Dřevin, které se hodí na živé ploty, je mnoho. Vhodnou rostlinu nevolíme náhodně, ale zamyslíme se nad světelnými a klimatickými podmínkami pozemku, nároky jednotlivých druhů na světlo a stín, půdu a vlhkost. Předem také víme, jak bude živý plot vysoký, zda ho necháme spíše volně růst, nebo jej budeme pečlivě tvarovat. Důležitá hlavně v husté zástavbě je i rychlost růstu dřeviny.

Nejlépe vypadají stálezelené neopadavé živé ploty, které potěší i v zimních měsících. Nezapomeneme je po výsadbě seříznout přibližně na polovinu, abychom podpořili jejich růst a zahuštění ve spodní části.

Nejlépe vypadají stálezelené neopadavé živé ploty, které potěší i v zimních měsících. Nezapomeneme je po výsadbě seříznout přibližně na polovinu, abychom podpořili jejich růst a zahuštění ve spodní části.

FOTO: archív firmy Bauhaus

Chceme-li v zahradě velkou tvarovanou ozdobu vzrostlou za poměrně krátkou dobu, pořídíme si např. brslen (Euonymus). Pomalu naopak roste zimostráz obecný (Buxus). Obecně platí: tvarované dřeviny volené na živé ploty jsou náročnější na údržbu i finance (pořídit totiž musíme větší počet rostlin).

Živé ploty jako od kadeřníka

Kdo chce mít zelený plot, měl by si rovnou pořídit elektrické nůžky, které práci výrazně ulehčí a zkvalitní. Tvarovat rostlinu můžeme brzy po jejím vysazení, hlavně mladé hlavní výhonky lze zkrátit až na polovinu ostrými nůžkami. Živý plot tak příjemně zhoustne a vytvoří krásnou plochu do šířky i výšky. Vrchní plochu zastřihneme dorovna, ale myslíme přitom na zásadu stříhání: používáme tzv. lichoběžníkový střih. To znamená, že plot bude v horní polovině užší než v dolní.

Spirálovitý tvar rostliny lze brát jako zelené umělecké dílko. Vhodné je umístit je na terasu, ke vstupu do domu.

Spirálovitý tvar rostliny lze brát jako zelené umělecké dílko. Vhodné je umístit je na terasu, ke vstupu do domu.

FOTO: archív firmy Bauhaus

Kdy stříhat živé ploty

Doporučovaným obdobím pro střih živého plotu je konec léta, jestliže je rostlina divoká a potřebujeme stříhat častěji, stříháme po ukončení jarního růstu, zhruba v druhé polovině května. Někdy je ovšem potřeba sestříhat rostlinu i častěji, mimo doporučované termíny.

Dřeviny využité na živé ploty opticky „rozbijí“ fádnější jednolité plochy a zahradu krásně oživí. Můžeme je nechat volně růst, nebo pravidelně zastřihovat.

Dřeviny využité na živé ploty opticky „rozbijí“ fádnější jednolité plochy a zahradu krásně oživí. Můžeme je nechat volně růst, nebo pravidelně zastřihovat.

FOTO: archív firmy Deceuninck

Zelená umělecká díla

Krásně tvarované dřeviny v prostoru jsou něco jako socha v interiéru. Zaujmou na první pohled, jedinečně oživí zahradní kompozici, zvláště když je osvětlíme. Aby se dílko podařilo, předem si ujasníme, jakého tvaru chceme docílit: zda abstraktního, geometrického nebo rovnou figuru.

Oblíbené jsou jehličnany v tvaru koule. Dřevinu seříznutou od zahradníka pravidelně zastřiháváme a udržujeme. Cena takto upravené dřeviny se pohybuje od 198 Kč.

Oblíbené jsou jehličnany v tvaru koule. Dřevinu seříznutou od zahradníka pravidelně zastřiháváme a udržujeme. Cena takto upravené dřeviny se pohybuje od 198 Kč.

FOTO: archív firmy Bauhaus

Jak tvarovat a čím

Nejčastěji se pouštíme do tvaru kužele, komolého jehlanu, koule, polokoule či spirály. S tvarováním začínáme až po dosažení potřebné výšky. Obvykle si pomůžeme ještě dalšími pomůckami: králičím drátěným pletivem (nasadíme vytvarovaný na keř a přečnívající výhony ostříháme), bambusovými tyčkami (svázané nahoře do podoby jehlanu) nebo rovnou šablonou vytvořenou z drátů.

Živé ploty stříháme dvakrát ročně (v období června a na začátku srpna). Vhodnou pomůckou kvalitní a rychlé práce je elektrický plotostřih.

Živé ploty stříháme dvakrát ročně (v období června a na začátku srpna). Vhodnou pomůckou kvalitní a rychlé práce je elektrický plotostřih.

FOTO: archív firmy Ama czech

Dřeviny využité na živé ploty opticky „rozbijí“ fádnější jednolité plochy a zahradu krásně oživí. Můžeme je nechat volně růst, nebo pravidelně zastřihovat.

Dřeviny využité na živé ploty opticky „rozbijí“ fádnější jednolité plochy a zahradu krásně oživí. Můžeme je nechat volně růst, nebo pravidelně zastřihovat.

FOTO: archív firmy Deceuninck

Jestliže jsme začátečníci, volíme jednodušší tvary, hodně nám „odpustí“ tis nebo zimostráz. Obě dřeviny mají krátké a husté jehličí, zimostráz zase drobné listy, které dokáží vytvořit hladký a jednolitý povrch i na složitějších tvarech. Navíc oba velmi dobře obrůstají, jsou nenáročné na půdu i stanoviště.

Prodlužovací nástavec lze naklápět do úhlu 90°. Zkrátíme s ním plot do výšky až čtyř metrů.

Prodlužovací nástavec lze naklápět do úhlu 90°. Zkrátíme s ním plot do výšky až čtyř metrů.

FOTO: archív firmy Ama czech

Buxus má drobné husté lístky, a tak se výborně tvaruje. Po střihu vytváří hladký a kompaktní povrch, velmi dobře obrůstá a je nenáročný na stanoviště.

Buxus má drobné husté lístky, a tak se výborně tvaruje. Po střihu vytváří hladký a kompaktní povrch, velmi dobře obrůstá a je nenáročný na stanoviště.

FOTO: archív firmy Bauhaus

Vhodné dřeviny

Dřeviny na živý plot by měly být stálezelené, poloopadavé nebo hustě olistěné. Patří sem např. ptačí zob, cesmína, tis (pozor, je jedovatý!) nebo cypřišek. Živý plot si můžeme pořídit i z opadavých listnáčů: jeřábu, hlohu nebo habru. K oddělení pozemku dobře slouží i volně rostoucí živé ploty, vytvářející barevný harmonický celek. Vhodné jsou vajgélie, kalina, kdoulovec či trojpuk.

Tvarované dřeviny jsou jako socha v interiéru - uměleckým dílem. Zaslouží si i vhodné nasvícení, blízkost vody.

Tvarované dřeviny jsou jako socha v interiéru - uměleckým dílem. Zaslouží si i vhodné nasvícení, blízkost vody.

FOTO: archív firmy Bauhaus

OTÁZKY PRO ODBORNÍKA

odpovídá Vít Mráz, odborný poradce společnosti Ama Czech, www.amaczech.cz
Kdy a jak stříhat živý plot?

Živé ploty necháme narůst do výšky a šířky více než žádoucí, a proto je dobré udržovat živý plot vzhledem k náročnosti úprav i velikosti pozemku maximálně 1,7 m vysoký. Na dospělém plotě ze stálezelených dřevin zkrátíme každoročně nové přírůstky asi o tři čtvrtiny jejich délky, u mladých plotů jen o polovinu. Pokud chceme stříhat plot dvakrát ročně, je vhodné období v červnu a na začátku srpna.

Na úpravu živého plotu se vyplatí použít dobré pomůcky. Když máme blízko elektrickou přípojku a živý plot dlouhý do 20 metrů, pak si vystačíme s plotostřihem, případně se speciálními nůžkami na stříhání živých plotů. Na větší plochy je vhodný motorový plotostřih, který je silný a kromě zarovnávání okrajů a odstraňování nových výhonků zvládne i omlazení živého plotu.

Jak při sestřihu postupovat?

Nejspíše chceme, aby plot byl rovný. Můžeme si pomoci provázkem, který natáhneme v požadované výšce cca 5-10 cm vedle plotu. Máme-li živý plot do kruhu či oblouku a děláme novou úpravu, pak je dobré postupovat po malých částech a postupně odstříhávat a kontrolovat, až se propracujeme k požadovanému tvaru.

Opravdu vysoký plot lze stříhat s použitím různých prodlužovacích nástavců do výšky 4 m. Plotostřihový nástavec lze kromě jiného vyklápět do úhlu 90°, můžeme s ním tak pohodlně zastříhat vrchní část plotu. Výhodou je, že si stroj na ramenním popruhu upravíme do požadované polohy a tím vymezíme výšku střihu. Pak již jen postupujeme podél plotu a výška bude všude stejná.