Dřevěné garnýže

Patří ke klasice. Hodí se na chaty, do rodinných domů, najdeme je i v panelákových bytech. Vedle garnýží z pravého dřeva se vyrábějí také jeho zdařilé imitace. Odstíny se přitom pohybují od světlého dubu, ořechu a buku až po tmavý kaštan a mahagon.

Garnýž Ferrara, délka 160 cm, průměr 19 mm, kombinace dřeva a kovaného železa. Cena 1305 Kč

Garnýž Ferrara, délka 160 cm, průměr 19 mm, kombinace dřeva a kovaného železa. Cena 1305 Kč

FOTO: BALTE

Dřevěné garnýže a tyče jsou nejnáchylnější k natažení vlhkosti, na druhou stranu se dají snadno krátit na potřebnou délku. Koncovky nebývají připevněné ke garnýži, ale jsou nasazené nebo přilepené.

Koncovka tyče Lux Bit, průměr 16 mm. Cena 125 Kč.

Koncovka tyče Lux Bit, průměr 16 mm. Cena 125 Kč.

FOTO: BALTE

Kovové garnýže

Nabízejí se v nerezu, mosazi, hliníku v matném i leštěném povrchu a chromu. Existují i speciální úpravy jako mosaz antik, kartáčovaný nikl, satin (vypalovaná barva podobná hliníku) a další.

Kovová garnýž s koncovkou koule o délce 1,6 m, barva matná stříbrná. Cena 260 Kč.

Kovová garnýž s koncovkou koule o délce 1,6 m, barva matná stříbrná. Cena 260 Kč.

FOTO: GARNÝŽE HEBR

Klasické kovové garnýže na rozdíl od dřevěných nejsou nijak nápadné, hodí se do chodeb nebo moderních domácností s kovovými prvky v interiéru. Snesou také více vlhkosti než dřevo, avšak jejich životnost se ve vlhkém prostředí krátí, protože dochází k postupnému poškození vrchní ochranné vrstvy.

Starozlatá garnýž 1,5 m duo, průměr tyčí 16 mm. Cena garnýže zahrnuje 2 tyče, koncovky, konzole, kroužky (8 kusů do 1 m) a sadu pro upevnění garnýže (hmoždinky a vruty). Cena 319 Kč.

Starozlatá garnýž 1,5 m duo, průměr tyčí 16 mm. Cena garnýže zahrnuje 2 tyče, koncovky, konzole, kroužky (8 kusů do 1 m) a sadu pro upevnění garnýže (hmoždinky a vruty). Cena 319 Kč.

FOTO: GARNYZE.CZ

Speciální povrchové úpravy s příměsí zlata a stříbra jsou odolnější a působí nanejvýš luxusně, zejména se vsazeným sklem, kamínky nebo hezky tvarovanou koncovkou.

Záclonová tyč, garnýž Arco Forte z mosazi, délka 320 cm, průměr tyče 19 mm. Balení obsahuje kovovou spojku (kompletní záclonovou tyč (2x) s koncovkami (2x), konzolemi (3x) a speciální žabky s kolečky (22 kusů). Cena 1609 Kč.

Záclonová tyč, garnýž Arco Forte z mosazi, délka 320 cm, průměr tyče 19 mm. Balení obsahuje kovovou spojku (kompletní záclonovou tyč (2x) s koncovkami (2x), konzolemi (3x) a speciální žabky s kolečky (22 kusů). Cena 1609 Kč.

FOTO: LEVNÉ GARNÝŽE

Plastové garnýže

Jsou lehké, pružné a odolné (pozor pouze na poškrábání). Snadno se s nimi manipuluje, zkrátíme je také bez problémů. Nabízejí nepřebernou škálu barevného provedení, odolávají vlhkosti a cenově vycházejí nejlépe ze všech z uvedených materiálů.

Garnýž s kolejnicí, detail ploché záclonové lišty včetně konečného zaříznutí, krycího klipu, šroubů a hmoždinek. Délka 260 cm, cena 1790 Kč.

Garnýž s kolejnicí, detail ploché záclonové lišty včetně konečného zaříznutí, krycího klipu, šroubů a hmoždinek. Délka 260 cm, cena 1790 Kč.

FOTO: KIKA

Na co zavěsíme záclonu
Tyčové závěsné systémy se liší materiálem, ale i profilem a tloušťkou (12 až 67 mm). Jejich jednoduchost oživí zdobná koncová hlavice a typ konzoly (pro jednu či dvě tyče na závěs a záclonu zvlášť). Připevnění závěsu a záclon je možné žabkami na kroužcích, přes které protáhneme tyč, existují i varianty kroužků či poutek všitých do samotné látky.
Kolejnicové systémy se hodí do interiérů, v nichž je třeba vést závěsy, záclony či pruhy látky do šikmin, arkýřů a různých oblouků. Kolejnice se dají řadit podél sebe podle potřeb.
Kolejnicové systémy umožňují různé způsoby nařasení textilie. Tzv. řasicí stuhy pak fixují nastavené řasení, takže nemusíme látku stále upravovat. Kolejnicové systémy jsou vhodné i pro japonské posuvné stěny, které slouží jako předěl interiéru nebo zastínění velkých oken.
Kolejnice se montují do stropu i do stěn na konzoly. Zasazují se do nich tzv. žabky, existují také kolejničky umožňující přichycení závěsu suchým zipem. Pohyb žabek ovládáme manuálně, šňůrovým či motorovým ovládáním na dálku.
Lankové systémy jsou vhodné pro lehké textilní materiály nebo dekorativní pásy látek. V interiéru působí odlehčeně a nenápadně.