Propojený obývací pokoj společně s jídelnou a kuchyní je stále oblíbený. Je to srdce domácnosti, kde se schází celá rodina.   

Otevřený prostor v jednom stylu

Když chceme tento prostor (obvykle má kolem 40 m2) dobře zařídit, musíme hodně přemýšlet, jak vše sladit dohromady. Z kuchyně totiž vidíme přes jídelnu do obýváku a přitom by nás nemělo nic opticky rušit. Chce to zkrátka udržet stejný styl i kombinaci barev.

I svítidla zde hrají důležitou roli. Pokud jsou koupená nahodile a každé vypadá jinak, interiér trpí. Naopak je dobré využít možnosti mít celou kolekci (tvoří ji závěsné svítidlo, stolní lampa, stojací lampa, nástěnné svítidlo, závěsné jídelní svítidlo) a ze svítidel si vytvořit jednotící prvek, který spojuje ostatní nábytek.

Nástěnné svítidlo LED, materiál anodizovaný hliník, zdrojem jsou LED. Cena 2951 Kč bez DPH.

Nástěnné svítidlo LED, materiál anodizovaný hliník, zdrojem jsou LED. Cena 2951 Kč bez DPH (Delta Light).

Závěsné svítidlo Medusa je z látky, barva krémová nebo černá. Ze spodní strany uzavřené skleněným difuzorem -vlevo(Verno light). Stolní lampička v růžovém odstínu je takřka poseta malými otvory, skrze které efektně prostupuje světlo (Ikea).

Závěsné svítidlo Medusa je z látky, barva krémová nebo černá. Ze spodní strany uzavřené skleněným difuzorem -vlevo (Verno light). Stolní lampička v růžovém odstínu je takřka poseta malými otvory, skrze které efektně prostupuje světlo (Ikea).


Světlo modeluje prostor, jeho intenzita a zabarvení v nás vyvolává subjektivní pocity, uvádí do nálady - vlevo (Eglo). Stojací lampa Nevo, design Artoru Alvarez, materiál stínidla silikon, provedení v barvě bílá, černá, modrá, červená (Verno light).

Světlo modeluje prostor, jeho intenzita a zabarvení v nás vyvolává subjektivní pocity, uvádí do nálady - vlevo (Eglo). Stojací lampa Nevo, design Artoru Alvarez, materiál stínidla silikon, provedení v barvě bílá, černá, modrá, červená (Verno light).

V dětském pokoji hodně světla

Děti ve svém pokoji dělají spoustu činností: stavějí kostky na koberci, malují, píšou úkoly u psacího stolu, čtou si v posteli. Je tedy jasné, že jeden hlavní zdroj světla u stropu určitě nestačí. Právě naopak. Proto neváháme investovat i do lampičky na stole (alespoň 40wattové, nejlépe halogenové s vyšší svítivostí) a směrového nástěnného světla u postele, které lze podle potřeby natáčet směrem na stránky v knize.

Kolekce lamp určených na psací stůl. Jako zdroj světla se doporučuje halogenka o výkonu 40 W - vlevo(Eglo). PUK 4 je nástěnné svítidlo LED v provedení šedý hliník. Rozměry světla 45x16 mm, zdroje 4 x LED. Cena 1163 Kč bez DPH (Delta Light).

Kolekce lamp určených na psací stůl. Jako zdroj světla se doporučuje halogenka o výkonu 40 W - vlevo (Eglo). PUK 4 je nástěnné svítidlo LED v provedení šedý hliník. Rozměry světla 45x16 mm, zdroje 4 x LED. Cena 1163 Kč bez DPH (Eglo).

Typy svítidel

Zápustná světla: obvykle halogenová žárovka nebo LED dioda. Vhodná do sádrokartonu, země i do zděné stěny.

Závěsná světla: všechny typy zdrojů (halogenová, klasická žárovka, LED). Přívod elektřiny uvnitř nosné konstrukce. Cílené osvětlení vymezeného prostoru (mj. jídelní stůl, barové osvětlení). 

Přisazená světla: členění podle umístění na stropní a nástěnná. 

Stojanová a stolní: pracovní, ale i pro dekoraci, vytvoření atmosféry. (Limitem je umístění zásuvky a přívodní kabel, někdy je vedeno podlahou.)

Vedlejší zdroje světla oceníme i v případě malého miminka, ke kterému je v prvním roce života vstávání v noci běžnou věcí. Když při nočním „obsluhování“ rozsvítíme hlavní zdroj u stropu, zbytečně ho naplno probudíme. Mnohem vhodnější (nejen pro miminka, ale především pro maminky) je úsporná 5W žárovka, při které se i v pološeru schopně orientujeme.

Joker je ručně vyrobené a skládané svítidlo navržené Ch. Raederem již v roce 1970 a nyní se úspěšně vrací. K dispozici v barvě bílé a černé, atraktivní i jako nesvítící doplněk. Rozměry 50x50 cm, výška 2 cm, cena 6200 Kč.

Joker je ručně vyrobené a skládané svítidlo navržené Ch. Raederem již v roce 1970 a nyní se úspěšně vrací. K dispozici v barvě bílé a černé, atraktivní i jako nesvítící doplněk. Rozměry 50x50 cm, výška 2 cm, cena 6200 Kč (Verno light).

Při koupi svítidla doporučujeme dát i na názor dětí. Pokojík je jejich království a měly by se v něm cítit dobře. Vybíráme tedy svítidla s motivy zvířátek, květin, postav z Večerníčku, vydržíme i styl Disney, když to udělá potomkovi radost.

V koupelně hlavně bezpečně

Všechna svítidla určená do koupelny musí být chráněna krytem proti stříkající vodě. Při běžné výměně světla za jiné se toto pravidlo dost často porušuje. V případě kolaudace nového domu či bytu by revize světlo bez ochrany nepovolila. Abychom koupili správné svítidlo, potřebujeme porozumět značení koupelnových svítidel.

  • Stupeň ochrany IP tvoří vždy dvě čísla. První číslice určuje stupeň ochrany na tzv. živou (obnaženou) část svítidla - vedoucí proud. Druhá číslice udává ochranu proti proniknutí vody. Čím vyšší je hodnota udaná číslicí, tím těsnější je konstrukce svítidla (v tabulce naleznete předepsaný stupeň ochrany pro jednotlivé zóny v koupelně).

 

Úsporné závěsné svítidlo kruhové v provedení kov/ syntetické stínítko. Barva bílá nebo hliník. Cena 3300 Kč - vlevo (Hornbach). Jednoduché závěsné svítidlo z průsvitného papíru slouží spíše k dokreslení atmosféry než jako hlavní světelný zdroj (Ikea).

IP určuje výběr svítidla do koupelny

Zóna 0: jde o vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Zde se nedoporučuje instalace svítidel.

Zóna 1: prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Ani tady se nedoporučuje instalace svítidel.

Zóna 2: Prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní, výše než 2,25 m. Pokud nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44.

Zóna 3: Je to prostor mimo zóny 0, 1, 2. Jestliže nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21.

Ani v koupelně si nevystačíme s jedním zdrojem. Koupelna má být relaxační, ale také se musíme v zrcadle dobře vidět a mít hodně světla. Jak to vyřešit?

PUK 4 je nástěnné svítidlo LED v provedení šedý hliník. Rozměry světla 45x16 mm, zdroje 4 x LED. Cena 1163 Kč bez DPH - vlevo (Delta Light). Koupelnové svítidlo Otava v provedení chrom/opál sklo. Cena od 499 Kč (Hornbach).

PUK 4 je nástěnné svítidlo LED v provedení šedý hliník. Rozměry světla 45x16 mm, zdroje 4 x LED. Cena 1163 Kč bez DPH - vlevo (Delta Light). Koupelnové svítidlo Otava v provedení chrom/opál sklo. Cena od 499 Kč (Hornbach).

Dobré je zvolit na sobě dva nezávislé okruhy. V koupelně hezky vypadá, když je světlo plynule zapuštěné třeba do sádrokartonu. Ideální k tomu jsou bodovky, které lze i směrovat. Další světlo má být u zrcadla. Buď nad ním nebo vedle z obou stran. Na trhu je i chytré provedení, kde jsou světla přímo zabudovaná v zrcadle (mohou vyčnívat, nebo tvořit vlastní povrch zrcadla).

Čtyři dobré rady

1. Do ložnice je ideální svítidlo se stmívačem (např. s otočným knoflíkem), kterým regulujeme intenzitu světla. Když chce partner spát, ale my ještě dočíst kapitolu, je kompromis na místě: přitlumení světla.

2. Obecně se počítá, že na plochu o 9 m2 by měl být zdroj světla o výkonu 100 W.

3. Do menší šatny nebo na chodby, kde na chvilku rozsvítíme a hned jdeme pryč, jsou zbytečné úsporné žárovky.

4. Na schodech nesmí světlo chybět především kvůli bezpečnosti. Přesto může mít nižší výkon a sloužit jako nepřímé osvětlení, které zaručuje dobrou orientaci v prostoru. Světlo lze zabudovat přímo do schodnic (na to myslíme již ve fázi projektu domu), nebo po stranách do stěny. Efektně vypadá i nástěnné svítidlo, které tvoří proud světla ve tvaru kužele směrem ke stropu i na schody.

Připraveno ve spolupráci s firmou Eglo, Verno light, Delta Light