Švédské zlaté vejce mají nejnověji možnost obdivovat až do 10. prosince návštěvníci Švédského kulturního centra v Paříži v rámci tamní kulturní iniciativy Swedish Design Moves Paris.

Pro tuto příležitost tvůrci vejce požádali svou krajanku a uznávanou módní návrhářku Dianu Orvingovou, aby k vejci vytvořila i stylová kimona. Ta mají zájemci o vyzkoušení sauny na nádvoří centra volně k dispozici na převlečení.

Švédská módní návrhářka Diana Orvingová vytvořila přímo pro potřebu vystavení zlatého vejce v Paříži i speciální červená kimona s motivem v jeho tvaru a barvě.

Švédská módní návrhářka Diana Orvingová vytvořila přímo pro potřebu vystavení zlatého vejce v Paříži i speciální červená kimona s motivem v jeho tvaru a barvě.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger

Autory sauny nezvyklého tvaru, která poutá zaslouženou pozornost už na první pohled, jsou uznávaní švédští výtvarníci a designéři Mats Bigert a Lars Bergström. Jejich dílo standardně stojí na kopci Luossabacken na okraji města Kiruna a vzniklo na zakázku pro developerskou společnost Riksbyggen.

Vejce je pokryto pozlacenými pláty z nerezové oceli. Vysoké je pět metrů a široké čtyři.

Vejce je pokryto pozlacenými pláty z nerezové oceli. Vysoké je pět metrů a široké čtyři.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger

Vejčitý tvar sauny nebyl zvolen náhodně. Nejsevernější švédské město Kiruna leží za polárním kruhem, takže se tam střídají dlouhé polární dny a noci. Vejce je tam chápáno jako symbol znovuzrození v daném místě, tedy i jako příslib návratu slunečního světla.

Zlatý povrch pak symbolizuje nejenom barvu slunečních paprsků, které jsou po část roku silně nedostatkové, ale zároveň hezky odráží město a jeho okolní krajinu. Málokoho tedy jistě překvapí i název sauny - Solar egg, Sluneční vejce.

Není-li právě na výstavě v Paříži, lze švédské zlaté vejce objevit na jednom z kopců na okraji města Kiruna.

Není-li právě na výstavě v Paříži, lze švédské zlaté vejce objevit na jednom z kopců na okraji města Kiruna.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger

Sauna je vysoká pět metrů a čtyři metry široká. Vyzdvižena je mírně nad povrch země, aby k ní byl pohodlný přístup i v zimním období a nezapadávala sněhem.

Vejce je umístěno v krajině za polárním kruhem. Po určitou část roku je proto osvětlováno pouze uměle, protože Slunce vůbec nevychází. Není divu, že je chápáno jako symbol znovuzrození.

Vejce je umístěno v krajině za polárním kruhem. Po určitou část roku je osvětlováno pouze uměle, protože slunce zde vůbec nevychází. Není divu, že je chápáno jako symbol znovuzrození.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger

Povrch vejce tvoří pláty z pozlacené nerezové oceli. Vnitřek je tradičně obložen dřevem a mírně mimo střed jsou umístěna kamna na dřevo. Ta jsou obložena kameny a celek má tvar lidského srdce. Do půlkruhu kolem nich, po obvodu místnosti, jsou pak lavice k usazení.

Interiér sauny je vyhříván kamny ve tvaru lidského srdce.

Interiér sauny je vyhříván kamny ve tvaru lidského srdce.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger

Sauna je složena dohromady z 69 kusů, které jí umožňují, aby byla kdykoli rozložena a přemístěna jinam. To se vyplatilo, protože právě teď se za ní mohou zájemci vypravit do francouzské metropole.

Video

Sauna ve tvaru zlatého vejce

Je-li však na svém místě, doma v Kiruně, slouží svému účelu a veřejnosti. Zájemci si saunu mohou zarezervovat na webových stránkách společnosti Riksbyggen.

Do sauny se vejde najednou osm lidí.

Do sauny se vejde najednou osm lidí.

FOTO: Jean-Baptiste Béranger