Byt, nebo dům? To je otázka, na kterou není snadná odpověď. Byt je méně náročný na údržbu, v domku máme zase více soukromí. Při volbě pak samozřejmě rozhoduje i cena. Ale co když je přibližně stejná? Pak si vezmeme papír a do dvou sloupců vypíšeme všechna pro a proti. Hodnotit bychom měli mimo jiné dosažitelnost k městu, sociální vybavení, okolní přírodu, náklady na provoz.

Vnitřní prostor domu

V základním provedení je dům Chico koncipován jako 3 1, ale s minimální úpravou ho lze pojmout jako 4 1 o velikosti podlahové plochy 82 m2. Dům je vhodný pro mladé začínající páry, ale dokáže pojmout i čtyřčlennou rodinu. Můžeme si ho nechat postavit na novém pozemku (cena se odvíjí od lokality), ale určitě se najdou i ti, kteří využijí stávající pozemek (velká zahrada u rodičů, bývalá zahrádkářská kolonie, chatová oblast).

Dům Chico v provedení 4 1 má horní podlaží, do kterého se dostaneme po tříramenném schodišti. V přízemí se nachází za vstupními dveřmi hala o velikosti 7,2 m2, kde je vyčleněn prostor na vestavěnou skříň do stropní výšky. Pod schodištěm je místo na pračku či malý sklad na ukládání čisticích prostředků.

V přízemí je samozřejmě i WC s umyvadlem. Srdcem domu je otevřený a propojený prostor: obývací místnost a kuchyň s jídelním stolem, která má dohromady luxusních 30 m2. Hlavní prostor zaujme velkým přísunem denního světla a bezprostředním kontaktem s okolní přírodou. Jsou zde čtyři velká okna a další francouzská, kterými lze vejít na terasu se zahrádkou.

V horním podlaží se nachází koupelna s vanou, umyvadlem a WC (4 m2), vstupní podlažní galerie o 2,8 m2 a tři pokoje. Největší (12 m2) slouží jako ložnice pro rodiče, další dva pokoje jsou podle potřeby dětské, z jednoho může být pracovna s občasným přespáním pro hosty atd. Pokoje jsou menší, mají velikost 8 a 9 m2. I když to není mnoho, obě místnosti mají jistý bonus: zvýšenou výšku stropu proti běžnému standardu, takže je do nich možné umístit patrové postele, aniž bychom se cítili stísněně.

Rychlost a cena

Kromě příjemné ceny domek Chico ohromí i rychlostí výstavby. Ta je velmi důležitá, protože nám nezvyšuje náklady na bydlení: stavět dům dva roky, platit hypotéku a současně nájem v bytě je náročné. Jednoduše řečeno: čím dříve bydlíme, tím lépe! V domku Chico lze zhruba za dva měsíce po výstavbě základové desky bydlet. Je to dáno tím, že dům, stejně jako ostatní domy typu Canaba, je sestavena z velkoplošných ekobetonových dílců (s masivní tepelně akumulační vrstvou).

Díly jsou přesné a tuhé, při montování odpadá tzv. mokrý proces, není závislost na počasí (montuje se v hale). Vnitřní stěny jsou rovněž velkoplošné ekobetonové dílce tloušťky 150 mm (nosné) a 80 mm (nenosné). Okna i dveře jsou plastová (vchodové, terasové) s vícekomorovým rámem, vnější okenní parapety bílé.

Dům lze vytápět elektrickými přímotopnými nástěnnými konvektory s vestavěným termostatem, elektrokotlem nebo plynovým kotlem. Záleží, který způsob preferujeme.
Ohřev teplé užitkové vody v koupelně zajišťuje zásobník s elektroohřevem o kapacitě 80 l nebo průtokový ohřívač.

Fasádu domu je možné pořídit ve standardním provedení s různými barevnými kombinacemi či ji ozvláštnit atraktivním obkladem ze dřeva. Možné je na přání postavit domek Chico s garážovým stáním či garáží, pro větší rodiny jsou připravena i dvougenerační řešení ve formě dvojdomku.

Vyrobeno ve spolupráci s firmou Canaba