Cenu mohou získat architekti, projektanti a výtvarníci. Soutěž organizuje profesní sdružení Obec architektů a jejím cílem je vyzdvihnout nejlepší architektonickou práci dokončenou v uplynulém roce.

Doubravka se nachází v lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě.

Doubravka se nachází v lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě.

FOTO: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (4x)

Autory rozhledny s tvarem tříbokého jehlanu jsou Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar a Sven Nevlida. Rozhledna má na výšku zhruba dvacet metrů, nejvyšší bod se nachází ve výšce 23,5 metru. Na její vrchol vede bezmála sto schodů. Stavbě dominují tři široké nohy.

Doubravka je v kategorii rozhleden rozhodně nevšední stavbou.

Doubravka je v kategorii rozhleden rozhodně originální stavbou.

Architekt Rajniš je velkým zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí a v dlouhodobém horizontu se v ní také nenásilně a přirozeně rozplývají.

Součástí rozhledny jsou ale i ocelové výrobky. V konstrukci bylo použito také přes tři tisíce svorníků.

Rozhledna má na vrchu klasický kruhový tvar.

Rozhledna má na vrchu klasický kruhový tvar.

Z dálky Doubravka vypadá jako spletená z jemného proutí. Je součástí obnovy lokality Čihadla a stala se symbolem toho, že i městské prostředí může mít efektní přírodní charakter.

Stavba perfetně zapadá do okolního přírodního prostředí.

Stavba perfektně zapadá do okolního přírodního prostředí.

Rozhledna sklidila úspěch ve velké konkurenci. Letos soutěž zaznamenala rekordní účast. Přihlásilo se do ní přes sto šedesát ateliérů s více než dvěma sty projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018.