Když manželé s malými dětmi poprvé navštívili svou budoucí stavební parcelu na konci vesnice nedaleko Brna, pozemek na západním svahu s lesem za zády a výhledem přes malé údolí na louku a zalesněný obzor je uchvátil na první pohled.

Rohové závětří kryje přesahující střecha, chrání je subtilní trubkové zábradlí ve funkcionalistickém stylu.

Rohové závětří kryje přesahující střecha, chrání je subtilní trubkové zábradlí ve funkcionalistickém stylu.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Ze zděné stavby s hladce omítnutou fasádou na jihozápadním nároží vystupuje těleso obložené tmavě mořeným dřevem. Tato hmota naznačuje umístění hlavní společné obývací části domu.

Ze zděné stavby s hladce omítnutou fasádou na jihozápadním nároží vystupuje těleso obložené tmavě mořeným dřevem. Tato hmota naznačuje umístění hlavní společné obývací části domu.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

„Líbí se nám tu i dnes. I když v sousedství vyrostlo několik nových domů, místo zůstává klidnou oázou ideální pro bydlení s dětmi,“ vítá nás paní domu. Přáli si moderní architekturu, ale zateplenou přírodním dřevem a teplými barvami, dům s plochou střechou a velkými okny.

Velikost domu, počet a typ místností měli promyšlené, invenci ponechali na architektech. Původní návrh se musel na základě požadavků místního stavebního úřadu upravit na stavbu se sedlovou střechou, velká okna a dřevo ale zůstaly.

Dům kaskádovitě spadá po západním svahu, jižní fasádu lemují terasy. Z každé obytné místnosti se dá vyjít ven.

Dům kaskádovitě spadá po západním svahu, jižní fasádu lemují terasy. Z každé obytné místnosti se dá vyjít ven.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Pohled severní. Pracovnu a pokoj pro hosty, umístěné v mezipatře, kryje nízká pultová střecha.

Pohled severní. Pracovnu a pokoj pro hosty, umístěné v mezipatře, kryje nízká pultová střecha.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Koncept stavby byl podmíněn velkým převýšením terénu. Od příjezdové komunikace se svah prudce zvedá směrem k východu, převýšení činí téměř dvě výšky podlaží.

Obdélníková stavba stoupá rovnoběžně s hranicí pozemku od západu, kde je umístěna garáž, zázemí a vstup, vzhůru směrem k východu, ke klidové ložnicové části.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Terasovitému řešení terénu nejlépe odpovídalo mezonetové vnitřní uspořádání. Obytné místnosti jsou orientovány na jih a z každé se dá vyjít přímo do zahrady, ložnice v patře lemuje nárožní terasa.

Podlahu v hale pokrývá velkoformátová dlažba Rako 60 x 60 cm, která navazuje na teakové dřevo v obývacím pokoji. Na zakázku vyrobené světle lakované bezfalcové dveře přispívají ke vzdušnosti interiéru.

Podlahu v hale pokrývá velkoformátová dlažba Rako 60 x 60 cm, která navazuje na teakové dřevo v obývacím pokoji. Na zakázku vyrobené světle lakované bezfalcové dveře přispívají ke vzdušnosti interiéru.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Velkorysá schodišťová hala je dobře prosvětlena prosklenými dveřmi a shora okny. Stupně jsou obloženy běleným dubem.

Velkorysá schodišťová hala je dobře prosvětlena prosklenými dveřmi a shora okny. Stupně jsou obloženy běleným dubem.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Jádro domu tvoří široce otevřená schodišťová hala. Nad garáží a zázemím se nachází hlavní vstup do domu, kuchyň, zázemí a obývací pokoj s jídelnou.

Velká rohová prosklená plocha sem přivádí polední i odpolední slunce a zobrazuje největší plus parcely – panoramatický výhled na protější zalesněné kopce.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

O půl podlaží výše je umístěna pracovna a pokoj pro hosty, dalších 8 schodů vede do nejvyššího patra s dětským pokojem, ložnicí rodičů, koupelnami.

Kuchyňskou linku navrhli architekti z lakovaných MDF desek – světlý lak v kombinaci s laminem v odstínu wengé, obložení pracovní plochy tvoří sklo Lacobel osazené v lištách. Kruhové okénko připomíná rodinnou zálibu v plachtění.

Kuchyňskou linku navrhli architekti z lakovaných MDF desek – světlý lak v kombinaci s laminem v odstínu wengé, obložení pracovní plochy tvoří sklo Lacobel osazené v lištách. Kruhové okénko připomíná rodinnou zálibu v plachtění.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

V klidných tónech dřeva

Použití jemných teplých barev a přírodních materiálů bylo jedním z bodů zadání pro architekty z ateliéru Kyzlink architects & interior, kteří navrhovali nejen stavbu, ale i vybavení interiéru na míru.

Hlavní obytná část domu je zvenku obložena modřínovým dřevem, zbytek fasády tvoří hladká omítka.

Jídelní stůl je umístěn hned vedle prosklených dveří do kuchyně a má krásný výhled na zahradu. V domě převládají nenápadná nástropní svítidla, doplňuje je několik zajímavých solitérů.

Jídelní stůl je umístěn hned vedle prosklených dveří do kuchyně a má krásný výhled na zahradu. V domě převládají nenápadná nástropní svítidla, doplňuje je několik zajímavých solitérů.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

V interiéru se objevuje několik druhů dýhy, vzájemně sladěných tak, aby vnitřek domu působil hřejivým, klidným a harmonickým dojmem.

Barevné řešení spočívá v kontrastu světlých krémových a pískových odstínů s hnědou barvou.

Do obývacího pokoje architekti navrhli střízlivou sestavu nástěnných dýhovaných a bílých polic a skříňky s dekorativní dýhou zebrano.

Do obývacího pokoje architekti navrhli střízlivou sestavu nástěnných dýhovaných a bílých polic a skříňky s dekorativní dýhou zebrano.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Po velkou část roku se dům pohodlně vytopí krbem. Vedou z něj teplovzdušné rozvody do ložnic o podlaží výše.

Po velkou část roku se dům pohodlně vytopí krbem. Vedou z něj teplovzdušné rozvody do ložnic o podlaží výše.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Na keramické dlažbě pískové barvy v přízemí vynikají prosklené dveře v tmavých dubových rámech, schodiště je obloženo běleným dubem, aby hala zůstala světlá a vzdušná.

Obývací pokoj zahřívá zlatohnědý odstín podlahy z teaku, pokoje v horních podlažích mají plovoucí dřevěné podlahy se světlou jasanovou dýhou.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Slovo majitele

„Místnosti na pohled nejsou velké, ale komory a šatny ukrývají dostatek úložného prostoru. Místnost pro domácí práce hned vedle kuchyně a navíc s dveřmi přímo do zahrady doporučujeme každému, kdo staví rodinný dům. Bydlí se tu příjemně a pohodlně, bez zbytečného uklízení a náročné údržby,“ chválí paní domu.

Koupelna ctí základní barevnost interiéru. Květiny, umístěné v nerez kontejneru zapuštěném za vanou, zpříjemňují ovzduší. Sanitární keramika Kolo.

Koupelna ctí základní barevnost interiéru. Květiny, umístěné v nerez kontejneru zapuštěném za vanou, zpříjemňují ovzduší. Sanitární keramika Kolo.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Zaujalo nás – obytné schodiště

Schodiště nemusí být jen cesta, jak se dostat do patra. V tomto domě slouží prostorná, shora dobře osvětlená schodišťová hala jako jakýsi vedlejší obývací pokoj.

Na schodech se dá posedět s knihou nebo u delšího telefonátu, děti si tu často hrají a přitom si povídají s rodiči v pokoji.

Architekti – Jan Kyzlink (1974)
Po ukončení studia na Fakultě architektury VUT v Brně založil v r. 1995 společnost KYZLINK. Věnuje se architektuře a vede tým architektů a designérů KYZLINK architects & interior a KYZLINK lifestyle.
Petr Pospíšil (1977)
Vystudoval Fakultu strojní VUT v Brně, obor průmyslový design. Od roku 2000 působí ve společnosti KYZLINK. Své zkušenosti uplatňuje v návrzích interiérů a architektury. Zaměřuje se na aplikaci nových trendů a na prosazování nekonvenčních řešení.
Projektant René Vojtal (1969)
Vystudoval Fakultu stavební a fakultu architektury na VUT v Brně. Navrhuje a provádí projekty od architektonické studie po realizační a výrobní dokumentaci, věnuje se také inženýrské činnosti. Od roku 1993 pracuje ve vlastním ateliéru.
 Napište nám
Postavili jste dům nebo rekonstruovali byt a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

Více podobných návštěv na www.mujdum.cz (Jitka Pálková)

Podívejte se na další rodinné domy v Jihomoravském kraji na Sreality.cz