Hlavní obsah
Architektonická kompozice domu se skládá z elementárních tvarů. Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Atypický dřevěný dům nedaleko Křivoklátu ctí přírodní materiály a šetří energii

U zrodu atypického montovaného dřevěného domu kousek od Prahy, v dosahu Chráněné krajinné oblasti Křivoklát, stály výhodná poloha, zdravé prostředí, vztah k přírodním materiálům a snaha o energeticky úsporné řešení.

Architektonická kompozice domu se skládá z elementárních tvarů. Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz
Atypický dřevěný dům nedaleko Křivoklátu ctí přírodní materiály a šetří energii

Majitel energeticky úsporného domu pochází z jižní Kalifornie a několik let žil ve Švédsku, takže mu představa dřevěného montovaného domu nebyla cizí. „Nejde jen o výhodnou cenu a rychlost výstavby, dřevěný dům má také úsporný provoz a velmi příjemné vnitřní klima," vysvětluje hostitel svoji volbu.

Pohled jižní. Třetí štít domu zvýrazňuje kruhové okénko, inspirované pobytem majitelů domu ve Skandinávii. Prosklená nárožní plocha s posuvnými dveřmi umožňuje vstupovat z obývacího pokoje na terasu a do zahrady.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

„Nedůvěra zdejších stavebníků ke dřevostavbám pochází podle mého názoru především z nedostatku zkušeností, ve světě jde o osvědčenou a běžnou záležitost. Já jsem byl naopak ve srovnání s praxí ve Spojených státech příjemně překvapen kvalitou materiálů a precizním provedením stavebních prací."

Z hladké fasády vystupuje na severovýchodním nároží těleso technického zázemí a garáže, obložené tropickým dřevem, naopak vstup je zapuštěn tak, aby vzniklo kryté závětří.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Mladí manželé se na základě doporučení obrátili na společnost HK-Dřestav, chtěli ale vybudovat domov podle vlastních představ a sami se pustili do jeho návrhu. Základ tvořil velký centrální společný prostor otevřený přes obě podlaží. „Když jsme dali dohromady všechna naše přání, vznikla dispozice příliš velká na úklid i využívání. Museli jsme najít kompromis mezi velikostí a našimi představami. Vybetonovaná základová deska se nám zdála malá, dům je ale velmi vzdušný a prostorný," uvádí.

Půdorys přízemí: 1) vstupní hala 2) šatna 3) obývací pokoj 4) kuchyňský kout 5) pokoj pro hosta 6) koupelna + WC 7) technická místnost 8) garáž.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Do výsledné podoby se také promítly požadavky odborníků z Chráněné krajinné oblasti Křivoklát na tvar a sklon střechy.

Z obývacího pokoje vede schodiště na galerii, z níž se vstupuje do ložnic. Hlavním kritériem při návrhu dispozice podkroví byla účelnost. „Stačí nám nevelká ložnice, nesmí ale chybět vlastní šatna a komfortní koupelna. Děti mají větší pokoje, prostor podkroví se tak lépe využije než při dělení na více malých místností," upřesňují.

Kuchyňská linka byla vyrobena na míru z lakovaných MDF desek v povrchové úpravě s vysokým leskem, pracovní deska je z kompozitního materiálu technistone, obložení z hladkého nerezového plechu.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Tato zakázka byla prubířským kamenem jak pro dodavatele, tak pro klienta. „Realizace představ klienta někdy zasáhla i do konstrukčního systému," říká inženýr Janouš z firmy HK-Dřestav, který se podílel na návrhu dispozice domu. „Například v přízemí si majitelé přáli posunout sloup tak, aby v obývacím pokoji zůstala co největší volná plocha. Bylo tedy třeba vymyslet alternativní statickou úpravu."

Velkoformátovou keramickou dlažbu a dubovou podlahu prohřívá podlahové vytápění. Integrované bodové stropní osvětlení příjemně rovnoměrně osvětluje celý prostor domu, ve stropních podhledech je zabudováno potrubí teplovzdušného rekuperačního vytápění.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

"Dřevostavba má na jejich přání vysoké podkroví s maximálním povoleným sklonem střechy. Uvnitř získali více místa a zvenku lepší proporce. Parametry obvodového pláště bylo po tepelnětechnickém zhodnocení stavby nutné přizpůsobit klasifikaci energeticky úsporných domů s důrazem na řešení tepelných mostů. Při stavbě velmi záleželo na schopnosti vyjít si navzájem vstříc. Na výsledku je vidět, že došlo k dobré souhře."

Půdorys podkroví: 1) galerie 2) ložnice 3) WC 4) šatna 5) koupelna 6, 7) dětský pokoj.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Přestože konstrukční systém sám o sobě je energeticky úsporný, majitelé dřevostavby se rozhodli jít ještě dál a zvolili alternativní zdroj energie - tepelné čerpadlo. Vzhledem k místním podmínkám se jako nejvýhodnější ukázal systém vzduch/voda, který nevyžaduje nákladný vrt ani velký pozemek pro zemní kolektory. Teplovzdušné vytápění s rekuperací pak snižuje energetické ztráty na naprosté minimum.

V koupelně rodičů vyniká keramický obklad s květinovým dekorem s metalizujícím efektem.

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

Foto: Karel Pobříslo, www.mujdum.cz

„Zkušenosti s průběhem topné sezóny máme teprve před sebou. Alternativní vytápění se ve světě stává standardem, u nás zůstává zatím spíše otázkou cti. Levnější energie nás ale rozhodně nečeká a investice do čerpadla s předpokládanou návratností 10 let se i při stávajících ekonomických podmínkách vyplatí," říká majitel energeticky úsporného domu.

Technické specifikace

Zastavěná plocha 173 m²

 

Užitná plocha 281,5 m²

 

Konstrukce montovaná z celostěnových sendvičových panelů. Základem panelu je rám ze smrkového masivu vyplněný minerální izolací a z obou stran uzavřený OSB deskou (popř. deskou Fermacell), stěna je zvenku dále zateplena polystyrenem a omítnuta minerální omítkou, zevnitř obložena sádrokartonem. Vnitřní příčky tvoří rámová dřevěná konstrukce, oboustranně opláštěná OSB deskou a sádrokartonem. Protože je sádrokarton plošně vyložen konstrukční OSB deskou, lze na stěny věšet i poměrně těžké předměty.

 

Střecha: impregnovaný smrkový krov s latěním a pojistnou fólií včetně betonové krytiny z vnější strany, izolací 230 mm, parotěsnou fólií, roštem a další, příčně loženou izolací 60 mm a SDK záklopem ze strany vnitřní.
Výplně otvorů dřevěná eurookna s izolačními dvojskly, střešní okna Velux, dveře vnitřní dýhované.

 

Vytápění zdroj energie tepelné čerpadlo Stiebeltron, systém vzduch - voda, teplovzdušné podlahové vytápění s rekuperací vzduchu, příprava na solární kolektory.

 

Dům má parametry energeticky úsporného domu, pohybuje se na hranici 50 kWh/m²/rok.

 

Odhadovaná cena stavby 6 - 8 000 000 Kč

 

Jitka Pálková, www.mujdum.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků