Hlavní obsah
Pardubice Foto: Miroslav Šára, Právo

V Pardubicích nahradí zchátralou továrnu nové administrativní centrum

Opuštěná továrna v centru Pardubic může být za několik let minulostí. Developerská firma Czech Property Investments (CPI) zde plánuje výstavbu administrativního centra a podle vyjádření mediální zástupkyně společnosti Terezy Konečné může stavební činnost začít už napřesrok.

Pardubice Foto: Miroslav Šára, Právo
V Pardubicích nahradí zchátralou továrnu nové administrativní centrum

"Podání žádosti o vydání územního rozhodnutí by mělo proběhnout zhruba v polovině roku 2009. Společnost by ráda zahájila stavbu v roce 2010," řekla Konečná.

Vzhledem k tomu, že investor v současnosti připravuje urbanistickou studii včetně dopravní obslužnosti plánované zástavby území, nechtěl projekt přiblížit. Ovšem už v minulosti uvedl, že plánuje postavit výškovou budovu s kancelářemi, obchody a směrem k nábřeží bytové domy.

Původně kraj uvažoval, že by v nově budovaném areálu vznikla galerie moderního umění. Od záměru nakonec kvůli nákladnosti ustoupil. Rozšíří proto výstavní prostory na pardubickém zámku a soudobé umění bude prezentovat také v rekonstruované budově bývalé reálky.

"Sto miliónů by to určitě bylo. Nikdo není proti umění, ale ta investice byla vysoká, museli jsme určit priority," řekl první náměstek hejtmana Romana Línek.

Bylo by škoda opuštěný objekt bourat

Továrna Prokop, která byla nástupcem pardubického strojírenského gigantu Továrny mlýnských strojů, zkrachovala v roce 2002. Nyní je objekt uzavřený a hlídá jej bezpečnostní agentura.

Ovšem do areálu není těžké vniknout a loni v zimě v něm dvakrát hořelo. Ačkoliv objekty každým rokem chátrají, podle architekta Milana Košaře by bylo škoda je všechny zbourat.

"Jsem přesvědčený, že je tam několik objektů průmyslové architektury, které by měly být zachovány a rozumně využity. Měla by tam zůstat jedna z průmyslových hal, která by mohla sloužit pro občanskou vybavenost. Je tam také velmi zajímavý objekt vodárny, který by mohl tvořit jakýsi maják areálu," uvedl Košař.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků