Hlavní obsah
Panelák se dočká celkové rekonstrukce. Ilustrační foto. Foto: Karoly Arvai, Reuters

Vyškov opraví největší panelák ve městě - přezdívaný Dům hrůzy

Ve Vyškově se bude opravovat největší městský panelový dům, kterému místní přezdívají Dům hrůzy. Výšková stavba s asi 80 byty nedaleko nemocnice je vyhlášená tím, že v suterénu přespávají bezdomovci. Záškoláci tam zase místo vyučování chodí kouřit. Rekonstrukce by měla mimo jiné sociálním problémům zamezit. Dovnitř domu se při ní nainstalují kamery, řekl starosta Petr Hájek.

Panelák se dočká celkové rekonstrukce. Ilustrační foto. Foto: Karoly Arvai, Reuters
Vyškov opraví největší panelák ve městě - přezdívaný Dům hrůzy

Kamery budou podle starosty snímat dění ve společných prostorech domu a když budou stížnosti, strážníci se k záznamu vrátí. Nebude tak problém zjistit, kdo v suterénu například na zem naházel nedopalky.

Radnice zvažovala, zda v přízemí domu nezřídit recepci a nenechat objekt celodenně hlídat. Vyšlo by to však příliš draho. "Specializovaná agentura, kterou jsme oslovili, by tam musela zřídit směnný provoz. Ročně by to vyšlo na 900 000 korun," řekl Hájek.

Oprava bude stát přes 20 miliónů

Přezdívku Dům hrůzy si podle starosty budova vysloužila i kvůli tomu, že její střechu pokrývá zdaleka viditelná změť antén. Protože se při stavbě bude opravovat střecha, ukáže se, komu antény patří. "Potom je potřeba, aby s těmi firmami, které tam antény mají, byla sjednaná řádná smlouva o pronájmu," řekl starosta.

Oprava domu v Puškinově ulici vyjde na 22 miliónů korun a skončí v listopadu. Vymění se při ní rozvody, výtahy, okna, vstupní dveře do domu i do všech bytů, zateplí fasáda a opraví střecha.

Po skončení opravy si město dům nechá a nebude ho prodávat nájemníkům. Jinak už většinu bytového fondu rozprodalo. Původně si město chtělo nechat asi 1 000 bytů ze 3 000. Nakonec mu jich pro velký zájem nájemníků o odkup zůstane kolem 350.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků