Česká komora architektů a někteří experti se stejně jako v předchozích letech podíleli na nominaci nejlepších současných českých staveb do prestižní mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2015.

Z jedenácti českých nominovaných staveb se ale do užšího výběru bohužel nedostala ani jedna z nich.

Soutěž vyzdvihuje nadnárodní zakázky

Ve finálové „pětce“ jsou stavby z Německa, Dánska, Itálie, Polska a Velké Británie. Soutěž má vyzdvihnout vynikající výsledky v oblasti evropské architektury a podporovat také nadnárodní architektonické zakázky po celé Evropě i v zahraničí.

To dokazuje i fakt, že z pěti nominovaných polskou a anglickou stavbu nenavrhli domácí architekti, ale zahraniční studia. Porota tak evidentně chce podpořit architekty při hledání obchodních příležitostí v širším globálním trhu.

Interiér je řešen uměřeně a jednoduše.

Interiér je řešen uměřeně a jednoduše.

FOTO: archiv soutěže Mies van der Rohe Award, Rasmus Hjorstshoj

Do pětice nejlepších se probojovala i nová budova filharmonie v polském městě Szczecin. Stavba na první pohled zaujme svou siluetou připomínající tvary neo-gotických kostelů.

Chloubou stavby je velká symfonická síň s monumentálním stropem inspirovaným tvary minerálů.

Filharmonie ve Štětíně působí zvenku něžně a spirituálně, interiér má ale dramatické rysy. Navrhlo ji španělské stuio Barozzi/Veiga.

Filharmonie ve Štětíně působí zvenku něžně a spirituálně, interiér má ale dramatické rysy. Navrhlo ji španělské studio Barozzi/Veiga.

FOTO: archiv soutěže Mies van der Rohe Award, Simon Menges

Působivou stavbou jsou i vinné sklepy v kopcích Chianti na půli cesty mezi Florencií a Sienou. Architekti se snažili nenásilně spojit přírodní prostředí a prostor určený pro kulturní vyžití.

Průmyslový komplex, ve kterém se vyrábí víno, barevně i tvarově kopíruje okolní prostředí a dává vyniknout kráse moderní architektury. V areálu je i restaurace, hlediště, muzeum, knihovna, místo pro ochutnávání vín a prodejna, nechybí administrativní plochy a kanceláře v horním patře.

Vinné sklepy Antinori jsou stavbou, která dokonale splývá se svým okolím. Navrhlo ji italské studio Archea Associati.

Vinné sklepy Antinori jsou stavbou, která dokonale splývá se svým okolím. Navrhlo ji italské studio Archea Associati.

FOTO: archiv soutěže Mies van der Rohe Award, Pietro Savorelli

Porotu okouzlilo i studentské centrum z červených cihel, které jsou pro anglickou architekturu typické. Architekti ale dokázali, že i tento materiál může být použit na velmi moderní stavbu.

Sedmipatrová budova má nepravidelný tvar a je polyfunkčním domem, který má plně zastřešovat všechny aktivity spojené se studentským životem. Netypické je i použití oken a světlíků různých tvarů a velikostí, které dodávají prostoru na originalitě.

Studentské centrum Saw Swee Hock od irského studia O'Donnell + Tuomey.

Studentské centrum Saw Swee Hock od irského studia O'Donnell + Tuomey

FOTO: archiv soutěže Mies van der Rohe Award, Dennis Gilbert

V soutěži bodovaly i dvě stavby muzeí, které mají evropský charakter. Podzemní dánské námořní muzeum ve tvaru zabudované lodi zaujalo otevřeným venkovním prostorem, ze kterého návštěvníci vstupují do jednotlivých výstavních síní.

Muzeum v Řezně vzniklo za účelem vystavování moderního umění. Je inspirováno historismem a má vnější plášť z recyklovaných cihel. Porota ocenila, že i takto velká stavba splňuje standardy pasivního domu.

Muzeum umění v Řezně od německého studia Lederer Ragnarsdóttir Oei.

Muzeum umění v Řezně od německého studia Lederer Ragnarsdóttir Oei

FOTO: archiv soutěže Mies van der Rohe Award, Roland Halbe

Porota má do května čas navštívit všech pět staveb. Ještě dříve, než se definitivně rozhodne, finalisté představí 7. května své projekty v rámci veřejné prezentace.

Prestižní ceny budou následně předány na slavnostním večeru, který se bude konat den poté v Barceloně, kde Nadace Mies van der Rohe sídlí.