Rostoucí ceny energií nás nutí přemýšlet o kvalitních materiálech a efektním způsobu vytápění. Náklady na provoz nelze přehlížet, protože ty jsou v budoucnu rozhodující. Určitě je třeba už v přípravné fázi o nich přemýšlet a některé investice přehledně propočítat. Pak zjistíme, že nízkoenergetické či pasivní dřevostavby jsou dobrou volbou. S nižšími náklady u nich můžeme počítat a ušetřené peníze díky levnějšímu provozu tak nyní „vložit“ a zainvestovat třeba do kvalitnějších stavebních materiálů.

Dřevostavba je rychlá

Dřevo je výborný přírodní materiál, který předci využívali odjakživa a cenili si jeho vlastností: materiál úžasně dýchá, je pevný, udržuje přirozené a zdravé klima uvnitř místnosti. Když se dokonale chrání před vodou tzv. parotěsnou zábranou, má dlouhou životnost.

Přednosti nízkoenergetických staveb ze dřeva vychvalují všichni, kteří už v nich bydlí alespoň rok. Potvrzují nízké provozní náklady na vytápění a také rychlost výstavby, která rovněž šetří nemalé peníze. Obecně se uvádí, že od betonové základové desky je dům postaven zhruba za 3 měsíce.

Kompletní obvodová konstrukce domu je seskládána zhruba za 1 měsíc. Jestliže chceme ušetřit, můžeme moduly seskládat sami přesně podle návodu. Jednotlivé řady jsou číslovány, chybu nelze udělat.

Kompletní obvodová konstrukce domu je seskládána zhruba za 1 měsíc. Jestliže chceme ušetřit, můžeme moduly seskládat sami přesně podle návodu. Jednotlivé řady jsou číslovány, chybu nelze udělat.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Dřevostavbu lze připravit za sucha v hale a na konkrétním pozemku stavět bez ohledu na počasí. Nepoužívá se ani těžká technika, která stavbu jinak prodražuje. My jsme navštívili nízkoenergetickou dřevostavbu postavenou systémem, který nese obchodní název Fí-Ha systém.

Jde o modulovou stavbu s obvodovými stěnami a příčkami ze dřeva, které mají výborné tepelně izolační vlastnosti především díky foukané izolaci Climatizer Plus (je ve stěnách po obvodu domu, stropní konstrukci).

Jedna kostička má rozměr 30x30 cm. Základní rozměrová řada: 1 modul (4 kostičky, tj. 120 cm). Lze ale jakýkoli rozměr (na snímku 60 cm). Moduly do sebe zapadají na principu lega, jsou staženy kovovými svorkami.

Jedna kostička má rozměr 30x30 cm. Základní rozměrová řada: 1 modul (4 kostičky, tj. 120 cm). Lze ale jakýkoli rozměr (na snímku 60 cm). Moduly do sebe zapadají na principu lega, jsou staženy kovovými svorkami.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Moduly se vyplní foukanou izolací Climatizer Plus. Jde o tepelně izolační materiál vyráběný na bázi celulózových vláken s hořkými solemi a dalšími přísadami. Materiál má zvýšenou odolnost proti ohni, houbám a plísním. Nezpůsobuje korozi kovů.

Moduly se vyplní foukanou izolací Climatizer Plus. Jde o tepelně izolační materiál vyráběný na bázi celulózových vláken s hořkými solemi a dalšími přísadami. Materiál má zvýšenou odolnost proti ohni, houbám a plísním. Nezpůsobuje korozi kovů.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Základní modul tvoří čtyři dřevěné kostičky po 30 cm, celková délka je tedy 120 cm. Není problém ale podle potřeby použít jiný rozměr. Modulové řady jsou očíslovány a skládají se do sebe na principu lega, k sobě se pevně spojují díky kovové svorce. Výhodou je, že dům zvládne postavit šikovný kutil a neudělá chybu. Pokud vezmeme do rukou špatný modul, dům nelze složit, zkrátka systém nás nepustí dál.


 Minislovníček

Nízkoenergetická stavba. Dům, který má spotřebu energie na vytápění v rozmezí 15–50 kWh/m2 za rok. Dosahuje toho kvalitním návrhem a provedením stavebních postupů, volbou kvalitní materiálů (především izolačních), které zamezují vznik tzv. tepelných mostů.

Tepelný most. Místo, kudy uniká z domu teplo. Tepelné mosty mohou způsobit plesnivění materiálů nebo dokonce i narušit konstrukci domu. Důležitá je proto volba kvalitní izolace (doporučuje se foukaná, která se dostane do každého koutu).

Přízemní dům zvládneme složit do týdne, dvoupodlažní po vzoru krok za krokem do dvou. Stavba svépomocí nám uspoří finance: kostru modulové dřevostavby o podlahové ploše 132 m2 postavíme za 400 000 Kč. S realizační firmou vydáme ze své kapsy 540 000 Kč. Ušetříme zhruba 150 000 Kč (odborný dohled nad stavbou je samozřejmostí).

1. sádrokartonová deska tl. 12,5 mm 2. parozábrana 3. laťování 50x30 cm 4. izolace Climatizer Plus 5. modul obvodové stěny 6. dřevovláknitá fasádní izolační deska 7. lepidlo a perlinka 8. tenkovrstvá omítka difúzně otevřená

1. sádrokartonová deska tl. 12,5 mm 2. parozábrana 3. laťování 50x30 cm 4. izolace Climatizer Plus 5. modul obvodové stěny 6. dřevovláknitá fasádní izolační deska 7. lepidlo a perlinka 8. tenkovrstvá omítka difúzně otevřená

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Samotné foukání izolace Climatizer Plus do stěn a stropních konstrukcí trvá 2–3 dny. Na moduly se dává jen tzv. kontaktní fasáda (malba, rošty a palubky, nebo předsazené stěny atd.).

Samotné foukání izolace Climatizer Plus do stěn a stropních konstrukcí trvá 2–3 dny. Na moduly se dává jen tzv. kontaktní fasáda (malba, rošty a palubky, nebo předsazené stěny atd.).

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Foukaná izolace chrání nejlépe

Modulová dřevostavba má po obvodových stěnách a ve stropní konstrukci foukanou izolaci Climatizer Plus, která je považovaná za jedničku na trhu ve stejné produktové řadě. Je to tepelně izolační materiál vyráběný na bázi celulózových vláken, které jsou obohacené hořkými solemi a dalšími přísadami (odpuzují hlodavce a hmyz). Materiál je odolný vůči ohni (nehoří, ale doutná), houbám a plísním.

Hlavním zdrojem tepla je elektřina. Krb slouží jako alternativní zdroj, bez problému vytopí dům v podzimních dnech. V létě zase spolehlivě ohřejí vodu 3 solární panely, které jsou orientované na jih.

Hlavním zdrojem tepla je elektřina. Krb slouží jako alternativní zdroj, bez problému vytopí dům v podzimních dnech. V létě zase spolehlivě ohřejí vodu 3 solární panely, které jsou orientované na jih.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

V každé místnosti je ve stropě umístěna rekuperační jednotka (systém řízeného větrání), která přivádí a ohřívá čerstvý vzduch do místnosti. Jednotka je tichá, teplý vzduch jde jako spirála směrem k podlaze.

V každé místnosti je ve stropě umístěna rekuperační jednotka (systém řízeného větrání), která přivádí a ohřívá čerstvý vzduch do místnosti. Jednotka je tichá, teplý vzduch jde jako spirála směrem k podlaze.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Nezpůsobuje korozi kovů. Jeho aplikace je snadná a efektní: dostane se do všech jinak nedostupných míst a brání tak vzniku tepelných mostů. Také nedochází k žádnému prořezu, který je u deskových izolací běžný. Climatizer Plus je difúzně otevřený, krásně dýchá, v případě kontaktu s vlhkostí reaguje jako savý papír. Voda neproteče až k podlaze (jak tomu bývá u minerálních izolací), ale vlhkost se rozprostře po povrchu a má možnost vyschnout.

Největší předností foukané izolace je dvojnásobně vyšší schopnost akumulovat teplo než umělé izolace. V zimě se lépe udržuje vyrovnaná teplota i při přerušovaném vytápění, v létě se zase horko pomaleji dostává do interiéru. Příjemné je i snížení hluku zvenku i zevnitř.

Díky celulózové izolaci má dům vysokou akumulační schopnost. Teplo se v izolaci drží déle a dům tak snadno nevychladne. Jednotlivé místnosti jsou oddělené sádrokartonovými příčkami.

Díky celulózové izolaci má dům vysokou akumulační schopnost. Teplo se v izolaci drží déle a dům tak snadno nevychladne. Jednotlivé místnosti jsou oddělené sádrokartonovými příčkami.

FOTO: Archiv firmy Briso-cz

Samotné foukání izolace trvá u celého domu 2–3 dny a lze ho provádět za hezkého počasí přímo trubicí do stěnové konstrukce. V případě špatného počasí, když je dům už zastřešen, lze Climatizer Plus foukat z boku opláštění (napichují se speciální jehly).

Připraveno ve spolupráci s firmou Briso-Cz (www.briso.cz) a CIUR (www.ciur.cz)