Rodinný dům na západně orientovaném svahu nad Zlínem je vycíděný jako zrcadlo a každý detail svědčí o tom, že při jeho navrhování i realizaci hrály prim porozumění a profesionalita. Střídmou eleganci jednoduchého třípodlažního domu z betonu, oceli, skla, kamene a dřeva umocňuje jako originální šperk garáž z cortenového plechu.

Plot tvoří gabiony naplněné břidlicí a pásy zakryté spleteným vrbovým proutím, po kterém se už začíná šplhat stálezelený břečťan.

Plot tvoří gabiony naplněné břidlicí a pásy zakryté spleteným vrbovým proutím, po kterém se už začíná šplhat stálezelený břečťan.

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Veškerá svítidla jsou od italských firem Foscarini a Viabizzuno.

Veškerá svítidla jsou od italských firem Foscarini a Viabizzuno.

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Kov prostupuje z fasády do interiéru domu, kde v podobě matově zalakovaného černého ocelového plechu tvoří obklad stěny hlavního obytného prostoru.

Sjednocujícím prvkem je také velké zastoupení dřeva – venku se na obložení stěn, pokrytí teras a zastřešených komunikací podílí cedr, materiál odolný dřevokaznému hmyzu, v interiéru je na podlahách i na mobiliáři použitý především dub – někde leštěný, jinde zdrsněný kartáčováním a naolejovaný. Část stavby je z betonových bloků bez povrchové úpravy a přiznaný beton shlíží i ze stropů obytných místností.

V hlavním obytném prostoru je masivní podlaha, a tak zde místo podlahovky topí podél oken zapuštěné fan-coily a litinové radiátory. Radiátory jsou bez nátěru, aby co nejvíce korespondovaly s ocelovou stěnou.

V hlavním obytném prostoru je masivní podlaha, a tak zde místo podlahovky topí podél oken zapuštěné fan-coily a litinové radiátory. Radiátory jsou bez nátěru, aby co nejvíce korespondovaly s ocelovou stěnou.

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Půdorys přízemí

Půdorys přízemí

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Dům stojí v mírném svahu, proto je nejvyšší podlaží ustoupené a suterén zase částečně zapuštěn v terénu. K hlavnímu vchodu se přichází z horní části parcely. V této úrovni se přes celou šířku budovy otevírá 95 m2 velký obytný prostor, v němž na sebe volně navazují jednotlivé funkční zóny: kuchyně, jídelna, rodinná relaxační část u krbu a zákoutí u knihovny. Plus nutné zázemí.

Koupelna o rozměrech panelákového obýváčku (24 m2) má dřevěnou podlahu, kterou před vlhkostí chrání olejový nátěr.

Koupelna o rozměrech panelákového obýváčku (24 m2) má dřevěnou podlahu, kterou před vlhkostí chrání olejový nátěr.

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Půdorys patro

Půdorys patro

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

O patro výše je klidová část s ložnicí a velkou šatnou, koupelnou, pracovnou a terasou, v suterénu, do kterého lze vejít také samostatným vchodem ze zahrady, se nacházejí dva malé pokoje, koupelna, šatna a kuchyně.

„Dolní byt zatím slouží návštěvám,“ prozrazuje Dana, „ale počítáme s tím, že se do něj třeba v pozdějším věku přesuneme, abychom měli přímý vstup na zahradu a k bazénu.“ Prozatím je koupání přístupné buď vnitřním schodištěm, nebo svažitou cestou okolo domu.

Vchod na západní straně pozemku prochází úzkou svažitou zahradou kolem bazénu. V přízemí stavby je umístěno bydlení pro hosty.

Vchod na západní straně pozemku prochází úzkou svažitou zahradou kolem bazénu. V přízemí stavby je umístěno bydlení pro hosty.

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Půdorys suterén

Půdorys suterén

FOTO: Iveta Kopicová, www.mujdum.cz

Kdo nestaví poprvé, má jasnější představu o tom, jak dům vylepšit, aby byl pohodlný na druhou, jinak řečeno, aby nároky na jeho provoz a údržbu byly co nejmenší. Exteriérové dřevěné prvky ani hliníková okna nevyžadují žádnou péči, okna v rovině fasády dostatečně oplachuje déšť, kterému nestojí v cestě římsy a výstupky, pohodlné je také vytápění a ohřívání vody v domácnosti i v bazénu pomocí tepelného čerpadla.

Autor
Ing. arch. Libor Chovanec (1973) - autorizovaný architekt
Narozen v Jihlavě, vystudoval SPŠ stavební Havlíčkův Brod a ČVUT Praha – Modul architektura. Projektoval v ateliérech LOXIA Praha, Penta Jihlava, v současné době působí v architektonické kanceláři OK PLAN architekt.

Oldřiška Podhorcová, www.mujdum.cz