Druhá etapa cesty za bydlením pokračovala hledáním vhodného domu a stavební firmy. Následující rok jezdili po výstavách a vzorových domech, až je oslovil kvalitně zpracovaný katalog dřevostaveb.

Dům byl kompletně postaven za sedm měsíců. V současnosti, kdy už je dům zaběhnutým typem, probíhá jeho výstavba rychleji (kompletní realizace na klíč do šesti měsíců) a firma poskytuje na stavbu tříletou a na celkovou konstrukci třicetiletou záruku.

Výrazně přesahující střecha trochu narušuje symetrické průčelí domu, přináší však tolik potřebnou ochranu před žhavým letním sluncem.

Výrazně přesahující střecha trochu narušuje symetrické průčelí domu, přináší však tolik potřebnou ochranu před žhavým letním sluncem.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Co se týče samotné výstavby domu, vsadili investoři na jistotu a vymínili si, že dům bude stavět parta, která staví domy v Německu. „Předpoklad, že obstála v konfrontaci s německým perfekcionalismem, se ukázal velmi správný. Nejenže řemeslníci pracovali naplno a končili za tmy, ale přicházeli i s různými dílčími řešeními. Tak si představujeme individuální přístup ke klientům."

Půdorys přízemí: 1) předsíň 2) hala 3) obývací prostor 4) kuchyň + jídelna 5) koupelna + WC 6) technická místnost 7) pokoj

Půdorys přízemí: 1) předsíň 2) hala 3) obývací prostor 4) kuchyň + jídelna 5) koupelna + WC 6) technická místnost 7) pokoj

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Otevřená dispozice obytné části v přízemí a vybavení inspirované Francií vytvářejí spolu se severským vzhledem exteriéru zajímavý stylový kontrast.

Bíle lakovaná kuchyňská linka s masivními úchytkami je moderní variací na kuchyňský nábytek dřívějších dob s rámovými dvířky a propracovanými detaily.

Bíle lakovaná kuchyňská linka s masivními úchytkami je moderní variací na kuchyňský nábytek dřívějších dob s rámovými dvířky a propracovanými detaily.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Dřevěný nábytek evokuje atmosféru Provence, staré stolky od šicích strojů a květinové a patchworkové potahy či litinová kamínka s prosklenými dvířky přispívají k maximální útulnosti interiéru, který dotvářejí i drobnější grafiky od českých výtvarníků.

Podlaha z exotického dřeva tigerwood je v praktickém tmavém odstínu magnum. Dominantou domu je bukové schodiště, mořené do obdobného odstínu jako podlaha.

Podlaha z exotického dřeva Tigerwood je v praktickém tmavém odstínu magnum. Dominantou domu je bukové schodiště, mořené do obdobného odstínu jako podlaha.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Nejen vzhled, ale i praktičnost jsou v domě znát na každém kroku. V podkroví postačují francouzská okna namísto balkónu, jehož funkci přebírá venkovní terasa krytá prodloužením střechy. Dvě koupelny a v patře samostatné WC, které si vymínil pán domu, zajišťují bezproblémový provoz pětičlenné rodiny především v ranní špičce.

Půdorys patra: 1) hala 2, 3, 5) dětský pokoj 4) ložnice rodičů 6) koupelna 7) WC 8) šatna

Půdorys patra: 1) hala 2, 3, 5) dětský pokoj 4) ložnice rodičů 6) koupelna 7) WC 8) šatna

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Také tři samostatné dětské pokoje nebývají ani ve velkých domech samozřejmostí, ke škodě nejmladších obyvatel. V tomto domě jim však rozhodně nedostatek soukromí nehrozí. Ani rodičům, kteří mají svou ložnici, i když ji s nimi zatím užívá nejmladší syn a trvale i psí člen rodiny.

Výrazná žlutá omítka, která se odráží od zelené masy stromů spolu s bílým nátěrem dřevěných částí přiznaného krovu a sloupů propůjčuje domu trvale letní vzhled, pozitivně nalaďující jeho obyvatele i v ostatních obdobích roku.

Výrazná žlutá omítka, která se odráží od zelené masy stromů, spolu s bílým nátěrem dřevěných částí přiznaného krovu a sloupů propůjčuje domu trvale letní vzhled, pozitivně nalaďující jeho obyvatele i v ostatních obdobích roku.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Praktická jsou v neposlední řadě i kamínka, která neslouží jen k pohodovému účinku při sledování ohňového představení, ale i k přitopení mimo topnou sezónu nebo jako záloha, kdyby byla náhle přerušena dodávka elektrické energie. Jediné, co by snad majitelé dnes uvítali, by bylo prodloužení obytné části ještě tak o metr.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz