V nájemní garsonce už rodina žít nemohla, na cestě bylo druhé dítě a naskytla se možnost zrekonstruovat starý podkrovní byt ve vile z 30. let minulého století.

Před rekonstrukcí

Před rekonstrukcí

Před rekonstrukcí

Před rekonstrukcí

Partneři se rozhodli investovat do vlastního bydlení a podkroví čítající zhruba 70 m2 zvelebit. Architekta hledat nemuseli, Matěj Hunal je bratrancem Laury.

S kolegou Davidem Neuhäuslem se chopili díla. Připravili kompletní návrh, který prostor otevřel a umožnil smysluplně využít každý kousek místa. Laura i Tomáš nadšeně souhlasili. Tísnivou dispozici ignorující potenciál podkroví zcela zrušili.

Zásuvková komoda a botník ve vstupní hale jsou zhotoveny na míru. Součástí botníku je i toaleta pro kočku.

Zásuvková komoda a botník ve vstupní hale jsou zhotoveny na míru. Součástí botníku je i toaleta pro kočku.

Prvním krokem k získání funkčního a vzdušného bytu bylo odstranění všeho vyjma nosných konstrukcí, zateplení střechy a vytvoření dvou nových oken.

„Očekávali jsme otevřený světlý interiér bez zbytečností,“ vzpomíná Laura. Chtěli interiér, který nebude skrývat trámy a hrdě dá na vědomí, že jde o podkroví.

Hudební systém i TV je možné ovládat dálkově a jsou umístěny tak, aby se nikde „neplazily“ žádné kabely. Dráty byly ve stěnách rozvedeny předem na konkrétní místa.

Hudební systém i TV je možné ovládat dálkově a jsou umístěny tak, aby se nikde „neplazily“ žádné kabely. Dráty byly ve stěnách rozvedeny předem na konkrétní místa.

„Demontáž podhledů odhalila trámovou konstrukci krovu, prostor dokonale prosvětlila a otevřela ho do výšky. Jediný přímý výhled z obytného prostoru umožňovalo nevhodně členité okno, jehož rám zakrýval zhruba třetinu celkové plochy okna,“ vysvětluje David Neuhäusl a Matěj Hunal pokračuje: „Uprostřed bytu vzniklo kompaktní hygienické jádro, které nahradilo původní změť příček a elegantně tak definovalo nové dispoziční uspořádání interiéru – polyfunkční prostor, dvoupokoj pro děti, a malou ložnici pro rodiče.“

Prostory zdobí plakáty z filmů, které krášlily už předchozí byt majitelů. Některé si přivezli až z Nového Zélandu.

Prostory zdobí plakáty z filmů, které krášlily už předchozí byt majitelů. Některé si přivezli až z Nového Zélandu.

Rafinované detaily

Nábytek vyrobený na míru podle autorských návrhů architektů tvoří integrální součást prostoru, který dokonale definuje. „Sjednocuje podkroví od vstupní haly až po pracovní kout a spojuje v sobě většinu zásadních funkcí,“ objasňuje záměr architekt Neuhaüsl.

„V průběhu linie se transformuje z botníku přes komodu se zásuvkami, kuchyňskou sestavu nábytku, chladničku, pohovku až do pracovního stolu pod šikminou,“ detailně upřesňuje architekt Hunal a pokračuje: „Decentní natočení chladničky o 20 stupňů opticky zvětšuje obývací část a zároveň ji výrazněji odděluje od kuchyně.“ Z ergonomického hlediska tak nepochybně přispívá i k příjemnější práci v kuchyni.

„Přála jsem si velkou kuchyň a varnou desku se čtyřmi plotýnkami a myčku, kterou jsme v garsonce neměli,“ raduje se Laura.

Prostor ložnice je rovněž využitý do posledního centimetru. Lůžko supluje futon umístěný pod šikminou. Ze dvou stran ho obepínají mělké úložné prostory. Na protější straně sahají od podlahy až ke stropu vestavné skříně.

Prostor ložnice je rovněž využitý do posledního centimetru. Lůžko supluje futon umístěný pod šikminou. Ze dvou stran ho obepínají mělké úložné prostory. Na protější straně sahají od podlahy až ke stropu vestavné skříně.

Ocelový regál zavěšený na stěně proti pohovce tvoří elegantní a vzdušnou nábytkovou stěnu, která je prakticky přizpůsobena předmětům, které zde našly své pevné místo, včetně krbu i dříví na podpal či gramofonu a televizoru, které jsou umístěny tak, že nikde nespatříte jediný přívodní kabel.

Velmi důmyslně je vyřešena i koupelna. Vana prakticky přechází ve sprchový kout, který je zapuštěný v nice, kde není třeba žádné zástěny ani závěsu.

Akrylátová vana prakticky přechází ve sprchový kout, který je zapuštěný v nice, kde není třeba žádné zástěny ani závěsu.

Akrylátová vana prakticky přechází ve sprchový kout, který je zapuštěný v nice, kde není třeba žádné zástěny ani závěsu.

Architekti se zakázce věnovali velmi důsledně a sledovali každý detail, stačí si například povšimnout precizní návaznosti dlažby na obkládačky s postupně se zmenšujícími rozměry.

V průběhu realizace zakázky po dobu dvou let na stavbu pravidelně docházeli a postupně i společně s Tomášem ladili každý detail.

Dlažba i obkládačky v koupelně jsou české značky Rako. Skříňky jsou zhotoveny na míru.

Dlažba i obkládačky v koupelně jsou české značky Rako. Skříňky jsou zhotoveny na míru.

V rytmu dřeva i oceli

Konstrukce nábytkové stěny je perfektně sladěna s podnožemi všech tří stolů – pracovního ostrůvku na kolečkách v kuchyni, konferenčního stolku v obývací části i stolu jídelního u okna. V interiéru však dominuje dřevo. Nábytek je zhotoven z březové překližky, podlaha a desky stolů z masivního dubu. Z větší části se architektům podařila srovnat i výška podlah.

Nepatrně níž je jen ložnice a přechod do haly, která je krytá tmavou dlažbou. Ta prakticky vymezuje vstupní halu, koupelnu a technickou místnost, kde jsou uloženy všechny úklidové potřeby včetně vysavače, také žehlicí prkno a je tu i pračka se sušičkou.

Úložné prostory tu lze najít také v útrobách zdí pod šikminou za sestavou kuchyňského nábytku, kam je vhodné ukládat sezónní věci.

Půdorys: Předsíň, WC, koupelna, dětský pokoj, ložnice, obývací prostor, kuchyň, úložné místo, šatna. Podlahová plocha: 70 m2

Půdorys: Předsíň, WC, koupelna, dětský pokoj, ložnice, obývací prostor, kuchyň, úložné místo, šatna. Podlahová plocha: 70 m2

Dostatečný prostor pro ukládání nabízí i vestavná skříň v ložnici. Laura si velmi pochvaluje všechny úložné prostory, také celkově otevřený prostor, těší ji skvělý přehled o dění v interiéru i krásný výhled do okolí na střechy domů.

Ve výčtu pokračuje, září spokojeností a nešetří slovy chvály, protože se jim tu krásně žije.

Architekti
Ing. arch. David Neuhäusl a Ing. arch. Matěj Hunal se ve svém architektonickém studiu zabývají veškerými typy zadání, ovšem vždy s důrazem na promyšlený koncept a dotažené detaily. Navrhují novostavby, interiéry i rekonstrukce – od konzultace záměru přes ideové studie, zpracování kompletní projektové dokumentace až po realizaci.

Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz