Nejčastěji jsou jídelní servisy nebo kávové a čajové soupravy z porcelánu a keramiky, pro nápoje je pak vhodnější sklo. Proč? Ve skleněné čajové konvici se např. nemůže usadit chuť žádného silného čaje, nepodáváme v ní ale kávu.

Porcelánové nádobí je většinou uvnitř glazované, při častějším používání může dojít ke ztmavení glazury (tento defekt pomůže odstranit octová voda).

U keramických souprav v barvě hlíny (obvykle servisy na chalupu, různé hrnky a mísy na polévku) je naopak patina vítaná.

Dvanáctidílný servis Vlčí mák: 4x mělký talíř, 4x hluboký talíř, 4x miska na salát, materiál porcelán vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby. Cena 749 Kč.

Dvanáctidílný servis Vlčí mák: 4x mělký talíř, 4x hluboký talíř, 4x miska na salát, materiál porcelán vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby. Cena 749 Kč.

FOTO: KIKA

Servisy bývají určeny pro různé příležitosti a liší se četností stejných prvků, obvykle se komplet skládá ze šesti souprav.

Čajové nebo kávové servisy se někdy vyrábějí i jako tzv. přátelské soupravy (také tête-á-tête), tj. pro dvě osoby, či solitaire - pro jednu osobu.

Jídelní a kávový servis Little Flower z kameniny podtrhuje příjemnou atmosféru polední siesty.

Jídelní a kávový servis Little Flower z kameniny podtrhuje příjemnou atmosféru polední siesty.

FOTO: KIKA

Desetidílná sada obsahuje 4 šálky na čaj či capuccino s podšálky, konvici a cukřenku. Cena 1799 Kč.

Desetidílná sada obsahuje 4 šálky na čaj či cappuccino s podšálky, konvici a cukřenku. Cena 1799 Kč.

FOTO: KÖNIGPORZELLAN SOKOLOV

Kávový servis Line, 18dílný, porcelán vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby. Cena 579 Kč.

Kávový servis Line, 18dílný, porcelán vhodný do myčky nádobí a mikrovlnné trouby. Cena 579 Kč.

FOTO: KIKA

Miska na polévku, salát, objem 0,7 l, rozměr 16x7-8 cm. Barva hnědá s šedobílou a kobaltovým dekorem s motivem kostky, puntíků a srdíček. Cena 160 Kč/kus.

Miska na polévku, salát, objem 0,7 l, rozměr 16x7-8 cm. Barva hnědá s šedobílou a kobaltovým dekorem s motivem kostky, puntíků a srdíček. Cena 160 Kč/kus.

FOTO: FLER

Souprava T4ONE

Souprava T4ONE zahrnuje čajový hrnek se sítkem a kalíškem na odkládání čajového sáčku spolu s míchátky. Čajový hrnek s uchem, barva levandulová, 230 Kč, barva bílá 205 Kč. Míchátko (2 ks), provedení matná ocel, 165 Kč. Čajový kalíšek, provedení matná ocel/levandulová, 230 Kč. Sítko provedení matná ocel/levandulová, 230 Kč.

FOTO: BRABANTIA