Měkčený vinyl (PVC) se prodává v rolích šíře 2, 3 nebo 4 metry, nabízí bezpočet vzorů a barev, kterými se od sebe liší jednotlivé kolekce. Podlahová krytina se obvykle celoplošně lepí k vystěrkovanému podkladu (cena lepeného PVC se na trhu pohybuje podle kolekce od 300 do 645 Kč/m2).

Výjimkou nejsou ani odolné vinylové podlahy vyráběné v rozměrech čtverců či obdélníků (palubek), které se rovněž pokládají lepením.

Na trhu jsou ale i kolekce vinylové plovoucí podlahy. V tomto případě se vinylová podlaha pokládá podobně jako laminátová plovoucí: jednotlivé díly se k sobě fixují díky zámkovému systému. Cena je vyšší, zhruba kolem 1200 Kč/m2.

Plovoucí i PVC v rolích

Plovoucí vinylová podlaha s nosnou HDF deskou může mít vrchní vinylovou vrstvu silnou až 1,8 mm. Díky ní je chůze po krytině příjemná, měkká a podlaha je vhodná i do silně namáhaných prostor.

  • V interiéru ji oceníme v kuchyni, jídelně, na chodbě i v dětském pokoji.

Výrobci nabízejí rovněž celovinylové dílce pro pokládku plovoucím způsobem, jejich výhodou je nízká konstrukční výška pouhých 5 mm a vysoká odolnost. Tradiční měkčené PVC v rolích však ve vyšší třídě zátěže rovněž zajišťuje dokonalý komfort a odolnost proti otěru (dobře se vyrovná s otlaky od nábytku, kolečkových židlí, apod.).

Při pokládce plovoucího i lepeného vinylu na stávající podlahy je, až na několik výjimek, nutné zajistit hladký podklad beze spár, aby v budoucnu nedošlo k prokreslení nerovnosti na krytině. Koberec je nutné z hygienických důvodů vždy odstranit. Před vlastní realizací zajistíme, aby podklad byl rovný, suchý a čistý.

  • PVC podlahu udržíme v čistotě jednoduchým vysávání a zametáním za sucha, problém není mokré vytírání (používáme čistou vodu s jemným čisticím roztokem). Nikdy nepoužíváme jar a přípravky určené výhradně na mytí nádobí! Podlaha se pak při chůzi po ní nehezky lepí.

Když PVC umí něco navíc

PVC je kvalitní a moderní materiál, který má skvělé užitné vlastnosti: snese vodu, velmi dobře se udržuje v čistotě, tepelně a zvukově izoluje, je za příznivou cenu. Jeho vlastnosti jsou podpořeny ještě dalším vylepšením z výroby.

Měkčený vinyl Novilon® je obohacen o vrstvu Diamond Seal, které navíc chrání krytinu proti chemikáliím, šmouhám od podrážek a slouží jako prevence usazování nečistot. Podlaha je tvrdší a odolnější proti otěru. Díky vlastnosti Aquagrip lze PVC krytinu Novilon® bez obav položit i do koupelny.

Aquagrip snižuje riziko uklouznutí po mokré podlaze a přispívá k bezpečnosti. V případě instalace do vlhkého provozu je nutné materiál celoplošně fixovat k podkladu a utěsnit okraje silikonovým tmelem, aby se zabránilo případnému zatečení vody pod materiál.