Žula a mramor jsou osvědčené materiály, které získáváme přímo z přírody formou těžby. Jsou to kameny s krásnou kresbou, nenapodobitelné, hodnotné. Kdo jim dává přednost, počítá s vyšší cenou, ale i méně praktickými vlastnostmi (nasákavost, vysoká hmotnost, křehkost) i s náročnější údržbou.

Z potřeby mít kámen, ale s lepšími užitnými vlastnostmi, se objevily na trhu obchodní značky pro rozmanité druhy umělého nebo konglomerovaného kamene. Je v nich tak trochu nepřehledno, mnozí si je navzájem pletou, zaměňují jejich přednosti i možnosti užití. Proto je v kostce představíme...

Kompaktní materiály

Pod tímto názvem najdeme povrchové materiály, které se lidově označují jako umělý kámen. Jsou sice vyrobeny z přírodních materiálů (cca 75 % drceného bauxitu), ale jako pojivo slouží umělé látky na bázi akrylátových pryskyřic, nechybějí umělé pigmenty.

Celkově jsou blíže plastům. Jsou to pevné, homogenní, masivní hmoty s rovnoměrně rozloženou barvou a texturou v celém průřezu. Jak už název napovídá, jsou vyrobeny uměle za účelem získání ideálních vlastností.

Mezi kompaktní (nebo tzv. kompozitní) materiály patří známý Corian, dále třeba Staron, Hanex, Hi-Macs, Corralit). Navzájem se liší výrobcem a cenou.

Umělý kámen má mnoho vynikajících vlastností a používá se v interiéru na výrobu prakticky čehokoliv: stylového nábytku, na vybavení koupelen (vany, umyvadla, nábytek), na pracovní desky a dřezy do kuchyní, ale i do zdravotnických zařízení, restaurací, gastronomie (talíře, tácky pod nápoje, misky na ovoce). 

Protože se výborně tvaruje, vybral si jej jako výchozí materiál nejeden designér, aby navrhl originální svítidlo, policový systém, koupelnové doplňky, květináče atd.

Umělý kámen se často používá v kuchyni na pracovní desku, obklad a dřez. Protože je antibakteriální, nenasákavý, neporézní a vysoce odolný vůči bakteriím, je vhodný pro styk s potravinami. Další předností, kterou ocení hospodyňka, je snadná údržba.

Díky tomu, že jednotlivé části umělého kamene se slepují barevně tónovanými lepidly bez viditelných spojů (tzv. bezespárová technologie), máme desku dokonale celistvou. Lepené spoje jsou vysoce pevné, homogenně uzavřené.

Pracovní deska i s dřezem může být z jednoho kusu umělého kamene, což je na pohled velmi pěkné. Do pracovní plochy lze na přání integrovat i odkapové plochy, nebo nerez tyčky na odkládání horkého nádobí.

Umělý kámen se vyrábí ve stovkách barevných odstínů a mnoha vzorech, a tak si vybere i nejnáročnější zákazník. Novinkou jsou i vysoce průsvitné materiály, což je další prvek, se kterým můžeme kreativně pracovat.

K barvě a tvaru se tak přidává i hra světla. Údržba umělého kamene je jednoduchá. Běžné nečistoty lze smýt vlažnou vodou. Škrábance a drobné vrypy odstraníme broušením a přeleštěním. Nemusíme se bát, že tím utrpí vzhled nebo celistvost barevné plochy. Záruka na materiál je deset let, samozřejmostí je záruční a pozáruční servis.

Konglomerovaný kámen

Do další skupiny patří tzv. konglomerovaný kámen, který nemá s kompaktním materiálem nic společného.

Složením je podobný přírodnímu kameni (obsahuje až 90 % přírodního materiálu), je ale vyroben v tovární hale smícháním potřebných ingrediencí (technologie jeho výroby eliminuje horší vlastnosti přírodního kamene, jako je nasákavost a malá pružnost tenčích desek). Stejně jako přírodní kámen se pak opracovává v kamenické dílně.

Mezi konglomerovaný kámen patří materiál Technistone, který se používá jak na dlažbu a obklady, tak na velkoformátové desky, které se dále zpracovávají na obklady schodišť, vanové a umyvadlové desky, parapety, ale zejména na pracovní desky v kuchyni (můžeme si do materiálu nechat speciálně vyrobit mj. odkapové drážky).

Výhodou je také možnost instalace celoplošného obkladu za pracovní desku, který se pak snadno udržuje v čistotě. Technistone je blíže přírodnímu kameni, a proto je na omak studenější než umělé kameny. Zato je odolný vůči poškrábání, obvyklým teplotám, které vznikají při vaření, vůči kyselinám běžně používaným v domácnosti. Má hladký povrch bez pórů srovnatelný s povrchem skla, a tak se bezvadně udržuje.

Akumuluje do sebe teplotu okolního prostředí, což je výhodné zejména u dlažby v kombinaci s podlahovým topením. Prodává se ve více než 40 barevných odstínech a strukturách, šesti designových řadách.

Atraktivní je řada Starlight

Oblíbená je třeba granitová řada, která připomíná masivní žulu, ale nemá takovou nasákavost povrchu, nebo řada Crystal (to jsou materiály s jemnou strukturou). Atraktivní je řada Starlight, která v sobě obsahuje střípky zrcadel, řada Venetian se střípky barevného skla, které na povrchu vydávají zářivé efekty a dobře se tak kombinují s vysoce lesklým povrchem kuchyňských dvířek.

Novinkou je i povrch zvaný slate (štípaný či břidlicový povrch). Dále nové řady Translucent (s efektem průsvitnosti), Fresh (jasné a svěží moderní barvy) a Elegance (decentní monokolory).