Architekt Oki Sato, šéf renomovaného japonského designérského studia přezdívaný Nendo má ve svém portfoliu další zajímavé interiérové kousky. Jsou jimi stolky, které si mohou uživatelé sami dekorovat klasickými pastelkami.

Na výrobu bylo využito metody ​​zvané "udukuri". Měkké části cypřišových desek stolků byly ořezány a designéři nechali vyniknout jen žilkování dřeva a letokruhům. Strukturované desky pak pokryli papírem a nechali uživatele přenést kresbu dřeva na papír.

Stolky pokryl přesně odměřený papír.

Stolky pokryl přesně odměřený papír.

FOTO: Hiroshi Iwasaki

Stolky jsou určeny pro dospělé, ale také pro děti, které je mohou využít i o hodinách výtvarné výchovy. Jejich design je jemný a nenásilný a nejlíp vynikne v jednoduchých minimalistických interiérech.

Pokreslené stolky ve třídě mají vytvořit duhový efekt.

Pokreslené stolky ve třídě mají vytvořit duhový efekt.

FOTO: Hiroshi Iwasaki

Díky zvolené metodě vynikne jemná struktura dřevěných vláken. Cypřišové dřevo je velmi tvrdé a trvanlivé, a tak mají mít stolky i dlouhou životnost.

Designéři volili hlavně jemné barevy, které nechají světlému dřevu vyniknout.

Designéři volili hlavně jemné barvy, které nechají světlému dřevu vyniknout.

FOTO: Hiroshi Iwasaki

Pro inspiraci pro lidi vznikly modelové kresby na papíru. Těch je možné využít i jako obrazů do interiéru a prostor tak opticky sladit.

Designérské studio vytvořilo i vzorník barevných možností.

Designérské studio vytvořilo i vzorník barevných možností.

FOTO: Hiroshi Iwasaki

Současný japonský design je hodně inspirativní i pro naši designérskou tradici. Je mu vlastní preciznost v detailech, používaní přírodních materiálů a snaha navodit v interiéru harmonii a klid.