročník této prestižní architektonické ceny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků