Možná nás překvapí, kolik skleněných předmětů doma máme. Vévodí jim dekorační prvky jako vázy, celoskleněné rámečky na fotografie, poličky, stojánky na ubrousky, různé typy zrcadel. Ale sklo může být v bytě i v „hlavní roli“. Třeba když slouží jako předěl v místnosti: nejrůznější příčky, celoskleněné plochy místo zábradlí, paravány, skleněné dveře nebo jeho výplně. Bezpečnostní kalené sklo se výborně osvědčilo i jako obklad v kuchyni.

Sklo může mít čirou nebo hedvábně matnou formu, nebo může být i s fazetami, gravírované, s pískovaným motivem. Sklo se výborně čistí a udržuje, ale v případě dětí v domácnosti dávejme pozor: nikde nenecháme ostré hrany a volíme sklo kalené bezpečnostní.

Skleněné obklady nejen v kuchyni

Kuchyňská linka by měla lahodit oku a bezvadně se udržovat. Obě kritéria do puntíku splňují skleněné obklady, které se hodí do namáhaných prostor. Jsou výborně omyvatelné a omastky z nich lehce setřeme namočeným hadříkem. Nevznikne tedy žádný problém se zamaštěnými spárami mezi dlaždičkami!

Sklo navíc nabízí pestrou škálu barev, kreativci si přijdou na své a každý si vybere. Skleněné obklady mají jen jedno omezení: nehodí se na obložení stěn za plynovým sporákem, protože zde dochází k příliš prudkým změnám teplot a ty sklu nesvědčí.

Skleněné příčky dělí prostor a propustí světlo

Kdo si přeje celoskleněnou stěnu, měl by ji nejlépe zapracovat již do projektu. Sklo vyžaduje jisté technické podmínky: např. pro upevnění celoskleněné stěny nestačí pouze lehká konstrukce sádrokartonové stěny či stropu. Pro tento případ suché výstavby je nutné celoskleněné prvky uchytit do skrytých železných profilů - traverz (u betonového, cihlového stropu či stěn vyztužení není třeba).

Celoskleněná stěna se vždy kotví do stropu a podlahy, někdy i do zdi. V horní části drží sklo svírací lišta kotvená na strop. Ve spodní je kovový U profil zabudovaný v podlaze. Při jeho umístění je nezbytné dbát na přesnost roviny podlahy, protože ovlivní celou konstrukci stěny.

Podle přání si můžeme vybrat tři různá umístění U profilu: může být zcela skrytý v podlaze, částečně vyčnívající nebo zcela viditelný na podlahové krytině (tento typ zabrání vzniku skvrn na nejspodnější části skla při vytírání). Jinak v případě U profilu skrytého v podlaze je třeba vědět, že se do těchto míst bude při montáži vrtat, a tak tudy nesmí vést např. podlahové vytápění.