K základní sestavě nábytku v ložnici patří postel, noční stolky, prádelníky a skříně.

Samotná postel vymezuje také styl ložnice. Ať už je to styl romantický, k němuž patří postele s nebesy, či kovové postele viktoriánského stylu nebo jen postele s pevným čelem a pelestí.

Zato postele v klasickém stylu jsou nadčasové a kromě toho že vytvářejí přívětivé prostředí, nikdy nevycházejí z módy.

K venkovskému stylu patří zase postele zdrženlivé, jejichž hloubku podtrhují barvy a vzory, třeba svěží kostky doplněné bílou.

Jednoduchý až minimalistický je umělecký styl, kde klademe větší důraz na doplňky než na samotnou postel.

Ručně vyráběné postele z koňských žíní (slouží jako přírodní klimatizace). Rám je ze severské borovice. Každá pružina v matraci je ze švédské oceli, uložená ve vlastním sáčku. Látky na vnitřní výplně jsou ze lnu, potahy z bavlny. Od 40 000 Kč.

Ručně vyráběné postele z koňských žíní (slouží jako přírodní klimatizace). Rám je ze severské borovice. Každá pružina v matraci je ze švédské oceli, uložená ve vlastním sáčku. Látky na vnitřní výplně jsou ze lnu, potahy z bavlny. Od 40 000 Kč.

FOTO: HASTENS

Originalita a pestrost barev je charakteristická pro ložnici zařízenou v retro stylu, i když moderní jsou jednoduché a elegantní dřevěné postele bez pelestí.

Proč nejlepší postel

Protože prospíme zhruba jednu třetinu života, zasloužíme si tu nejlepší postel, kterou si můžeme dovolit. Důležité je, aby kostra s matrací vytvářela jeden celek. Nevyplatí se koupit novou matraci na ošumělou a unavenou kostru. Zaděláváme si tím na zbytečné starosti a připravujeme se o peníze. Nejenže se totiž na matraci vytvoří brzy boule, ale také se zkrátí její životnost minimálně o třetinu.

V případě, že si v posteli rádi čteme, nebo se z ní díváme na televizi, zaměříme se na rošt, kterým můžeme nastavit polohu ležení i sezení. Zadní čelo postele poskytuje oporu při sezení. Pohodlná jsou čalouněná čela se snímatelným potahem, který se dá jednoduše vyprat.

Moderní futonové postele v provedení standard nebo komfort se dodávají kompletně s roštem z masivního dřeva a pružinovou matrací. Pod většinu postelí lze dokoupit i úložný prostor na kolečkách a ostatní nábytek do ložnice. V rozměru 90x200 cm za 5000 Kč.

Moderní futonové postele v provedení standard nebo komfort se dodávají kompletně s roštem z masivního dřeva a pružinovou matrací. Pod většinu postelí lze dokoupit i úložný prostor na kolečkách a ostatní nábytek do ložnice. V rozměru 90x200 cm za 5 000 Kč.

FOTO: NECKERMANN

Rozhodují hlavně rozměry

Rozměry postele volíme podle fyziologie. Minimální šířka postele pro jednu osobu se má pohybovat kolem 90 cm a délka okolo dvou metrů. Platí pravidlo: čím širší postel, tím pohodlnější.

Také výška postele nad podlahou by měla odpovídat nejen hygienickým požadavkům, ale i našemu věku. Má být minimálně 25 cm nad podlahou, standardní výška se pohybuje mezi 40–45 cm. Pohodlnější vstávání nejen dříve narozeným umožňuje postel vysoká 55–60 cm. Kvůli dobrému přístupu k posteli bychom měli mít kolem dokola prostor alespoň 60 cm.

Je dobrá tvrdá, nebo měkká?

Rozhodovat se budeme také pro tvrdou či měkkou postel. Ani jedna z krajních variant ale není dobrá. Příliš měkká podložka deformuje tvar páteře stejně jako podložka příliš tvrdá.

Postel Malö značky Carpe Diem charakterizuje unikátní design a důraz na nejvyšší kvalitu zpracovaných materiálů jako je švédská borovice, hedvábí nebo speciální novozélandská vlna. Značka vyrábí pevné i polohovací postele.

Postel Malö značky Carpe Diem charakterizuje unikátní design a důraz na nejvyšší kvalitu zpracovaných materiálů jako je švédská borovice, hedvábí nebo speciální novozélandská vlna. Značka vyrábí pevné i polohovací postele. U polohovacích postelí lze nastavit jejich pozici dálkovým ovládáním.

FOTO: DIVIAN DREAM

Ne nadarmo se při výrobě matrací používají podložky s optickými vlákny, které měří tlak na matraci vzniklý v poloze na zádech i na boku. Lékařské studie prokázaly, že tam, kde protitlak matrace překračuje tlak krve v kapilárách, bolí svaly a brní končetiny, což se projevuje ranní ztuhlostí svalů podél páteře, bolestmi hlavy, ramen, bederní a křížové páteře a samozřejmě pocitem ranní únavy a nedokonalého odpočinku.

Největší tlak na matraci a zpětně i tlak na tělo je v oblasti hýždí, bederní a křížové páteře a v oblasti lopatek. V poloze na boku je to především oblast hýždí, kyčelního a ramenního kloubu, zatížená plocha je menší a proto vzniká větší tlak. Podložky umí pomocí počítače zhodnotit vhodnější, či méně vhodný typ matrace. Ani v nejzatíženějších oblastech by ale tlak neměl přesáhnout povolenou hranici.

Postel RANNOCH z oceli s mosaznými ozdobami a nastavitelnou výškou rámu 35 cm nebo 43 cm, průměrem nohou 5 cm a výškou pelesti a čela 224 cm, je pohodlné a krásné lůžko, které patří k nepomíjivé tradiční kráse.

Postel RANNOCH z oceli s mosaznými ozdobami a nastavitelnou výškou rámu 35 cm nebo 43 cm, průměrem nohou 5 cm a výškou pelesti a čela 224 cm, je pohodlné a krásné lůžko, které patří k nepomíjivé tradiční kráse. Jedinečné anglické kovové postele Original Bedstead mají dlouhou životnost, lehce se udržují a jsou vhodné i pro alergiky.

FOTO: BED & BEDROOM

TIP: Při výběru postele pamatujme na to, že postelí s kolečky se lépe pohybuje a také ji snadněji usteleme.

Matrace nemá být příliš tuhá v závislosti na hmotnosti uživatele, aby docházelo k řádnému prokrvování těla. Podložka přenáší vzniklý tlak na matraci pomocí barevného diagramu.

Špatný výběr matrace znamená nevyvážené rozložení těla, přílišný tlak na matraci v pánevní oblasti a v poloze na boku pod kyčelním a ramenním kloubem, zatímco správný výběr matrace signalizuje optimální rozložení těla v poloze na zádech i na boku.

Kostru tvoří obvykle lamela

Základ kostry postele mohou tvořit dřevěné lamelové rošty nebo pevné dřevo, drátěné pletivo připojené k vnějšímu dřevěnému rámu, látková drátěnka nebo vodní lože.

Dvojlůžko VALERIE má jednoduchý design, postel lze doplnit komodami a vestavěnými skříněmi, které jsou materiálově sladěné, korpus postele lze vyrobit z lamina, laku a dýhy. Rozměr 180x200 cm od 11 100 Kč.

Dvojlůžko VALERIE má jednoduchý design, postel lze doplnit komodami a vestavěnými skříněmi, které jsou materiálově sladěné, korpus postele lze vyrobit z lamina, laku a dýhy. Rozměr 180x200 cm od 11 100 Kč.

FOTO: NÁBYTEK ŘÍHA

Drátěnky působí jako tlumiče nárazů a prodlužují životnost matrace, i když nevětrají tak dobře jako lamelové rošty. Kvalitnější drátěnky mají pružné okraje s pružinami upevněnými v horní části dřevěného rámu, aby byla opora drátěnky po celé ploše podobná.

Abychom nebyli ráno tzv. rozlámaní, měli bychom vsadit na lamelový rošt pod matrací. K dostání jsou dva systémy.

Čalouněné postele potažené látkou SOFT LINE, která se snadno udržuje, je odolná a trvanlivá, měkká a příjemná na dotek. Atraktivní postele v koloniálním stylu překvapí i praktickým prostorným úložným prostorem. Od 8699 Kč.

Čalouněné postele potažené látkou SOFT LINE, která se snadno udržuje, je odolná a trvanlivá, měkká a příjemná na dotek. Atraktivní postele v koloniálním stylu překvapí i praktickým prostorným úložným prostorem. Od 8 699 Kč.

FOTO: NECKERMANN

Klasický rošt využívá předepnuté lamely, které jsou v okraji zastrčeny v rámu, ale lamela je funkční jen v oblasti středu postele. Dochází k nestejnému zatížení sousedních lamel, takže vzniklé výškové rozdíly vyrovnává silnější matrace. Ale silnější matrace zase více potlačuje správnou funkci lamel.

Druhou variantou jsou lamelové rošty s rovnou lamelou uloženou na třech podélných měkkých hranolech z pružné pěny. Nosné hranoly mají různou tvrdost podle hmotnosti. Výměna hranolů, uložených ve speciálních textilních kapsách, je snadná. Lamely spojují pásková poutka, v nichž se volně natáčejí. Tím je plocha roštu celá aktivní a stačí matrace silná 4 cm. Výplň matrace obvykle tvoří ovčí vlna nebo syntetická antialergická vlákna. Kvůli snadné údržbě by měla mít matrace snímatelný potah.

Černohnědý rám postele ze série HOPEN s fóliovaným povrchem o rozměrech 183x217 cm je vysoký 86 cm. Matrace s rozměrem 160x200 cm se prodává zvlášť. Rám postele 4490 Kč, komoda HOPEN se 4 zásuvkami 3990 Kč.

Černohnědý rám postele ze série HOPEN s fóliovaným povrchem o rozměrech 183x217 cm je vysoký 86 cm. Matrace s rozměrem 160x200 cm se prodává zvlášť. Rám postele 4490 Kč, komoda HOPEN se 4 zásuvkami 3 990 Kč.

FOTO: IKEA

Kvalitní matrace je nutností

  • Před nákupem matraci vždy v prodejně vyzkoušíme. Lehneme si na ni minimálně na 15 až 30 minut v poloze, v jaké jsme zvyklí spát.
  • Pevnost matrace ověříme tak, že si na postel lehneme na záda a vsuneme dlaň pod kříž. Pokud tam ruka vklouzne snadno, postel je hodně měkká a naopak. Proto zvolíme takovou matraci, aby páteř byla při ležení rovná.
  • Latexové matrace zaručují optimální měkkost, dobrou elasticitu a tvarovou stálost. Jejich jádro je děrované a podle velikosti a počtu otvorů se dělí na zóny s větší či menší tuhostí. Hodí se na lamelový rošt, případně na pevný dřevěný rošt a lze je dobře polohovat. Mají životnost 15 let.
  • Polyuretanové matrace nabízejí příznivou polohu těla při spánku i dostatečné provzdušnění lůžka. Mají srovnatelnou životnost 10 až 15 let i elasticitu, ale jsou prodyšnější než latexové pěny. Zejména speciální mikroporézní polyuretanová pěna s tzv. tvarovou pamětí reaguje na tělesnou teplotu, která mění její vlastnosti. Materiál se poddá tělu a podepře ho rovnoměrně rozděleným tlakem. Struktura otevřených pórů umožňuje pěně aktivně dýchat a zabraňuje pocení.
  • Pružinové matrace představují standardní kvalitu lůžka. Vydrží 10 let při správné údržbě. Jednodušším typem jsou pérové matrace s pružinami, které jsou levné, ale používáme je spíš pro příležitostné spaní.
  • Matrace s taškovými pružinami mají přibližně dvojnásobné množství pružin, jsou elastičtější a hodí se pro každodenní spaní. Vrstvu nad pružinami tvoří netkaná textilie s vysokým podílem vlny, která má dobré ortopedické i hygienické vlastnosti. Materiál je vzdušný a dobře odvětrává vlhkost. Pružinové matrace můžeme položit na pevný dřevěný nebo lamelový rošt. Matrace se vyrábějí ve všech váhových kategoriích a lze je jen omezeně polohovat. Vydrží až 15 let.
  • Lehké matrace v japonském stylu jsou vyrobeny z vrstev bavlny, vlny nebo polyesteru. Jsou pohodlné, ale vyžadují pravidelné větrání, jinak podporují vznik plísní. Životnost 5–7 let.
  • Vodní matraci tvoří vodní vak a ohřívače umístěné na rámové konstrukci. Rovnoměrně rozkládají hmotnost těla. Novější typy mají vodní vak v pěnovém bloku a snímatelný potah na zip. Vzhledově připomínají pružinové matrace. Měly by vydržet 10 let.