V uplynulé době nejspíš hledáme to, co nám dnes chybí. Začínat nemusíme zrovna nábytkem, stačí třeba tapeta nebo závěs s typickými dobovými vzory, jako jsou pruhy, výraznější křivky a grafické motivy, nebo některá z plastových nábytkových ikon té doby.

Komoda Chaser (12 590 Kč) má jednu část posuvnou, a tak je na vás, jestli v ní něco vystavíte, nebo schováte před zraky ostatních. Design komody připomíná oblíbený a nestárnoucí bruselský styl.

Komoda Chaser (12 590 Kč) má jednu část posuvnou, a tak je na vás, jestli v ní něco vystavíte, nebo schováte před zraky ostatních. Design komody připomíná oblíbený a nestárnoucí bruselský styl.

Dnes asi nejvíce vnímáme barevná šedesátá a sedmdesátá léta. Liší se totiž od současného trendu přímých linií, pravých úhlů a neutrální barevnosti. Působí neobvykle a nabízejí změnu.

Konferenční stolek Kropáček (7600 Kč) s masivní dýhovanou kostrou a skleněnou deskou. Návrh od Karla Koželky a Antonína Kropáčka, kteří za sedací soupravu, ke které patřil i stolek, získali v roce 1946 stříbrnou medaili na Trienále v Miláně.

Konferenční stolek Kropáček (7600 Kč) s masivní dýhovanou kostrou a skleněnou deskou. Návrh od Karla Koželky a Antonína Kropáčka, kteří za sedací soupravu, ke které patřil i stolek, získali v roce 1946 stříbrnou medaili na Trienále v Miláně.

FOTO: Debyt (2x)

Starý design žije

Už naše prababičky se inspirovaly takovými slohy, jako byla neorenesance či neoromantismus z druhé poloviny 19. století. Své obdivovatele měl a stále má biedermeier nebo rokoko.

Dřevěná komoda se zásuvkami ze sektorové série U-460 (16 400 Kč). Vyrobil Interiér Praha podle návrhu Jiřího Jiroutka, který ji navrhl v 50. letech. Dřevěná konstrukce, přední část zásuvek kombinace dřeva (černé části) a umakartu (bílé části).

Dřevěná komoda se zásuvkami ze sektorové série U-460 (16 400 Kč). Vyrobil Interiér Praha podle návrhu Jiřího Jiroutka, který ji navrhl v 50. letech. Dřevěná konstrukce, přední část zásuvek kombinace dřeva (černé části) a umakartu (bílé části). Zásuvky jsou vyrobené z plastu – jedná se o novější návrh. Tato komoda byla vyrobena v roce 1965, varianta přírodní mořený dub.

FOTO: Nanovo (2x)

Nejen díky našemu obdivu k retro designu se na staré styly dnes specializuje hodně znalců i obchodníků. Nabízejí jak restaurované dobové kousky, tak i repliky špičkové kvality, ale i nové kusy, které se jimi inspirují. Proto jsou stále v kurzu výjimečné solitéry v moderním interiéru, jako třeba polohovací a trubková křesla v pracovně či knihovně.

Klasická židle tzv. pantonka (Panton Chair, návrh Verner Panton, od 6800 Kč) s charakteristickou linií a tvarem byla poprvé představena v roce 1960.

Klasická židle tzv. pantonka (Panton Chair, návrh Verner Panton, od 6800 Kč) s charakteristickou linií a tvarem byla poprvé představena v roce 1960. Sériová výroba značkou Vitra začala v roce 1967 a je to vůbec první židle kompletně vyráběná z jednoho kusu plastu. Díky neopakovatelnému a expresivnímu tvaru je právem ikonou designu 20. století, což dokazuje i nespočet ocenění získaných po celém světě.

FOTO: Vitra (2x)

Prvorepublikový styl

Sem patří díla z období secese, kubismu, art deca. Kdo si chce v interiéru přiblížit atmosféru originálem z těchto let, musí počítat s vysokou cenou. V celém světě se kupují za stovky tisíc korun.

Křesílka typu Bumerang (9200 Kč/kus) jsou z produkce firmy TON a jsou datována do 60. až 70. let. Kovová subtilní podnož jim dává odlehčeného vyznění, stejně jako polstrování, které je odnímatelné. Tento typ křesílek rozhodně není moc často k vidění.

Křesílka typu Bumerang (9200 Kč/kus) jsou z produkce firmy TON a jsou datována do 60. až 70. let. Kovová subtilní podnož jim dává odlehčeného vyznění, stejně jako polstrování, které je odnímatelné. Tento typ křesílek rozhodně není moc často k vidění.

Cena restaurovaného nábytku z tohoto období se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Ani repliky nejsou o mnoho levnější, protože výroba i udržení kvality jsou náročné.

Ikonická židle Eames Plastic Chair DAW, Charles a Ray Eamesovi, rok 1950 (13 500 Kč) s charakteristickým podnožím. Poprvé byla představena v rámci výstavy Low Cost Furniture Design v muzeu MoMA v New Yorku.

Ikonická židle Eames Plastic Chair DAW, Charles a Ray Eamesovi, rok 1950 (13 500 Kč) s charakteristickým podnožím. Poprvé byla představena v rámci výstavy Low Cost Furniture Design v muzeu MoMA v New Yorku.

Ale patří sem i funkcionalismus, který vyjadřoval životní styl. Tenkrát se nábytek nepovažoval za konzumní zboží, které se po několika letech vymění. Spíš za symbol dokonalé práce a kvalitních materiálů – takový nábytek se pořizoval na celý život.

Poválečný design

Méně budeme investovat do designu z poválečné doby. Třeba ceny restaurovaného nábytku z 60. a 70. let 20. století se pohybují v řádech tisíců korun. Zajímavý kus z tohoto období lze pořídit za podobnou cenou jako současný výrobek.

Regál Oslo (od 5 095 Kč) se svým originálním designem připomíná 60. léta a skvěle se hodí do každého interiéru. Jeho přehledný úložný prostor je ideální do kanceláře, své místo si ale najde i v jídelně, obývacím pokoji nebo chodbě.

Regál Oslo (od 5 095 Kč) se svým originálním designem připomíná 60. léta a skvěle se hodí do každého interiéru. Jeho přehledný úložný prostor je ideální do kanceláře, své místo si ale najde i v jídelně, obývacím pokoji nebo chodbě.

FOTO: Jena nábytek

Proto stylový nábytek vybíráme hlavně intuitivně, nikoli podle ceny. Jeho hodnota ještě zdaleka není pevná. Třeba dnes se na vyšší cenovou úroveň dostává bruselský styl z 50. a 60. let.

Jak retro využít?

Někteří z nás mají stylově vytříbený interiér, který koresponduje i s architekturou domu. Asi není úplně nejvhodnější pořídit si do moderního rodinného domku solitér z třicátých let nebo vytvořit interiér napříč styly.

Při výběru zajímavých solitérů bereme v úvahu přirozený cit a vkus, i když se můžeme poradit i s designérem. Milovníkům stylového bydlení znalci doporučí obklopit se pro začátek nábytkem z jednoho, maximálně dvou navazujících desetiletí.

Židle TON (4700 Kč), Ton byl jedním z předních výrobců nábytku u nás. Kvalita a jméno této světoznámé firmy přetrvala dodnes. Tato původní židle z 60. let v provedení leštěný buk prošla částečnou renovací a je v perfektním stavu.

Židle TON (4700 Kč), Ton byl jedním z předních výrobců nábytku u nás. Kvalita a jméno této světoznámé firmy přetrvala dodnes. Tato původní židle z 60. let v provedení leštěný buk prošla částečnou renovací a je v perfektním stavu. Povrch židle byl ošetřen speciálním olejem, který povrch zakonzervoval a zvýraznil kresbu dřeva.

Třeba pro dvacátá léta je charakteristický nábytek s konstrukcí z ohýbaných chromových trubek, pro třicátá léta pak tvarovaná překližka. A i když jde o různé materiály a výrobní technologie, tvarově vypadá tato kombinace úžasně!

V moderním a nadčasově zařízeném bytě vynikne jeden originál nebo replika. Minimalistický vzhled podpoří oblé tvary barokního sekretáře či sedačky. To potvrzuje, že se protiklady přitahují a často vytvářejí harmonické prostředí.

Řada koupelnového nábytku Retro v provedení Individual (32 890 Kč) hýří barvami, disponuje jednoduchými vyfrézovanými úchytkami, i dalším zcela typickým rysem retro nábytku – nožkami.

Řada koupelnového nábytku Retro v provedení Individual (32 890 Kč) hýří barvami, disponuje jednoduchými vyfrézovanými úchytkami, i dalším zcela typickým rysem retro nábytku – nožkami. Jejich masivní dřevěné provedení je nejen rozpustile stylové, ale i praktické – nábytek je díky nim pevný a stabilní.

FOTO: Dřevojas

Pravidla pro využití retro nábytku neexistují, ale jednotlivé kusy se dají zkombinovat tak, aby bylo bydlení funkční a pohodlné pro celou rodinu.