Byt se nachází v lokalitě Korunní, v nejvyšším možném patře - sedmém. Majitelé bytu se rozhodli k velkorysému řešení, zakoupili dva sousední byty a spojili je v jeden.

Kombinace nábytku vyrobeného na míru v provedení ořech společně s perským ručně vázaným kobercem a sedačkou působí komfortně a útulně.

Kombinace nábytku vyrobeného na míru v provedení ořech společně s perským ručně vázaným kobercem a sedačkou působí komfortně a útulně. Zajímavé je centrální svítidlo organického tvaru, které je do konečné podoby složené ze tří částí. Nepřehlédnutelný je i vestavný žulový krb s kresbou - tzv. seběhnutým vzorem, který se záměrně opakuje i na jídelním stole a konferenčním stolku z ořechu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dva prostory ale bylo nutné logicky propojit, proto oslovili známé architektky, které jim pomáhaly s přestavbou prostor (trvala přes rok) a navrhly takové dispozice, které si přáli a vyhovují jejich způsobu života a dennímu rytmu.

Výsledkem je nádherný byt o velikosti 240 m2 s uspořádáním 5+kk, který má ze dvou protilehlých stran možnost vstupu na střešní terasy. První terasa je o velikosti cca 80 m2, druhá je prostornější, kolem 150 m2.

Pohled z kuchyně do klidové části obývacího pokoje. Konferenční stolek v ořechu, pohodlná křesílka. Majitelé plánují i koncertní křídlo.

Pohled z kuchyně do klidové části obývacího pokoje. Konferenční stolek v ořechu, pohodlná křesílka. Majitelé plánují i koncertní křídlo.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Inteligentně řízená domácnost

Komfortní a útulný byt má špičkové technické vybavení, které je skvělým pomocníkem v denním provozu. Systém, který se ovládá dotykem na jednoduchém displeji, řídí podle zadání všechna interiérová světla, stahuje a naklápí venkovní žaluzie, řídí závlahu na terase, ovládá veškeré topení (každá místnost se reguluje zvlášť) i audio-video techniku.

Také informuje majitele o počasí, kontroluje stropní chlazení, umí v případě potřeby zapnout na přesný čas i elektrické spotřebiče, lze si na něm při ranní kávě přečíst přehled denních zpráv. Samozřejmě je napojen i na veškerou bezpečnostní techniku.

Dokonalý soulad barev a materiálů

I když je byt vybaven moderní technikou, je velmi útulný, hřejivý a přívětivý, tedy žádná studená moderna a minimalismus. „Nechtěli jsme ultramoderní styl, ale interiér, ve kterém se budeme cítit dobře. S architektkou jsme proto od začátku ladili styl a barevnost, což se, myslím, povedlo,“ říká náš hostitel a my mu dáváme jenom za pravdu.

Z pracovny majitele lze vstoupit francouzským oknem na vyhlídkovou terasu. Prostor je světlý, otevřený i díky proskleným dveřím, které vedou na chodbu.

Z pracovny majitele lze vstoupit francouzským oknem na vyhlídkovou terasu. Prostor je světlý, otevřený i díky proskleným dveřím, které vedou na chodbu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V obývacím pokoji propojeném s kuchyní a jídelnou vládne jednoznačně teplá dřevina - konkrétně ořech v kombinaci s bílou a černou. Veškerý nábytek v této centrální místnosti je vyrobený na míru od truhláře a jeho precizní zpracování lze jenom obdivovat.

Hlavní místnosti dominuje originální kuchyňská linka zhotovená z tzv. Alpi dýhy, tedy z ořechového dřeva, které se nakrájí na tenké pláty, slepí a nařeže v kolmém směru, aby vznikla pravidelná kresba dřeva.

V ořechové sestavě jsou zabudované dvě lednice, které se otevírají proti sobě, kávovar, parní trouba. Veškeré kulinaření se odehrává na prostorné pracovní desce z lesklé černé žuly, v níž je zabudovaná indukční deska a nad ní nerezová závěsná digestoř.

V barvě tmavého ořechu

V obývacím pokoji vládne tmavě hnědý ořech. Z této dřeviny je podlaha ošetřená matným lakem, obklady vytažené od podlahy směrem k francouzskému oknu, ořechový je i konferenční stolek a také jídelní stůl, ke kterému pohodlně zasedne šest osob.

Dřevěná podlaha v celém bytě je v ořechu, na stěnách visí krásné grafiky pana malíře Vysušila. Chodba má ve stropě i speciální světlíky, které přivádějí do místnosti denní světlo.

Dřevěná podlaha v celém bytě je v ořechu, na stěnách visí krásné grafiky pana malíře Vysušila. Chodba má ve stropě i speciální světlíky, které přivádějí do místnosti denní světlo.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Majitelé jsou pečliví a ladili vše do posledního detailu: např. dostředná kresba na jídelním stole se opakuje i na čelním obkladu vestavěného žulového krbu. Ten měl být sice původně kovový a volně stojící v prostoru, ale z praktického hlediska se mladý pár rozhodl pro vestavěný, pevně usazený typ.

V odpočinkové části nechybí pohodlná sedačka a křesílka s kávovým stolkem, majitelé ještě plánují do volného rohu usadit i krásný křídlový klavír. Na pocitu útulnosti a pohodlí se podílí velkou měrou i dva perské ručně vázané koberce s jemným vzorkem orientálního stylu a originální grafiky na stěnách.

Dřevěný ořechový obklad vyrobený na míru a s podsvětlenou stěnou, která dokáže umocnit klidnou večerní atmosféru.

Dřevěný ořechový obklad vyrobený na míru a s podsvětlenou stěnou, která dokáže umocnit klidnou večerní atmosféru.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Citlivá kombinace moderny s klasikou

Klasiku majitelé s citem doplňují modernou, např. atypickými závěsnými svítidly, která jsou jednoduchá a připomínají organické tvary. Hlavní velké svítidlo nad sedačkou je poskládáno ze tří částí, ale je možné kreativně vytvořit i větší sestavy z více dílů.

Osvětlení je vždy velkou výzvou pro architekty, protože při správném zakomponování v prostoru umí podtrhnout celkový dojem z interiéru, vykouzlit jistou atmosféru, styl. Podobně i tady najdeme více typů osvětlení na různých místech: podsvětlené obklady, police, stropní bodovky v chodbě.

Koupelna s lázněmi

V bytě jsou dva dětské pokoje s vlastní koupelnou, dvě samostatná WC, pracovní kout se vstupem na terasu a prostorná hlavní ložnice, přes kterou lze projít šatnou až do soukromé koupelny.

Pohled do největší koupelny v bytě: zde je volně stojící vana, kosmetický koutek, oddělené WC, dvojumyvadlo a sprchovací kout vybavený tureckými lázněmi.

Pohled do největší koupelny v bytě: zde je volně stojící vana, kosmetický koutek, oddělené WC, dvojumyvadlo a sprchovací kout vybavený tureckými lázněmi.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V ní je jedinečný sprchový kout s funkcí tureckých lázní, dále dvojumyvadlo, volně stojící vana a kosmetický koutek s posezením. Obklad v koupelně tvoří slinutá dlažba, imitující přírodní kámen travertin.

Důvodem, proč majitelé dali přednost umělému materiálu, je praktičnost a menší náročnost na údržbu. V ostatních koupelnách je decentní šedá slinutá dlažba velkého formátu 1,2 m x 60 cm, která se kombinuje s čistě bílou.

Na terase domu je subtilní kovová pergola s velkorysým posezením a letní kuchyní, kde se za hezkých večerů griluje. Pergola má naklápěcí lamely, které regulují intenzitu slunce, případně deště.

Na terase domu je subtilní kovová pergola s velkorysým posezením a letní kuchyní, kde se za hezkých večerů griluje. Pergola má naklápěcí lamely, které regulují intenzitu slunce, případně deště.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V koupelně, předsíni a na WC je pod dlažbou podlahové teplovodní vytápění. V ostatních koupelnách a dětských pokojích jsou instalovány topné rohože, které rychleji startují a slouží uživateli téměř okamžitě.

V prostorném bytě se myslelo i na tolik potřebné úložné prostory: v dětském pokoji jsou vestavěné bílé skříně, na chodbách připravené niky, ve kterých budou dvě šatny se shrnovacími dveřmi.

Relax s výhledem

Velké terasy nabízejí úžasné možnosti využití a majitelé si toho jsou vědomi. V jedné části se nachází posezení se zahradním nábytkem a bylinková zahrádka, ve druhé vyhřívaný bazén s protiproudem a vířivka. Dva malé domky na terase slouží jako vinný sklípek a sklípek na nářadí.

Vyhřívaný bazén na terase je dlouhý 5,5 m a má protiproud. Při plavání je z bazénu výhled na starou část Prahy.

Vyhřívaný bazén na terase je dlouhý 5,5 m a má protiproud. Při plavání je z bazénu výhled na starou část Prahy.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Z venkovního wellnes je pouze pár kroků pod pergolu s posezením a venkovní kuchyní, kde se v létě griluje. Hliníková pergola působí i přes svoji velikost subtilně a elegantně, má praktické naklápěcí lamely, které se regulují v souladu s intenzitou slunečního svitu, případně deště.

Atmosféru na terasách podtrhují velké zděné truhlíky osázené zakrslými stromky a zelenými živými solitéry, které na podzim vybarvují pestré listy. Podlaha na terase je z tropické odolné dřeviny, která sice časem lehce vyšisovala, ale přírodní patina je přirozená a pěkná.