Mladá rodina se dvěma dětmi žije aktivním životem, přála si jednoduchý účelný dům, který jim poskytne dostatek prostoru, soukromí a pohodlí, ale nebude znamenat velkou finanční zátěž ani vyžadovat mnoho času na údržbu. Moderní styl, nejlépe jednoduchý přízemní dům otevřený do zahrady.

Zádveří je hluboko zapuštěno do hmoty domu. Vstupní partie s dvojgaráží jsou navenek odlišeny obložením z šedých cementovláknitých desek.

Zádveří je hluboko zapuštěno do hmoty domu. Vstupní partie s dvojgaráží jsou navenek odlišeny obložením z šedých cementovláknitých desek.

Vybrali si téměř rovinatý pozemek v malé klidné obci, která postupně srůstá se sousedním větším městem a mění se v jeho okrajovou čtvrť. Parcela jim dávala dobrou příležitost tyto představy uskutečnit.

Výstavba v této lokalitě nebyla naštěstí příliš omezena regulací, takže moderní architektuře s plochou střechou sem nebyl „vstup zakázán“.

Dřevěnou palubu stíní slunolam a pergola s konstrukcí z dřevěných profilů.

Dřevěnou palubu stíní slunolam a pergola s konstrukcí z dřevěných profilů.

Na pozemek na okraji zástavby s výhledem do polí architekti navrhli dispozici vycházející z tvaru T. K domu vede přístup z jihozápadní strany, kde je umístěna dvojgaráž a vstupní část s navazujícím technickým a hygienickým zázemím.

Komfortní interiér

Obytná část je rozdělena na dvě na sebe kolmá ramena - ložnicový trakt (obsahuje ložnici rodičů, 2 dětské pokoje, velkou koupelnu s WC) a společnou obývací část (sezení, jídelna, kuchyň).

Obě ramena vytvářejí propojený vzdušný prostor, který lze podle potřeby rozdělit posuvnými dveřmi. Jsou „zády“ obrácena k sousedům a otevřena do vnitřního rohu, kde vzniklo chráněné atrium s terasou. Sem je orientován obývací pokoj i prosklená chodba s přístupem do ložnic.

Interiér přes velkou prosklenou plochu nenásilně přechází do exteriéru, venkovní obývací prostor je řešen stejně velkoryse jako ten vnitřní. Velkou dřevěnou terasu stíní slunolam a pergola. K relaxaci slouží komfortní sezení a venkovní krb. Na východní straně navazuje sklad a venkovní WC.

Kuchyň je vybavena linkou v hnědobílé kombinaci. S obývacím pokojem ji spojuje volný průchod bez dveří a částečně odděluje příčka se zeleným nátěrem.

Kuchyň je vybavena linkou v hnědobílé kombinaci. S obývacím pokojem ji spojuje volný průchod bez dveří a částečně odděluje příčka se zeleným nátěrem.

V zahradě byly navrženy sadové úpravy, výhledově se počítá s provedením koupacího jezírka.

Osvědčené technické řešení

Pro konstrukční řešení zvolili majitelé ve shodě s architekty standardní a prověřený zdicí systém, který zajišťuje bezproblémovou realizaci stavby, její trvanlivost, technickou kvalitu i příjemné vnitřní klima bez zbytečných energetických ztrát.

Obývací pokoj působí lehce a vzdušně nejen díky vybavení ve světlých barvách, ale i díky bohatému prosvětlení ze dvou stran - z atria i ze severu, kam míří nízké pásové okno pod stropem.

Obývací pokoj působí lehce a vzdušně nejen díky vybavení ve světlých barvách, ale i díky bohatému prosvětlení ze dvou stran - z atria i ze severu, kam míří nízké pásové okno pod stropem.

Dům je vytápěn převážně podlahovým vytápěním, vzhledem k dobrým tepelně izolačním vlastnostem obvodového zdiva a využití pasivního solárního efektu z velkých prosklených ploch vykazuje energeticky úsporný provoz.

Prosklená stěna se skládá z pevně zasklených velkoformátových tabulí, posuvných a otevíravých částí, rámy jsou zevnitř bíle lakované, zvenku eloxované, antracitové barvy.

Prosklená stěna se skládá z pevně zasklených velkoformátových tabulí, posuvných a otevíravých částí, rámy jsou zevnitř bíle lakované, zvenku eloxované, antracitové barvy.

Díky kvalitnímu stavebně technickému i architektonickému řešení se dům úspěšně zúčastnil soutěže o titul Brick Award 2012-2013, který vyhlašuje společnost Wienerberger cihlářský průmysl s cílem představit kvality a možnosti zdicího systému Porotherm.

Autoři
Ing. arch. Jan Polách (1957) - Autorizovaný architekt, vystudoval Fakultu architektury VUT Brno
Ing. Robert Bravenec (1970) - Autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby, vystudoval Fakultu stavební VUT Brno
Od r. 2000 jsou zakladateli, spolumajiteli a společníky architektonicko-stavební kanceláře Atelier Polách & Bravenec, s. r. o. Ta se zabývá návrhy staveb od studie až po realizaci včetně autorského dozoru, od obytných staveb přes občanské, průmyslové a urbanistické projekty až po rekonstrukce a návrhy interiérů.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz