Výrobci obkladů, dlažeb, sanitární techniky a koupelnového nábytku na svých aktuálních výrobcích nešetří praktičností ani designem. Rozhodneme-li se pro rekonstrukci malé koupelny, např. v panelákovém bytě, máme na výběr celé speciální koupelnové řady pro stísněné prostory. Jejich základem jsou samozřejmě sprchový kout, vana, klozet a umyvadlo.

Rady a tipy pro malou koupelnu

Přemýšlet o vybavení malé koupelny můžeme minimalisticky, ovšem nikoli se zábranami. Nebojíme se nejprve vystihnout všechny naše nároky a očekávání na koupelnu a sdělit je přímo v prodejně. V těch specializovaných jsou schopni dokonce udělat vizualizaci variant naší nové koupelny.

Při zařizování malé koupelny dbáme na to, abychom se v ní mohli pohybovat volně a do ničeho nevráželi.

Dispoziční možnosti panelákové, nebo jakékoli malé koupelny rozšíříme tak, že spojíme koupelnu s místností pro toaletu. (Odborníci ovšem spojení WC a koupelny do jednoho prostoru nedoporučují tehdy, když v bytě žijí více než 2 osoby.)

Prostor k uskladnění věcí vyřeší např. závěsné skříňky, poličky s ozdobnými košíky či krabicemi, do nichž srovnáme nezbytné drobnosti. Nejlepší je, když jsou poličky a skříňky rohové.

Namísto zrcadla zvolíme zrcadlovou skříňku s osvětlením po stranách - vyřešíme tak prostor pro kosmetické přípravky a zároveň i světlo.

Z umyvadel vybereme takové, které má úložnou skříňku, pokud možno rohovou. Umyvadlo už může být opatřeno madlem na zavěšení ručníků (k dostání mj. v Ikea). V případě, že chceme ručníky sušit a zároveň koupelnu vytápět, zvolíme malý závěsný radiátor s madlem (vyrábějí se např. jen se dvěma žebry, nebo jako přímo vyhřívané madlo).

Prostorově se jednoznačně vyplatí sprchový kout, anebo asymetrická vana zužující se na jedné straně - vznikne tak prostor pro nohy. Když ji opatříme zástěnou, splní rovněž úlohu sprchového koutu.

Při rozhodování, jaký typ klozetu zvolit, vyplatí se z mnoha praktických důvodů závěsný.

Často se trápíme s umístěním pračky. Vybereme-li si nízkou pračku, může být pod umyvadlem namísto skříňky. Na trhu jsou k dostání pračky o výšce 67 cm s náplní do tří kilogramů (např. Electrolux EWC1350). Prostor k pohybu získáme díky pračce s vrchním výklopným otvíráním. Existuje ale i možnost pračku zcela z koupelny odstranit a zabudovat ji např. do kuchyňské linky.

Může to znít paradoxně, ale do malých prostor se hodí velké obklady s tzv. kalibrovanou hranou, která umožňuje lepit obklady prakticky beze spáry.

Malou koupelnu opticky zvětší zrcadlová stěna, nebo alespoň světlé odstíny barev a lesklé povrchy.

Tři řešení pro jednu malou koupelnu
Řešení číslo 1

Topení řeší otopný žebřík napojený na ústřední topení. Pračka chybí, protože byla při rekonstrukci spojena s kuchyňskou linkou. Vznikl tím zajímavý půdorys s malou příčkou, oddělující prostor WC.

Asymetrické umyvadlo s odkládací plochou a asymetrická vana šetří prostor.

V předsíni a v komoře vznikla velká šatna, takže projekt nemusel řešit nedostatek úložného prostoru.

Řešení číslo 2

Kvůli zájmu o co největší vanu byla vybrána vana o rozměrech 1,6x1 m. Pro lepší komfort při sprchování je vana osazena vanovou zástěnou. Rozvod vody řeší vanová podomítková baterie s rozvodem pro talířovou sprchu a sprchovou koncovku.

Úložný prostor zajišťuje skříňka. Prostor je temperován elektrickou rohoží pod dlažbou.

Prostor opticky člení svislé pruhy tmavší barvy. Pračka má horní plnění, čímž vznikl volnější přístup k WC.

Řešení číslo 3

Vana má kratší rozměr - 0,85 m. Vanovou zástěnu můžeme při koupání sklopit, neboť ve sklopení nebrání nástěnná baterie usazená na delší straně vany.

Vzhledem k nedostatku úložného prostoru jinde je zde použit koupelnový nábytek, který ladí s koncepcí obkladu. Menší hygienické pomůcky umístíme do galerie s výklopnou stěnou směrem nahoru, umístěné nad umyvadlovou skříňku s velkou odkládací plochou.

Šedá a černá barva by působila příliš studeně, proto se obklady dekorovaly nerezovými listelami různých formátů.

FOTO: SANDSTONE PLUS