Hlavní obsah
Budova nové České poštovny, za ní starý pošťácký srub. Foto: Vladislav Prouza, Právo

Starý pošťácký srub na Sněžce je na prodej

Srub staré České poštovny sloužící od roku 1993 jako nejvýše položený poštovní úřad Česka čeká prodej. Objekt, který musí po letošním otevření nové poštovny z vrcholu 1602 metry vysoké Sněžky zmizet, měl být původně rozštípán na třísky. Majitelka se však nakonec rozmyslela.

Budova nové České poštovny, za ní starý pošťácký srub. Foto: Vladislav Prouza, Právo
Starý pošťácký srub na Sněžce je na prodej

Majitelku přiměly k prodeji nabídky z Polska i Česka. Z bývalé horské poštovny tak například může být filatelistické muzeum.

„Filatelisté mne přiměli udělat něco pro to, aby srub neskončil v kamnech. Rozhodla jsem se tedy objekt prodat za 99 tisíc korun a budoucí vlastník z něj může někde dole udělat třeba filatelistické muzeum, jak už bylo z několika stran řečeno,“ přiblížila majitelka vysloužilého poštovního srubu Jaroslava Skrbková.

První nabídky přicházely z Polska

Filatelisty z Čech přiměly k intervencím za zachování srubu nabídky ke koupi, které dostala Skrbková ze sousedního Polska.

"Poláci si potrpí na staré věci mající trvalou hodnotu. Začali mne bombardovat nabídkami k prodeji. Na to reagovali čeští filatelisté, kteří mne, pokud srub prodám Polákům, prý budou považovat za kulturního barbara. Filatelisté donesli spoustu historických materiálů dokládajících bohatou historii srubu, který po jejich interpelaci přednostně nabídnu k odprodeji do Čech. Sama nemám sílu a energii svézt rozebraný srub ze Sněžky, sestavit jinde a udělat tam muzeum,“ upřesnila Skrbková.

Srub představující nejvýše položenou a navíc nejstarší poštovnu Česka stojí na Sněžce od roku 1850, odkdy zde obdařují zásilky originálním razítkem. Poštu odtud kdysi dvakrát týdně nosili pošťáci na tehdejší poštovní úřad ve Velké Úpě a naopak.yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků