Propojený obývací pokoj společně s jídelnou a kuchyní je stále oblíbený. Je to srdce domácnosti, kde se schází celá rodina.   

Otevřený prostor v jednom stylu

Když chceme tento prostor (obvykle má kolem 40 m2) dobře zařídit, musíme hodně přemýšlet, jak vše sladit dohromady. Z kuchyně totiž vidíme přes jídelnu do obýváku a přitom by nás nemělo nic opticky rušit. Chce to zkrátka udržet stejný styl i kombinaci barev.

I svítidla zde hrají důležitou roli. Pokud jsou koupená nahodile a každé vypadá jinak, interiér trpí. Naopak je dobré využít možnosti mít celou kolekci (tvoří ji závěsné svítidlo, stolní lampa, stojací lampa, nástěnné svítidlo, závěsné jídelní svítidlo) a ze svítidel si vytvořit jednotící prvek, který spojuje ostatní nábytek.


V dětském pokoji hodně světla

Typy svítidel

Zápustná světla: obvykle halogenová žárovka nebo LED dioda. Vhodná do sádrokartonu, země i do zděné stěny.

Závěsná světla: všechny typy zdrojů (halogenová, klasická žárovka, LED). Přívod elektřiny uvnitř nosné konstrukce. Cílené osvětlení vymezeného prostoru (mj. jídelní stůl, barové osvětlení). 

Přisazená světla: členění podle umístění na stropní a nástěnná. 

Stojanová a stolní: pracovní, ale i pro dekoraci, vytvoření atmosféry. (Limitem je umístění zásuvky a přívodní kabel, někdy je vedeno podlahou.)

Vedlejší zdroje světla oceníme i v případě malého miminka, ke kterému je v prvním roce života vstávání v noci běžnou věcí. Když při nočním „obsluhování“ rozsvítíme hlavní zdroj u stropu, zbytečně ho naplno probudíme. Mnohem vhodnější (nejen pro miminka, ale především pro maminky) je úsporná 5W žárovka, při které se i v pološeru schopně orientujeme.

Při koupi svítidla doporučujeme dát i na názor dětí. Pokojík je jejich království a měly by se v něm cítit dobře. Vybíráme tedy svítidla s motivy zvířátek, květin, postav z Večerníčku, vydržíme i styl Disney, když to udělá potomkovi radost.

V koupelně hlavně bezpečně

Všechna svítidla určená do koupelny musí být chráněna krytem proti stříkající vodě. Při běžné výměně světla za jiné se toto pravidlo dost často porušuje. V případě kolaudace nového domu či bytu by revize světlo bez ochrany nepovolila. Abychom koupili správné svítidlo, potřebujeme porozumět značení koupelnových svítidel.

  • Stupeň ochrany IP tvoří vždy dvě čísla. První číslice určuje stupeň ochrany na tzv. živou (obnaženou) část svítidla - vedoucí proud. Druhá číslice udává ochranu proti proniknutí vody. Čím vyšší je hodnota udaná číslicí, tím těsnější je konstrukce svítidla (v tabulce naleznete předepsaný stupeň ochrany pro jednotlivé zóny v koupelně).

 

Úsporné závěsné svítidlo kruhové v provedení kov/ syntetické stínítko. Barva bílá nebo hliník. Cena 3300 Kč - vlevo (Hornbach). Jednoduché závěsné svítidlo z průsvitného papíru slouží spíše k dokreslení atmosféry než jako hlavní světelný zdroj (Ikea).

IP určuje výběr svítidla do koupelny

Zóna 0: jde o vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Zde se nedoporučuje instalace svítidel.

Zóna 1: prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Ani tady se nedoporučuje instalace svítidel.

Zóna 2: Prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní, výše než 2,25 m. Pokud nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44.

Zóna 3: Je to prostor mimo zóny 0, 1, 2. Jestliže nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21.

Ani v koupelně si nevystačíme s jedním zdrojem. Koupelna má být relaxační, ale také se musíme v zrcadle dobře vidět a mít hodně světla. Jak to vyřešit?

Dobré je zvolit na sobě dva nezávislé okruhy. V koupelně hezky vypadá, když je světlo plynule zapuštěné třeba do sádrokartonu. Ideální k tomu jsou bodovky, které lze i směrovat. Další světlo má být u zrcadla. Buď nad ním nebo vedle z obou stran. Na trhu je i chytré provedení, kde jsou světla přímo zabudovaná v zrcadle (mohou vyčnívat, nebo tvořit vlastní povrch zrcadla).

Čtyři dobré rady

1. Do ložnice je ideální svítidlo se stmívačem (např. s otočným knoflíkem), kterým regulujeme intenzitu světla. Když chce partner spát, ale my ještě dočíst kapitolu, je kompromis na místě: přitlumení světla.

2. Obecně se počítá, že na plochu o 9 m2 by měl být zdroj světla o výkonu 100 W.

3. Do menší šatny nebo na chodby, kde na chvilku rozsvítíme a hned jdeme pryč, jsou zbytečné úsporné žárovky.

4. Na schodech nesmí světlo chybět především kvůli bezpečnosti. Přesto může mít nižší výkon a sloužit jako nepřímé osvětlení, které zaručuje dobrou orientaci v prostoru. Světlo lze zabudovat přímo do schodnic (na to myslíme již ve fázi projektu domu), nebo po stranách do stěny. Efektně vypadá i nástěnné svítidlo, které tvoří proud světla ve tvaru kužele směrem ke stropu i na schody.

Připraveno ve spolupráci s firmou Eglo, Verno light, Delta Light