Základem každé předsíně je věšák, botník a zrcadlo. Pokud se rozhodnete pro jednotlivé kusy, rozhodně by spolu měly ladit a je jedno, do jakého stylu budete svou předsíň směřovat.

Vymalujete-li předsíň výraznou barvou, nemusí být nábytek příliš výrazný.

Vymalujete-li předsíň sytou barvou, nemusí být nábytek příliš výrazný.

FOTO: Archiv firmy Bogfran

Jednoduchý kovový design se hodí především do tradičních interiérů. Věšáky a botník Portis.

FOTO: Archiv firmy Ikea

Jednotlivé kusy nábytku nemusejí být stejné barvy a materiálu, ale neměly by se odlišovat stylem. Pokud se rozhodnete pro klasický lehce historizující sloh, měli byste zvolit samostatně stojící věšák, ať již kovový nebo tradičně dřevěný. Na jedno z držadel můžete zavěsit nějaký pěkný klobouk a do stojanu zasadit staré paraple, čímž zároveň poměrně snadno obstaráte dekoraci.

Výběr věšáku

Volně stojící věšák ale zabere hodně místa, proto většina lidí volí raději typ přimontovaný ke stěně. Není dobré umístit volně na stěny samostatné háčky, aby se věšením kabátů neodřela barva nebo tapeta. Lepší je pořídit věšák se zadní dřevěnou nebo kovovou stěnou, stejně poslouží i různé imitace dřeva. Sama deska, na níž později namontujete jednotlivé háčky se zároveň může stát dominantou místnosti a podle ní zvolíte další dekorace.

Pokud si můžete dovolit větší prostor, oceníte jistě v předsíni i pohodlné křeslo.

Pokud si můžete dovolit větší prostor, oceníte jistě v předsíni i pohodlné křeslo.

FOTO: Archiv arte-m.de

Často je výhodné umístit do předsíně vestavěnou šatní skříň a získat tak úložný prostor navíc (vlevo). Vhodné je i velké zrcadlo (vpravo).

Často je výhodné umístit do předsíně vestavěnou šatní skříň a získat tak úložný prostor navíc (vlevo). Vhodné je i velké zrcadlo (vpravo).

FOTO: Archiv firmy Bogfran

Stejně dobře ale poslouží i stěna, která již obsahuje vše v jednom a ušetří prostor v menším bytě. Zde je dobré rozmyslet si, zda se vám vyplatí pořídit typickou stěnu s věšáky, botníkem a odkládacím prostorem na klobouky, čepice a šály, nebo koupit větší stěnu, která nabízí rozsáhlejší úložné prostory. Pokud nemáte možnost šatny nebo velké vestavěné skříně, vyberte rozhodně větší z variant. Představte si jen, kolik bot doma máte, jistě potom oceníte vysoký botník s přihrádkami, kde se nebudou muset tísnit a vzájemně „okopávat“.

Předsíňová stěna Bert nabízí dostatek prostoru i pro ty největší milovníky a milovnice bot, součástí jsou i další úložné prostory (vlevo). Sada Lignano se hodí spíše do menších předsíní (vpravo).

Předsíňová stěna Bert nabízí dostatek prostoru i pro ty největší milovníky a milovnice bot, součástí jsou i další úložné prostory (vlevo). Sada Lignano se hodí spíše do menších předsíní (vpravo).

FOTO: Archiv firmy Kika

Tři samostatné prvky, které můžete instalovat i do malých předsíní, aniž byste se vzdali svého pohodlí a vkusu.

Tři samostatné prvky, které můžete instalovat i do malých předsíní, aniž byste se vzdali svého pohodlí a vkusu.

FOTO: Archiv arte-m.de

Velice esteticky působí vyklápěcí botníky, které mají ale tu nevýhodu, že do nich nemůžete postavit mokré boty nebo boty od sněhu.

Pohled do zrcadla

Součástí předsíně by zároveň mělo být zrcadlo, v němž můžete naposledy překontrolovat svůj vzhled, než vyrazíte ven. Praktičtější je proto zrcadlo na výšku, ve kterém uvidíte celou postavu. Pokud máte takové zrcadlo v ložnici a předsíň raději ponecháte nadvládě estetiky, můžete vybírat z celé škály tvarů a velikostí volných závěsných zrcadel. Často je ale rovněž součástí šatní stěny.

Ostré linie a bílá barva poslouží například v úzkých předsíních panelákových bytů

Ostré linie a bílá barva poslouží například v úzkých předsíních panelákových bytů.

FOTO: Archiv arte-m.de

Sada Samba s vyklápěcím botníkem a praktickým věšákem je cenově dostupná (vlevo). Sada Maja je zasazena do jednoho panelu, její předností je jistě velké zrcadlo.

Sada Samba s vyklápěcím botníkem a praktickým věšákem je cenově dostupná (vlevo). Sada Maja je zasazena do jednoho panelu, její předností je jistě velké zrcadlo.

FOTO: Archiv firmy Kika

Zařídíte-li předsíň nábytkem, věnujte pozornost ještě výběru doplňků. Časté množství volných stěn umožňuje vyzdobit předsíň obrázky z cest nebo suvenýry. Pokud se volná stěna nachází i naproti vstupním dveřím, instalujte na ni obraz nebo plastiku, která vytvoří dominantu místnosti. První, čím si vaše návštěva při vstupu bude jistá potom bude, že její hostitel má dobrý vkus.