František Entler se s projektantem a architektem svého rodinného domu Miloslavem Kopřivou seznámil při stavbě sokolovny ve Znojmě. Setkali se v roce 1924 a rozhodli se, že spolu nechají vzniknout originální moderní stavbě.

Spolumajitel pily a dřevařské firmy František Entler architektovi zadal vypracování návrhu své stavby.

Pozemek na rohu ulic Sokolské a F. J. Curie si pak vybral pro svou vilu mladší bratr Františka Entlera Adolf, spolumajitel jeho pily a dřevařské firmy a i on vsadil na stejného architekta jako bratr. Výsledkem jejich spolupráce je tato působivá vila.

Vila zaujme okny různých velikostí, která jí dodávají na originalitě.

Vila zaujme okny různých velikostí, která jí dodávají na originalitě.

FOTO: Miloš Strnad

I on si tak přes znojemského stavitele Eduarda Oškeru, provádějícího sokolovnu i dům F. Entlera, objednal u Miloslava Kopřivy návrh svého domu. Protože měl projektant k dispozici nezastavěnou parcelu, nebyl svazován podmínkami úřadů jako u domu F. Entlera.

Celkový pohled na architektonické řešení vily (zahradní průčelí).

Celkový pohled na architektonické řešení vily (zahradní průčelí).

FOTO: Miloš Strnad

Díky výrazné fasádě, okrově žlutému soklu i aktuálním nautickým prvkům stavba nepůsobila také tak střídmě. Spolu se sokolovnou a domem F. Entlera tvořila vila v této části Znojma malou přehlídku Kopřivových prací.

Půdorys prvního patra vily.

Půdorys prvního patra vily

FOTO: Miloš Strnad

Vila získala publicitu v časopisu Stavební rádce, kde se píše, že projekt byl vypracován v kanceláři E. Oškery, průčelí ale navrhl M. Kopřiva. Ten jistě vytvořil alespoň náčrtky, od nichž se odvíjela podoba fasád. To dokládá dochovaný půdorys prvního patra, odpovídající provedenému stavu.

Ze stylového hlediska představuje dům zdařilý příklad umírněného funkcionalismu konce dvacátých let.