Velikost koupelny je pro bezpečný pohyb seniora zásadní. Čím víc bude prostornější, tím lépe.

U novostaveb se za minimální půdorys koupelny pro osoby s omezenou pohyblivostí počítá velikost 180 cm na šířku a 215 cm na délku.

Koupelnu je vhodné vybavit posuvnými dveřmi, které zajíždějí do pouzdra nebo se posunují po stěně. Šetří prostor a jsou také bezpečnější. Kdyby se osobě se sníženou pohyblivostí udělalo v koupelně nevolno, snadno se k ní dostaneme. Rovněž zámek dveří má být pro větší bezpečnost odjistitelný i zvenku.

Vana a doplňky

Madla: Poležení ve vaně je dobrý relax, i když vystupování z ní je pro starší osoby obtížnější. Proto vanu opatříme několika madly, která každého jistí při vstupu i výstupu.

Podpůrné madlo na vanu má maximální nosnost 150 kg, výška madla je 25,5 cm, šířka 23,5 cm. Nastavitelná rozteč 6–13 cm. Materiál kov/plast, cena 1590 Kč.

Podpůrné madlo na vanu má maximální nosnost 150 kg, výška madla je 25,5 cm, šířka 23,5 cm. Nastavitelná rozteč 6–13 cm. Materiál kov/plast, cena 1590 Kč.

Protiskluzný povrch: Volíme rozhodně vanu s protiskluzným povrchem a s horní hranou, která je maximálně 50 cm nad podlahou (snadno z ní sesedne i osoba z vozíku). Příjemným doplňkem jsou záhlavníky, prolisky, na kterých lze sedět ve zvýšené poloze.

Protiskluzné samolepky: Na dno vany lze aplikovat pro vyšší bezpečnost i protiskluzné samolepky SafeStep. Samolepky jsou ve tvaru čtverečků 10 x 10 cm (model Square) nebo pásků (model Strip) o šířce 2,5 cm a délce 2 m.

Jsou průhledné, takže esteticky neruší a splynou s jakýmkoli designem koupelny. Oceníme jejich pružnost a pevnost, protiskluznost. Když je potřebujeme odstranit, není problém, jde to snadno. Cena za balení je 249 Kč.

Police na vanu s madlem, maximální nosnost 150 kg, nastavení rozpěrných nožiček 410–600 mm, barva bílá, cena 1190 Kč.

Police na vanu s madlem, maximální nosnost 150 kg, nastavení rozpěrných nožiček 410–600 mm, barva bílá, cena 1190 Kč.

Vanové sedačky: Pro některé osoby bude vhodnější tzv. vanová sedačka či speciální židle, která se instaluje přes okraj vany. Koupající sedí podobně v klasické výšce židle a může vstát snadněji. Zvláště když má na dosah madlo připevněné na stěně.

Sprchové kouty

Přímý vstup: Za prostornější se považuje kout o velikosti 150 x 150 cm. Šikovná je bezbariérová vyspádovaná dlažba s odtokovým žlábkem. Do takové sprchy se dostane i vozík.

Sprchový kout Blix může mít integrované sedátko a komfortní sprchovou vaničku s hloubkou 27 cm. Výrobek je mezistupeň mezi sprchovým koutem a vanou.

Sprchový kout Blix může mít integrované sedátko a komfortní sprchovou vaničku s hloubkou 27 cm. Výrobek je mezistupeň mezi sprchovým koutem a vanou.

FOTO: RAVAK

Hlubší vanička: Někdy ale můžeme zvýšenou vaničku i uvítat. To když z prostorových důvodů nemůžeme mít vanu, chceme si koupel užít a mít možnost se posadit. Takový mezistupeň mezi sprchou a vanou je např. sprchový kout Blix, který může mít i hlubokou vaničku Sabine.

Její čtvrtkruhový půdorys má rozměry 80 nebo 90 cm, hloubku 27 cm a hlavně integrované pohodlné sedátko. Sprchovat se lze i vsedě, což ocení senioři, kteří mají koupelny menších rozměrů.

Sprchovou baterii instalujeme vždy po straně sedátka.

Umyvadlo a toaleta

Závěsné umyvadlo: K závěsnému umyvadlu je lepší přístup ze všech stran. V každodenním životě budeme rádi i za typ, který má větší odkládací plochy z obou stran, pohodlně tak dosáhneme na veškerou kosmetiku.

Zdravotní umyvadlo Jika Mio s šířkou 64 cm je vhodné pro osoby upoutané na vozík. Díky přednímu vykrojení v přední části se vozíčkář k umyvadlu pohodlně dostane. Cena 1695 Kč.

Zdravotní umyvadlo Jika Mio s šířkou 64 cm je vhodné pro osoby upoutané na vozík. Díky přednímu vykrojení v přední části se vozíčkář k umyvadlu pohodlně dostane. Cena 1695 Kč

FOTO: JIKA

Sklopná madla: Bezpečnostním doplňkem jsou opět sklopná madla z obou stran, někdy je nutná i prodloužená páková baterie. Bezbariérová umyvadla jsou spíše plochá, vepředu či z boku obloukově vykrojená. Výška horní hrany umyvadla pro osoby na vozíku by měla být 80 cm od podlahy.

Vyšší klozety: S toaletou je vždy spojeno usedání a vstávání. Vyplatí se pořídit stojící klozety s výškou 50 cm, protože jsou pro seniory pohodlnější. U závěsného klozetu je zase praktická prodloužená délka 70 cm od stěny, protože je díky tomu kolem toalety více místa. Nezapomeneme na podpůrná madla.

Zvýšené sedátko na WC s madly, maximální nosnost 150 kg, zvýšení o 10 cm, materiál polypropylen, vhodné na standardní tvary WC mís. Cena 1790 Kč.

Zvýšené sedátko na WC s madly, maximální nosnost 150 kg, zvýšení o 10 cm, materiál polypropylen, vhodné na standardní tvary WC mís. Cena 1790 Kč

Širší prostor na WC: V případě vozíčkáře je nutný ještě větší komfort, např. vedle toalety proti dveřím musí být volný prostor minimálně 80 cm. Počítejme s tím, že pro manipulaci s vozíkem potřebujeme v celém bytě prostor minimálně o průměru 150 cm, jinak se handicapovaný nemůže otočit, couvat (bez problému však překoná překážku pouze ve výšce 2 cm).

Vícegenerační domácnost ocení WC, na kterém lze po stisknutí tlačítka plynule nastavit výšku toalety v rozmezí od 40 do 48 cm. Potřebné mechanické zařízení, jež pracuje bez dodávky elektrického proudu, je ukryto za panelem z bezpečnostního skla.

Vícegenerační domácnost ocení WC, na kterém lze po stisknutí tlačítka plynule nastavit výšku toalety v rozmezí od 40 do 48 cm. Potřebné mechanické zařízení, jež pracuje bez dodávky elektrického proudu, je ukryto za panelem z bezpečnostního skla.

FOTO: VIEGA