Před dvěma lety mladý developer Matthew Blesso svěřil přes více jak 280 metrů čtverečních velký apartmán na Manhattanu do rukou zkušených odborníků. Ti pro něj navrhli interiér, který zaujme na první pohled.

Jejich úkolem bylo vytvořit udržitelné životní prostředí, kde architektura a zahrada může koexistovat jak esteticky, tak i prakticky.

Za kuchyňským barem je řada stoliček z různých druhů dřev.

Za kuchyňským barem je řada stoliček z různých druhů dřev.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jejich cílem bylo přinést přírodu do bytu, kde by se prolínalo bujné listoví. Podle architekta Sanderse, který v minulosti obdržel prestižní ocenění za vytvoření nejlepšího prostředí od I. D. Magazínu, mnoho lidí rostliny v interiéru městských bytů odmítá. Keře a drobné stromoví ale navodí v interiéru uvolněnou atmosféru jako stvořenou pro relaxaci.

Pomoc odborné designérky byla nezbytnou nutností

Architekt by se bez pomoci odborné designérky neobešel. Balmoriová je známá pro svou vášeň vytvářet veřejné prostory, které přecházejí volně v soukromé a je jednou z průkopnic zatravněných střech.

V hlavní koupelně bytu od ní byly například navrženy listnaté rostliny rostoucí na svislých panelech, které skrývají trubky zavlažovacího systému.

Koupelnové zrcadlo lemuje popínavá rostlina.

Koupelnové zrcadlo lemuje popínavá rostlina.

FOTO: fotobanka Profimedia

Problémem bylo, že rostlina pro koupelnovou zeď  - stále zelený neopadavý Euonymus měla drobné listy, které by spadaly do dřezu a mohly uvíznout v odpadu. Byl tak designérkou nahrazen tzv. Mírovou lilií, která má větší listy ve tvaru kopí.

Tajibo má vysokou odolnost v interiéru i exteriéru

Konstrukce schodiště vedoucího na střechu je vytvořena z oceli a dřeva tajibo. Tajibo je velmi trvanlivá dřevina, je také velmi příjemná na pohled a má exotický pruhovaný vzhled. Jde o matně lesklé dřevo. Skvěle se hodí i jako podlahový materiál.

Ložnice je zařízena v elegantním duchu. Křiklavé barvy v interiéru nemají místo.

Ložnice je zařízena v elegantním duchu. Křiklavé barvy v interiéru nemají místo.

FOTO: fotobanka Profimedia

Schodiště, které je lemováno rostlinou zvanou Dračinec pruhovaný, který je také známý jako Lucky Bamboo.

Důmyslné systémy zavlažování umožňují byt na několik dní opustit a nechat rostliny bez dozoru.

Exteriéru bytu dominuje obložení dřevem a malé skalky v rozích.

Exteriéru bytu dominuje obložení dřevem a malé skalky v rozích.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na střeše vznikla svěží zahrada, na které se pěstují různé bylinky a máta peprná. Tu mladý developer s oblibou používá do Mojita, kterým hostí své návštěvy na terase.