V krajině jezer, dvě stě sedmdesát kilometrů severně od Helsinek, se rozkládá sedmé největší město Finska - Jyväskylä, kde na břehu jezera vyrostlo během jednoho roku přes třicet rodinných domů a jeden z nich si pořídili novomanželé Jere a Anu.

Ve volném čase rádi sportují, okolní lesy i jezero poskytují dostatek prostoru pro venkovní aktivity i procházky se psem. Během dlouhých večerů se scházejí s přáteli. Malá sauna v domě je samozřejmostí, pro společenské večery stojí na zahradě tradiční finský saunovací domek.

Součástí obytného prostoru je velká kuchyňská linka ve tvaru U. Vaření se odehrává směrem do místnosti.

Součástí obytného prostoru je velká kuchyňská linka ve tvaru U. Vaření se odehrává směrem do místnosti.

FOTO: www.modernibyt.cz

„Jsme rádi doma, proto jsme si dopřáli dům, kde se cítíme dobře a který nám poskytuje dostatek místa a komfortu,“ říká za oba Jere.

Dům má přehledné, prostorné a funkční uspořádání. Dispozice vyhoví i potřebám větší rodiny. Jere a Anu děti plánují, zatím si však užívají svobody a prostoru.

Velký byt na zahradě

Jednopodlažní dispozice slučuje výhody prostorného bytu a rodinného domu se zahradou. Na podlahové ploše 129,5 m2 máte přehled, kde se pohybuje zbytek rodiny, ale i dost soukromí, zavřete-li za sebou dveře svého pokoje.

Pocítí-li majitelé potřebu volného prostoru, k volnosti postačí několik kroků a ocitnou se na zahradě.

Obytný prostor je centrem rodinného života, místem, kde se konverzuje, vaří, jí... Rušivý element televizní obrazovky zde nenašel místo.

Obytný prostor je centrem rodinného života, místem, kde se konverzuje, vaří, jí... Rušivý element televizní obrazovky zde nenašel místo.

FOTO: www.modernibyt.cz

Dispozice je uspořádána s ohledem na fungování a potřeby finského mladého páru. Největší plochu (42 m2) zaujímá obytný prostor, centrální místo společenského života, z kterého se v přímé návaznosti vstupuje do tří pokojů orientovaných na severozápad.

Chcete-li zhlédnout film, vypravte se do „kina“. Multimediální pokoj je vybaven plátnem a projektorem.

Chcete-li zhlédnout film, vypravte se do „kina“. Multimediální pokoj je vybaven plátnem a projektorem.

FOTO: www.modernibyt.cz

V současnosti jedna z ložnic plní funkci domácího kina s promítacím plátnem a druhá slouží jako pracovna.

Z hlavní jihovýchodně orientované obytné části vede také vstup na zastřešenou venkovní verandu a terasu.

Ke skandinávskému interiéru náleží tapety a látky čistého stylu. Majitelé zvolili tapety švédské značky Mimou.

Ke skandinávskému interiéru náleží tapety a látky čistého stylu. Majitelé zvolili tapety švédské značky Mimou.

FOTO: www.modernibyt.cz

V zázemí domu nesmí chybět technická místnost s pračkou, sušičkou a úložným prostorem. Obvykle a také v tomto případě ji naleznete před vstupem do koupelny.

Pojetí prostoru pro očistu těla nese v úsporném rozvržení menšího finského domu svá specifika.

Čištění zubů a očista provozovaná běžně v koupelně je přesunuta na toaletu. Velké zrcadlo, dostatek odkládací plochy na desce i pod deskou můžeme jen závidět.

Čištění zubů a očista provozovaná běžně v koupelně je přesunuta na toaletu. Velké zrcadlo, dostatek odkládací plochy na desce i pod deskou můžeme jen závidět.

FOTO: www.modernibyt.cz

Koupelna se plně přizpůsobila provozu sauny a lehce připomíná sprchy veřejných sportovišť - praktický keramikou obložený prostor se dvěma sprchovými hlavicemi, toaletou a umyvadlem.

Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Helena Marková, www.modernibyt.cz