Movití milovníci příběhů o Lukovi Skywalkerovi, princezně Leie a dalších hrdinech světa ovládaného světlou i temnou stranou Síly by měli zpozornět. Poslední listopadový den bude totiž tento dům nabídnut v aukci k prodeji.

Autorem návrhu stavby je australský architekt Charles Wright, který za dům obdržel ocenění za nejlepší stavbu roku 2014 v Queenslandu. A po právu.

Dům má celkem šest ramen. V každém z nich je jedna z ložnic.

Dům má celkem šest ramen. V každém z nich je jedna z ložnic.

FOTO: Profimedia.cz

Dům navrhl jako soběstačný a trvale udržitelný. Znamená to, že získává dostatek energie pro potřeby svých obyvatel i pro svůj provoz, zároveň získává ze svého okolí dostatek vody, umí s ní šetrně zacházet a eventuálně ji navracet do přírody zpět, vyčištěnou. (Pod domem je umístěna podzemí nádrž o objemu 250 tisíc litrů.) Zároveň je navržen tak, aby dokázal odolat cyklónům.

Dům je umístěn na ostrůvku ve středu umělého jezera. I to se podílí na jeho přirozeném ochlazování v horkých dnech.

Dům je umístěn na ostrůvku ve středu umělého jezera. I to se podílí na jeho přirozeném ochlazování v horkých dnech.

FOTO: Profimedia.cz

Odborníci z oblasti architektury oceňují i způsob, jakým autor stavbu zasadil do okolní nádherné přírody. Majitelé mají přístup k soukromé pláži, o niž se dělí jen se dvěma sousedy.

Dům je vyroben z betonových prefabrikovaných dílů.

Dům je vyroben z betonových prefabrikovaných dílů.

FOTO: Profimedia.cz

Interiér českého čtenáře možná překvapí svou maximální otevřeností. Je třeba vzít v potaz, že dům stojí v severní části australské provincie Queensland, konkrétně v srdci deštného lesa Daintree nedaleko městečka Cape Tribulation.

V takovém prostředí se samozřejmě řeší především dostatečné zastínění a přirozený průchod vzduchu domovem tak, aby nebylo zapotřebí používat klimatizaci. Skvělým nápadem je usazení stavby nad uměle vytvořené jezírko, jehož voda ji přirozeně ochlazuje.

Středová část domu nabízí spoustu míst k posezení a odpočinku.

Středová část domu nabízí spoustu míst k posezení a odpočinku.

FOTO: Profimedia.cz

V samém srdci domu je umístěný bazén pro okamžité smočení.

V samém srdci domu je umístěný bazén pro okamžité smočení.

FOTO: Profimedia.cz

Většina společenských prostor je umístěna do zastřešeného exteriéru. Kromě společného posezení mají obyvatelé domu k dispozici i menší bazén pro okamžité smočení.

Pod přístřeším je i plně vybavená kuchyň. Ta nabízí dostatek místa pro několik kuchařů zároveň, aby si rodina mohla užít zábavu i při společné přípravě jídla.

Kuchyň je navržena tak, aby v ní mohla vařit v případě zámu celá rodina.

Kuchyň je navržena tak, aby v ní mohla vařit v případě zájmu celá rodina.

FOTO: Profimedia.cz

Stejně, jako další společenské zóny, je také kuchyň pouze zastřešena.

Stejně jako další společenské zóny, je také kuchyň pouze zastřešena.

FOTO: Profimedia.cz

V interiéru jsou uschovány hlavně ložnice, jichž je v domě celkem šest. V každém cípu domu jedna. K nim náleží také šest koupelen.

V každém křídle domu je umístěna jedna ložnice.

V každém křídle domu je umístěna jedna ložnice.

FOTO: Profimedia.cz

Dům je vyroben z prefabrikovaných betonových dílů, ocelových prvků a skla. Na pozemku o výměře 30 ha zabírá plochu 600 m2.

Jeho současní majitelé jej původně nabízeli k prodeji v přepočtu za 282 miliónů korun. Později tuto částku snížili na 166 miliónů.

V domě je stejný počet pokojů jako koupelen.

V domě je stejný počet pokojů a koupelen.

FOTO: Profimedia.cz

Když se ani poté nepodařilo dům prodat, rozhodli se jej nabídnout v aukci. Ta se uskuteční 30. listopadu a majitelé doufají, že se domu, v němž nakonec netráví tolik času, kolik si představovali, někdo ujme.