Moderní rodinný dům s užitnou plochou 200 m2 si podle návrhu architekta postavila sympatická dvojice s roční dcerkou a čtyřnohým psím miláčkem. Nebáli se kreativních nápadů a nových materiálů, sami přicházeli se svými nápady.

Pohled na dům ze zadní části zahrady. Praktická je snadno udržovatelná terasa z kompozitního materiálu a venkovní posezení.

Pohled na dům ze zadní části zahrady. Praktická je snadno udržovatelná terasa z kompozitního materiálu a venkovní posezení.

FOTO: Petr Horník, Právo

Výsledkem je prostorný dům, který je velkorysý, ale přitom účelný a působí útulně. Jasným pojítkem celého domu je volba jemných odstínů šedé v kombinaci s dřevinou ořech. V detailu se na doplňcích často a zdařile objevuje červená barva, kterou miluje paní domu.

Relaxační zahrada

Rodinný dům leží na obdélníkovém pozemku o velikosti 1400 m2 a je umístěný v jeho přední části. Kolem domu je dostatek volného místa, takže majitelé mají svoje soukromí. To je pro ně důležité, protože kromě pohodlné terasy si užívají i venkovní vířivku (se vstupem z ložnice), kde relaxují po náročném dni.

Odpočinková část v přízemí, kde je nápaditě použito různé osvětlení: podsvícený sádrokartonový podhled, hranatá zapuštěná svítidla. Intimní zastínění zajišťují japonské posuvné stěny u oken.

Odpočinková část v přízemí, kde je nápaditě použito různé osvětlení: podsvícený sádrokartonový podhled, hranatá zapuštěná svítidla. Intimní zastínění zajišťují japonské posuvné stěny u oken.

FOTO: Petr Horník, Právo

Zahradu jsme navštívili krátce po jejím založení, ale protože majitelé zainvestovali do automatické závlahy a vzrostlých stromů, vypadala svěže.

Dřevo do krbu, běžné zahradní nářadí a stroje jsou v zahradním domku v zadní části zahrady, kde nijak pohledově neruší.

Komfortní kuchyň do tvaru písmene U nabízí mnoho úložného místa. Vyrobil ji šikovný truhlář a majitelka si chválí velkou pracovní plochu z materiálu technistone.

Komfortní kuchyň do tvaru písmene U nabízí mnoho úložného místa. Vyrobil ji šikovný truhlář a majitelka si chválí velkou pracovní plochu z materiálu technistone.

FOTO: Petr Horník, Právo

Majitelé si pochvalují pohodlné parkovací stání kryté střechou a zateplenou garáž, z níž je to jen pár kroků do kuchyně. Stejně tak je praktická technická místnost se sprchou.

Prostorná jídelna a designové závěsné svítidlo, které nebylo jednoduché instalovat v horním patře galerie. Jídelní stůl je, podobně jako kuchyň, zhotovený na míru v kombinace ořech, bílý lesk.

Prostorná jídelna a designové závěsné svítidlo, které nebylo jednoduché instalovat v horním patře galerie. Jídelní stůl je, podobně jako kuchyň, zhotovený na míru v kombinace ořech, bílý lesk.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dobrý návrh je základ

Majitelé původní návrh projektu museli kvůli nelibosti úředníků předělat, ale to nic neubralo na architektonickém vzhledu a naopak byly doplněny nové prvky. Prvotně navržené fasádní cementovláknité desky vyměnili za titanzinek.

Z obytného prostoru vedou na galerii samonosné schody vyrobené na míru. Působí subtilně, nezastiňují velkoformátová okna, která přivádějí dostatek světla. Dřevěné nášlapy korespondují s odstínem ostatních dřevin a vše je dotažené do posledního detailu.

Z obytného prostoru vedou na galerii samonosné schody vyrobené na míru. Působí subtilně, nezastiňují velkoformátová okna, která přivádějí dostatek světla. Dřevěné nášlapy korespondují s odstínem ostatních dřevin a vše je dotažené do posledního detailu.

FOTO: Petr Horník, Právo

„Sice byl tento materiál o trochu dražší, ale zase je to kompenzováno jeho užitnými vlastnostmi, zajímavým barevným provedením, ale i nevšedním zpracováním,“ vysvětluje majitel novostavby.

Ačkoliv je titanzinek přírodní masivní materiál, je naprosto bezúdržbový, nemusí se natírat, je výrazně odolný a má dlouhou životnost. Navíc vytváří na svém povrchu originální, ale přirozenou patinu.

„Ptačí“ pohled ze spojovací lávky v horním patře směrem do jídelny. Celý dům je prosvětlen okny, jež zastiňují venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

„Ptačí“ pohled ze spojovací lávky v horním patře směrem do jídelny. Celý dům je prosvětlen okny, jež zastiňují venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

FOTO: Petr Horník, Právo

Rozhodování, jak bude zařízený interiér, si vzala na starost mladá paní. Byla velmi spokojená s architektkou, jež přímo na místě skicovala jeden návrh za druhým. Bylo hned jasné, kolik místa potřebují vyčlenit jednotlivé obytné zóny.

Spojovací můstek mezi dvěma částmi domu. Světle šedá keramická dlažba, dřevěné doplňky – knihovna v ořechu.

Spojovací můstek mezi dvěma částmi domu. Světle šedá keramická dlažba, dřevěné doplňky – knihovna v ořechu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Odbornice nosila vzorky materiálů (podlahová krytina, textilie), které k sobě navzájem kombinovaly. Majitelka dala na její rady a souhlasila s decentnějšími odstíny, které se objevují na podlahové krytině, kuchyňské lince, dveřích, tapetě (světle krémová). Dynamiku a útulnost reprezentuje barva červená a tmavě hnědý ořech.

Originální dispozice

Přízemí domu tvoří prostorná hala se samostatnou šatnou, toaletou a technická místnost. Je tu i ložnice, z níž lze vstoupit do zahrady, soukromé koupelny a dvou navzájem oddělených šaten pro oba manžele.

Ložnice rodičů je netradičně v přízemí, což má ale důvod. Na venkovní terase stojí vířivka, do níž lze z pokoje vstoupit. Praktické jsou i dvě navzájem oddělené šatny a soukromá koupelna.

Ložnice rodičů je netradičně v přízemí, což má ale důvod. Na venkovní terase stojí vířivka, do níž lze z pokoje vstoupit. Praktické jsou i dvě navzájem oddělené šatny a soukromá koupelna.

FOTO: Petr Horník, Právo

V hlavním obytném prostoru je komfortní kuchyňská sestava vyrobená na míru. Majitelka chválí velkou pracovní plochu a velkoryse navržené úložné prostory s potravinovou skříní.

Za zmínku stojí zapuštěný dřez, pracovní deska technistone s jemně vlnkovaným povrchem a také bar s prosklenou pohledovou deskou.

Majitelka zvolila čistě bílou sanitu, kterou doplňují dřevěné prvky: na míru zhotovený koupelnový nábytek a dlažba imitující prkennou podlahu. Decentním akcentem je červená, objevuje se na mozaice, doplňcích.

Majitelka zvolila čistě bílou sanitu, kterou doplňují dřevěné prvky: na míru zhotovený koupelnový nábytek a dlažba imitující prkennou podlahu. Decentním akcentem je červená, objevuje se na mozaice, doplňcích.

FOTO: Petr Horník, Právo

Na kuchyň navazuje jídelna s originálním svítidlem zavěšeným nad horní galerií a pohodlným stolem. V odpočinkové části najdeme velkou sedačku, audio a video techniku. Tato klidná část je z ulice odstíněna transparentní japonskou stěnou, která brání i pronikání přímého slunce do pokoje. Zajímavým prvkem je podsvícený podhled a zapuštěná designová hranatá svítidla.

Do horního patra s galerií se dostaneme po samonosném schodišti. Tady se nachází příruční vestavěná knihovna a několik místností, které jsou připraveny na dětské pokoje a šatnu.