Hlavní obsah
Špičkové spotřebiče jsou nezbytnou součástí interiéru v High-tech stylu. Je na ně upřena pozornost. Foto: Wadia, Novinky

Průmyslový styl, neboli styl High-tech, vznikl nejprve v architektuře a poté se ukázal inspirativním i pro bytový interiér. To bylo v 70. letech. Dnes jsou nábytkové kusy ve stylu High-tech běžnou součástí nabídky výrobců nábytku. Pojďte se podívat, co všechno styl High-tech skrývá a čím je inspirativní. Zapomeňte ale na volánky a růžovou barvu. High-tech není pro romantičky, je to drsný styl.

Špičkové spotřebiče jsou nezbytnou součástí interiéru v High-tech stylu. Je na ně upřena pozornost. Foto: Wadia, Novinky
Bydlení ve stylu High-tech není pro romantičky

Hlavní inspirací tohoto stylu je předně moderní technologie - inspirací jsou vymoženosti, funkčnost a použití průmyslových materiálů. Průmyslovými materiály rozumíme koberce z plstí používané při stavbách, cihly, litou podlahu nebo gumovou podlahovinu používanou v nemocničních halách.

.: Cihlová dlažba je v High-techovém interiéru dovolena v koupelně i v kuchyni.foto: Právo/archiv AKA

Tyto materiály mají jednu dobrou vlastnost - jsou velmi levné. Preferovanou barvou je uhlově černá a všechny odstíny šedé.

Interiér je plný surových materiálů

V interiéru nalezneme velké prosklené plochy, vystupující surové cihly na stěnách, kovy a plast. Zapomeňte tedy na klasické materiály - na dřevo, na klasické bílé zdi, na vlněné koberce. High-tech styl vyžaduje jiné, nové, neopracované - surové materiály. Stěny mohou být klidně pouze z betonu.

Nábytek je až ostentativně technicistní - police vypadají že jsou v pohybu, na křeslech jsou všechna funkční zařízení. Vše je viditelné - šrouby a matice, páky a páčky - nic není skryto.

.: Jedna z nejoblíbenějších pracovních High-techových židlí - židle Aeron. Pyšní se mnoha funkcemi: má výškovou nastavitelnost, regulovanou tuhost, nastavitelnou bederní opěrku i područku aj.foto: www.at-net.cz

Odhalována je konstrukce nábytku i stavby, v bytě ve stylu High-tech nalezneme obnažené nosné ocelové sloupy a podpěry. Kabely a trubky jsou odhaleny. Z konstrukčních nezbytností se tak stává žádoucí součást designu.

.: Netradiční posezení na rourách - nápad designéra Roberta Öhmana.foto: soutěž Red Dot Design

A jak vypadá taková High-techová stavba? Třeba jako Centre Pompidou v Paříži. Veškeré technologické zařízení je na této budově umístěno na vnější straně skleněné fasády. Při prvním otevření vzbudila tato architektura skandál, nyní je opěvována. Výraznou dominantou interiéru jsou eskalátory.

.: Centre Pompidou - konstrukce je zcela odhalena (vpravo dole: detail).foto: www.parisdigest.com, www.galinsky.com

Dnes se styl High-tech v interiéru většinou mísí s minimalismem. Jen málokdo totiž touží žít v jeho surové nevlídné náruči. High-tech styl se opravdu nehodí pro romantičky. Je to drsný styl pro ty, kteří se obdivují možným funkcím více než líbivé estetice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků