Oblíbené jsou menší rozměry pohovek (dvojsed), ale v nabídce je více velikostních variant, takže není problém vybrat podle prostorových možností. Rozkládací sedačky najdou své místo v bytě i rodinném domě: obývacím pokoji, dětském pokoji (slouží k přespání pro kamarády), pracovně (promění se rychle jako hostinský pokoj), ale třeba i v hale s knihovnou.

Každá rozkládací sedačka má mít kolem sebe dostatečný prostor, abychom nemuseli složitě přesunovat nábytek. Rozložené bílé sofa Versa je dostatečně pohodlné pro klidný spánek. BOCONCEPT

Každá rozkládací sedačka má mít kolem sebe dostatečný prostor, abychom nemuseli složitě přesunovat nábytek. Rozložené bílé sofa Versa je dostatečně pohodlné pro klidný spánek.

FOTO: BOCONCEPT

  • Vždy dbáme na to, aby pohovka stála alespoň 20 cm od stěny a měla šanci přirozeně větrat.
  •  Kožené sedačky nemají rády ani blízkost tepelných radiátorů nebo přímé slunce.
  •  Místo pro sedačku vybíráme s ohledem na prostor kolem, abychom ji nemuseli přesunovat po místnosti, ale šlo ji pohodlně rozložit směrem před sebe. Když to jinak nejde a s nábytkem se musí hýbat, volíme mobilní provedení na kolečkách.
Lehká a účelná je rozkládací sedačka Aljaška. Hloubka sedáku 60 cm, výška sedáku 42 cm. Provedení o velikosti 82x104 cm (bez područek) nás vyjde na 11 940 Kč. RESA

Lehká a účelná je rozkládací sedačka Aljaška. Hloubka sedáku 60 cm, výška sedáku 42 cm. Provedení o velikosti 82x104 cm (bez područek) nás vyjde na 11 940 Kč.

FOTO: RESA

Kvalita se vyplatí

Výběr rozkládacích sedaček je poměrně pestrý: oblíbené jsou hranaté tvary, neutrální barvy (oblíbená bílá i kontrastní černá, písková, antracitová) a jednoduchost. Komu se líbí abstraktní nebo květinové vzory, syté barvy, také nemá problém. Vzorníky potahů jdou řádově do desítek typů provedení, a tak je lehce sladíme se stylem interiéru.

Rozkládací pohovka Michigan na kovových nožkách s příjemnou hloubkou sedáku 56 cm, výškou 47 cm. Bezvadně se na ní sedí i spí. Dvojsed 140x99 cm nás vyjde na 36 750 Kč, zvolit lze rozmanité potahové látky i kůži. RESA

Rozkládací pohovka Michigan na kovových nožkách s příjemnou hloubkou sedáku 56 cm, výškou 47 cm. Bezvadně se na ní sedí i spí. Dvojsed 140x99 cm nás vyjde na 36 750 Kč, zvolit lze rozmanité potahové látky i kůži.

FOTO: RESA

Někdo dává přednost látce, která je na omak teplá, se strukturou, nabízí více vzorů a barev, je ale obvykle náročnější na údržbu. Další možností je již z výroby naimpregnovaná kůže, která se snadno udržuje a je vhodná zejména pro rodiny s dětmi.

Stále moderní jsou nízké sedačky s hlubším sedem, které ale nemusí vyhovovat každému (např. seniorům). Když chceme komfort pro všechny členy rodiny, je šikovné volit variabilní systémy. Ty nabízejí regulaci výšky opěrek směrem nahoru i dopředu, lze na nich volit hloubku sedacího dílu či jednotlivé sedací moduly přesunovat a spojovat.

Dobrou pohovku poznáme tak, že ji lze snadno a rychle rozložit. Je dobré ji přímo vyzkoušet ve studiu a rozložit. Sedačka Diego na snímku má matraci latexovou nebo pružinovou, rošt kovový. NATUZZI

Dobrou pohovku poznáme tak, že ji lze snadno a rychle rozložit. Je dobré ji přímo vyzkoušet ve studiu a rozložit. Sedačka Diego na snímku má matraci latexovou nebo pružinovou, rošt kovový.

FOTO: NATUZZI

Rozkládací pohovka Diego se prodává ve třech rozměrech: 216 cm, 199 cm a 176 cm, v provedení kůže či látka. Cena rozkládacího dvojsedu od 45 780 Kč - v látce, pružinová matrace. NATUZZI

Rozkládací pohovka Diego se prodává ve třech rozměrech: 216 cm, 199 cm a 176 cm, v provedení kůže či látka. Cena rozkládacího dvojsedu od 45 780 Kč - v látce, pružinová matrace.

FOTO: NATUZZI

Rozkládací sedačky fungují na různých principech

  • lze je rozložit snadným zatažením za přední část;
  • mají v sobě zabudovanou zásuvku s matrací;
  • mají uvnitř důmyslný sklápěcí systém s matrací latexovou, polyuretanovou, pružinovou, roštem dřevěným či kovovým. Posledně jmenované obvykle ani vizuálně nerozeznáme od běžných sedaček, což je jejich plus.
Rozkládací pohovka Terni se prodává ve dvou šířkách: 206/104 cm, výška 78 cm. Uvnitř má nafukovací matraci, která se přifukuje pumpičkou. Cena od 58 120 Kč. BOCONCEPT

Rozkládací pohovka Terni se prodává ve dvou šířkách: 206/104 cm, výška 78 cm. Uvnitř má nafukovací matraci, která se přifukuje pumpičkou. Cena od 58 120 Kč.

FOTO: BOCONCEPT

Rozkládací sedačka, která pravidelně slouží jako lůžko, dostává poměrně zabrat. Nešetříme tedy a volíme kvalitní matraci i čalounění. Na vzorkovnici si vyhledáme značky pro odolnost proti otěru, působení na slunci, ale i způsob čištění a údržby.

Pohovku Terni zvládne snadno složit i rozložit žena. Lehkost konstrukce je jednoznačnou předností.

Pohovku Terni zvládne snadno složit i rozložit žena. Lehkost konstrukce je jednoznačnou předností.

FOTO: BOCONCEPT