Kolik máme k dispozici úložného místa, podle toho hodnotíme komfort bydlení. Je báječné, když jedna místnost slouží jako samostatná šatna, ale ne vždy si to můžeme dovolit. Skříně a komody nejsou často praktické: mají jiné rozměry, než potřebujeme, neumí dokonale kopírovat stěny a využít volné místo pod stropem.

Drátěné šatní výsuvy jsou přehledné, přirozeně větrají a nedovolí chaos a nepořádek.

Drátěné šatní výsuvy jsou přehledné, přirozeně větrají a nedovolí chaos a nepořádek.

Lepší je zvolit na míru vyrobenou vestavěnou skříň, která zvládne i šikminy v podkroví, nebo naopak dosáhne až k vysokým stropům ve staré městské zástavbě.

Než přijdeme do obchodu

Vestavěné skříně nejsou levnou záležitostí (určitě se nedostaneme pod 25 000 Kč), a tak řešíme každý detail. Vyplatí se sepsat na papír konkrétní předměty a šatstvo, které denně používáme. Kdo musí dodržovat v práci dress code, nosí obleky, kostýmky, potřebuje tedy vyčlenit hodně místa na závěsné tyče. Jiný zase uvítá více otevřených polic na trička a sportovní oblečení včetně uložení potřeb (tenisové rakety, sportovních tašky, boty).

Vestavěné skříně zvládnou jakýkoliv atypický prostor.

Vestavěné skříně zvládnou jakýkoliv atypický prostor.

FOTO: INDECO (5x)

Zamyslíme se i nad velikostí a umístěním, což je limitováno dispozicí bytu. Šikovné jsou vestavěné skříně ve vstupní hale, kde kromě uložení svršků a sezónních věcí krásně pojmou i úklidové a čisticí prostředky, vysavač, boty.

Své místo mají i v ložnici, prostornou a přehlednou šatní skříň uvítají ve svém pokoji i děti, které si do drátěných výsuvných košů uloží třeba i plyšáky.

Kromě drátěných polic najde v šatní skříni svoje místo i textilní dělená krabice na drobnosti a doplňky.

Kromě drátěných polic najde v šatní skříni svoje místo i textilní dělená krabice na drobnosti a doplňky.

FOTO: IKEA (2x)

Vestavěná šatní skříň je vybavená drátěnými výsuvy, mimo jiné i botníkem. Lze do něho uložit slavnostní dámské lodičky.

Vestavěná šatní skříň je vybavená drátěnými výsuvy, mimo jiné i botníkem. Lze do něho uložit slavnostní dámské lodičky.

Když máme jasno, zavítáme do specializované prodejny s jednoduchým plánkem v ruce. Prohlédneme si nabídku materiálu (rámy, čela skříně, pojezdové systémy) a zkonzultujeme s odborníkem možné varianty. Když si vybereme, firma nám následně zpracuje vizualizaci (obvykle více návrhů, z nichž vybíráme vhodné varianty) a kalkulaci na zvolenou vestavěnou skříň.

Pánové i dámy ocení chytrý výsuv na pásky, kravaty, šátky a šály.

Pánové i dámy ocení chytrý výsuv na pásky, kravaty, šátky a šály.

Po podpisu smlouvy k nám přijde technik, vše důkladně proměří (zjistí, jak jsou rovné stropy, podlaha) a zadá do výroby. Zhruba za 3-4 týdny máme nový nábytek doma.

Vnitřní uspořádání rozhoduje

Vzhled vestavěné skříně je důležitý, ale logické uspořádání a vybavení vnitřní části daleko více. Zaměříme se na jednotlivé zóny a prvky, které udrží obsah šatstva přehledný a uspořádaný. Do skříní patří otevřené police (max. délky 1 m) i zavřené zásuvky, sklopné šatní tyče, na kterých visí voňavé košile, výsuvné a vyklápěcí police, drátěné koše (třeba na špinavé prádlo).

Na výsuvném věšáku na kalhoty se oblečení nikdy nezmačká.

Na výsuvném věšáku na kalhoty se oblečení nikdy nezmačká.

Část místa vyčleníme na delší šatstvo - kabáty, plesové šaty. Kalhoty zůstanou krásně vyžehlené, když je dáme na speciální výsuvný věšák, muži ocení i věšák na kravaty a pásky, ženy zase drátěný botník na lodičky do divadla. Šikovné jsou i držáky na kabelky, šály a šátky, vysavač a čisticí přípravky.

Do prostorného výklenku či niky lze vybudovat samostatnou praktickou šatnu. Vnitřní místo je odděleno posuvnými dveřmi.

Do prostorného výklenku či niky lze vybudovat samostatnou praktickou šatnu. Vnitřní místo je odděleno posuvnými dveřmi.

V moderní vestavěné skříni mají všechny zásuvky tlumený tichý dojezd, lze je otevírat pouhým dotekem. Do skříně můžeme vidět i při ranním brzkém vstávání aniž bychom museli rozsvěcet celou místnost a rušit spící členy rodiny. Skříně lze vybavit světelnou LED tyčí, světelnými LED pásky, umístěnými v policích. Příjemné je i vnitřní osvětlení zásuvek (světla se automaticky rozsvítí při otevření a při zavření zhasnou).

Materiály nabízejí nespočet variant

Vestavěná šatní skříň má sloužit mnoho let, a proto dáme přednost kvalitním materiálům a nadčasovému designu. Vnitřek skříně je zhotovený z dřevotřísky (10-25 mm), na povrchu je podle našeho výběru dražší dýha nebo levnější lamino. Rámy jsou možné buď ocelové, nebo hliníkové, které jsou mnohem kvalitnější (volit lze různé profily zaoblené, zkosené).

Sezónní obuv umyjeme a přehledně uložíme do skříně vybavené speciálním prvkem - botníkem.

Sezónní obuv umyjeme a přehledně uložíme do skříně vybavené speciálním prvkem - botníkem.

Čela obvykle posuvných dveří (tento způsob otevírání šetří nejvíce místa) jsou z lamina (možné desítky dekorů a barevných odstínů), dražší dýhy nebo bezpečnostního skla např. lacobelu, které je nyní v oblibě (různé barvy: béžová, bílá, černá, zelená).

Novinkou jsou čelní dveře s rozmanitými grafickými motivy či fotografiemi podle daných předloh nebo i ze soukromého alba (nutné dodržet rozlišení v tiskové kvalitě 300 dpi).