Doby, kdy odsavače par hučely po celém bytě a jejich účinnost byla srovnatelná s otevřeným oknem, jsou už naštěstí pryč. Dnešní digestoře jsou výkonné, úsporné a tiché. Mají řadu užitečných funkcí a vyrábějí se v mnoha variantách a typech.

Komínová digestoř. Kombinace nerezového provedení, skla a úsporných halogenových světel vyzdvihne provedení každé kuchyňské linky.
FOTO: Concept

Při koupi nové digestoře jsou dvěma nejdůležitějšími parametry výběru sací výkon a hlučnost. Nejvyšší stupeň sacího výkonu se vždy udává v kombinaci s maximální hlučností a rozhodně tu neplatí úměra, že hlasitější chod znamená větší sací výkon, a tím pádem lepší odsávání.

Nástěnná digestoř
FOTO: Homeiér

Pro optimální funkci by měl výkon digestoře odpovídat minimálně desetinásobku objemu místnosti. Důležitá je také možnost individuálního nastavení stupně výkonu. Ten je možno v případě potřeby zvýšit na maximum a poradit si tak se všemi pachy, které mohou v kuchyni vzniknout.

Pro hlučnost je jakousi magickou hranicí hodnota 49 decibelů. Přístroje, které udávají právě tuto nebo nižší hodnotu, mají extra tichý chod a nebudou provoz domácnosti rušit ani při svém maximálním výkonu.

Digestoř pod skříňku
FOTO: Mora

„Pokud si člověk vybere digestoř s malým výkonem na příliš velkou místnost, nikdy nebude spokojen. Stejně tak je důležité i umístění odsavače nad varnou plochu. Jiná výška je nad elektrickou a jiná nad plynovou deskou,“ upozornil obchodní ředitel Conceptu pro Českou republiku Ondřej Macek.

Užitečné tipy pro výběr nové digestoře

  • dotykové ovládání
  • možnost směrového nastavení osvětlení
  • pachové čidlo - automaticky reguluje výkon odsávání podle aktuálního množství pachu v místnosti
  • časový programátor
  • kovové filtry - slouží k zachycení tukových částic
  • snadná údržba - dlouhá životnost a vhodná povrchová úprava