Pro Čechy jsou stále Vánoce spojené s tradicemi. Tři čtvrtiny dotázaných slaví Vánoce klasicky, protože to podle nich ke svátkům patří. Typickým českým vánočním stromečkem je zmíněná jedle. Tu má zhruba třetina z nás. Až za ní následují smrk a borovice.

Třetina domácností má doma umělý stromek, trendem jsou bílé

Klasický stromeček má doma přibližně polovina domácností, ale hodně mu konkuruje umělý. Ten na Vánoce najdeme ve třetině domácností. Ostatní si ozdobí živý strom na zahradě nebo v květináči nebo budou mít jen větve, případně nemají na Vánoce doma nic.

Zhruba pětina lidí sledujících trendy vnímá, že je v kurzu bílý umělý stromeček. Třetina z nich má také za to, že jsou aktuálně v kurzu stromky se simulací sněžení.

Umělé stromky sice tak hezky nevoní, ale jsou praktické: neopadají, mají pravidelné větvení a lze je snadno převézt třeba na chalupu. Vybíráme je hlavně podle prostorových možností místnosti, ve které budou stát.

V kurzu jsou i bílé umělé stromky.

FOTO: Kika

Nejčastěji je i umělý stromek 1 až 2 metry vysoký, i když celá čtvrtina lidí raději volí umělý stromeček menší než 1 metr.

Na vánočním stromku, ať už pravém, nebo umělém, nesmí chybět hvězda na špičce, skleněné ozdoby, vánoční řetězy a světýlka-žárovičky. Častí jsou foukaní ptáčci s pírky, čokolády a ozdoby z přírodních materiálů. Polovina dotázaných uvedla, že jsou v kurzu staré retro ozdoby.

Výzkum probíhal online dotazováním uživatelů Seznam.cz v období 24. – 30. 9. 2018, dotázáno bylo 977 respondentů.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: