Už ve starověku sloužily ornamentální mozaiky nejen jako trvalá výzdoba a ochrana stěn i podlah, ale měly i výtvarný obsah. Tato stará ozdobná technika vnáší i do moderního interiéru tisíciletími prověřené kouzlo.

Skleněná mozaika ve tvaru šestihranu, v modré barvě, matný povrch. Cena 239 Kč/set.

Skleněná mozaika ve tvaru šestihranu, v modré barvě, matný povrch. Cena 239 Kč/set.

FOTO: Siko koupelny (4x)

Skleněná mozaika textile obdélníkového tvaru, v modré/hnědé barvě, matný povrch. Cena 239 Kč/set.

Skleněná mozaika textile obdélníkového tvaru, v modré/hnědé barvě, matný povrch. Cena 239 Kč/set.

Skleněná mozaika parquet brown obdélníkového tvaru, v hnědé barvě, matný povrch. Cena 269 Kč/set.

Skleněná mozaika parquet brown obdélníkového tvaru, v hnědé barvě, matný povrch. Cena 269 Kč/set.

Kouzelná ochrana stěn

Dnešní mozaika se nejčastěji používá jako dekorace a ochrana stěn v zatěžovaných prostorech. Nalézáme ji v koupelnách, kuchyních, soukromých bazénech, ale i ve veřejných lázních a koupalištích.

Mozaikové kostky mohou být keramické s glazurou, skleněné, nebo i z jiných materiálů, jež se používají hlavně pro výtvarné projekty – z přírodních kamenů různých barev, plastu nebo kovu.

Skleněnou světle modrou mozaiku lze pokládat jednoduše a rychle. Díky mozaice se skvěle vytvářejí oblé tvary, rohy s ostrými hranami a přechody. Cena 129 Kč/kus.

Skleněnou světle modrou mozaiku lze pokládat jednoduše a rychle. Díky mozaice se skvěle vytvářejí oblé tvary, rohy s ostrými hranami a přechody. Cena 129 Kč/kus.

FOTO: Hornbach (2x)

V současném interiéru se nejvíce uplatňují keramické nebo skleněné mozaiky, které nejlépe vyniknou na větší ploše. Výrobci nabízejí základní mozaikový obklad nejrůznějších rozměrů a barevností. Pro užití mozaiky neplatí žádná pravidla, pouze dobrý vkus.

Skleněná mozaiková dlaždice je ideální na podlahu i stěnu, hodí se i do mokrých a vlhkých interiérů, cena 129 Kč/kus.

Skleněná mozaiková dlaždice je ideální na podlahu i stěnu, hodí se i do mokrých a vlhkých interiérů, cena 129 Kč/kus.

Je vhodná jak pro malé, tak velké prostory, dá se kombinovat i s jinými formáty, může se použít jak na stěny, tak na podlahy nebo na pracovní plochy.

S mozaikou lze obkládat i zaoblené tvary. Množství spár vytváří další působivý efekt, je-li použita neutrální nebo naopak kontrastní barva spojovacího materiálu.

Skleněná mozaika v designu patchwork s matným povrchem. Cena 299 Kč/set.

Skleněná mozaika v designu patchwork s matným povrchem. Cena 299 Kč/set.

Mozaika jako designový skvost

Mozaika nabízí velký prostor pro fantazii, kombinovat se dají nejen barvy, vzory, ale i různé povrchy. Správně zvolená mozaika, s ohledem na celkovou koncepci místnosti, dokáže udělat z prostoru doslova designový skvost.

Moderní skleněné variace série Wood imitují přírodní dřevo. Hodí se do koupelen, kuchyní i ostatních interiérů, cena 2499 Kč/m2.

Moderní skleněné variace série Wood imitují přírodní dřevo. Hodí se do koupelen, kuchyní i ostatních interiérů, cena 2499 Kč/m2.

FOTO: Keramika Soukup (3x)

Trendem jsou mozaiky z provedení přírodního kamene. Ti, co mají rádi barvy, ocení drobnou bazénovou mozaiku v sytých, jasných barvách, které jsou jemně prostínované a vytvářejí tak velmi zajímavý efekt.

Při výběru mozaiky bereme v úvahu členitost prostoru, přístup denního světla i to, zda bude mozaika zabírat menší plochu nebo bude v daném prostoru dominantní.

Nový design mozaiky série Aura s 3 D efektem a objemem na povrchu, nové barvy s možnostmi vytvoření zajímavých aplikací, cena 2499 Kč/m2.

Nový design mozaiky série Aura s 3 D efektem a objemem na povrchu, nové barvy s možnostmi vytvoření zajímavých aplikací, cena 2499 Kč/m2.

Kouzla s mozaikou

S mozaikou můžeme neuvěřitelně čarovat zejména v koupelně. Malou koupelnu opticky zvětší a provzdušní drobná mozaika a zrcadla, zatímco ve větší koupelně můžeme experimentovat s pestrou paletou barev a vzorů. K dispozici jsou ale i mozaiky s decentnějším tónováním.

Mozaika ze série Arty Petronio Beige s kamenným vzhledem se vyjímá s kontrastní barvou stěny, rozměr 30 x 30 cm, cena 4139 Kč/m2.

Mozaika ze série Arty Petronio Beige s kamenným vzhledem se vyjímá s kontrastní barvou stěny, rozměr 30 x 30 cm, cena 4139 Kč/m2.

FOTO: Jika (2x)

Mozaika ze série Arty Black využívá dvě barvy a vytváří plastický reliéf, rozměr 30x30 cm, cena 636 Kč/m2.

Mozaika ze série Arty Black využívá dvě barvy a vytváří plastický reliéf, rozměr 30x30 cm, cena 636 Kč/m2.

Milovníci výraznější barevnosti mohou v koupelně využít jednu základní barvu, nebo kombinovat třeba dvě, a ještě s nimi vytvořit geometrické vzorce.

Povrch obkládaček série Next zdobí reliéfní melírovaná struktura, jež věrně kopíruje ruční pleteninu, příjemnou na dotyk. Cena setu 30 x 30 cm 293 Kč.

Povrch obkládaček série Next zdobí reliéfní melírovaná struktura, jež věrně kopíruje ruční pleteninu, příjemnou na dotyk. Cena setu 30 x 30 cm 293 Kč.