Hlavní obsah
Karlovo náměstí v Praze Foto: Profimedia.cz

Začíná soutěž o úpravu pražského Karlova náměstí

Karlovo náměstí by se mohlo dočkat zásadní úpravy. Radnice druhé pražské části vyhlásila ideovou soutěž na obnovu parku na náměstí. K návrhům se po skončení soutěže bude moct vyjádřit laická i odborná veřejnost. Oznámil to zástupce starostky Václav Vondrášek (ODS).

Karlovo náměstí v Praze Foto: Profimedia.cz
Začíná soutěž o úpravu pražského Karlova náměstí

O rekonstrukci největšího pražského náměstí Praha 2 usilovala už před několika lety, vše ale skončilo nezdarem. I proto dnes radnice jedná opatrněji. Nutný bude především souhlas památkářů, neboť se jedná o kulturní památku. "Je to korzovní park z konce 19. století, a to náměstí má dneska úplně jiné funkce," podotkl Vondrášek.

Soutěžní návrhy mají být odevzdány do 20. října, zúčastnit se mohou i zahraniční architekti. Finanční odměnu obdrží tři vybraná díla. Podle vítězného návrhu se zatím stavět nebude, radnice plánuje z došlých prací uspořádat výstavu. "Chceme otevřít diskusi," zdůraznila starostka Jana Černochová (ODS).

Úpravy by se měly týkat zejména parkových cest, jejichž trasy dnes už neodpovídají potřebám obyvatel. Radní by také chtěli obměnit zeleň, nepočítají ale s masovým kácením. V minulosti Vondrášek navrhl doplnit park kavárnou, která by prostor oživila. Zdůraznil ale, že záleží jen na architektech, kterým dávají volné pole působnosti.

Uvažuje se i o podzemních garážích

Na obnovu Karlova náměstí bylo už v minulosti vydáno územní rozhodnutí. Proti plánům se ale vzbouřili místní obyvatelé, radnice proto od plánů ustoupila. Občanským sdružením se například nelíbilo odstranění některých stromů. Upravila se tedy pouze část prostranství u Novoměstské radnice.

Památkáři chtějí zachovat park v původní podobě, jak ho navrhl parkový architekt a ředitel pražských parků a zahrad František Thomayer, bratr známého lékaře Josefa Thomayera. Architekt sjednotil celé náměstí a po jeho obvodu vysadil stromořadí odolných listnáčů.

Radnice také uvažuje o tom, že by pod částí náměstí vybudovala podzemní garáže, park by měl ale zůstat nedotčený. Podzemní stání by mělo být v prostoru bývalé jezuitské koleje, před kostelem svatého Ignáce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků