Hlavní obsah
Hlavní město Praha Foto: Zuzana Zábrodská, Novinky

Praha má nedostatek stavebních pozemků, tvrdí developeři

Hlavním problémem současného územního plánu Prahy je, že nenabízí dostatek volných ploch pro výstavbu nového bydlení. Aktuální potřeba je zhruba desetkrát větší. Na Kulatém stolu Žofínského fóra to řekl šéf developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Zástupci pražského magistrátu i jednotlivých městských částí s tím však nesouhlasí.

Hlavní město Praha Foto: Zuzana Zábrodská, Novinky
Praha má nedostatek stavebních pozemků, tvrdí developeři

Na mnoha volných pozemcích podle Korce nyní z nejrůznějších důvodů nelze stavět byty, regulace výstavby je až příliš přísná. Obtížné je prý někdy naplnit například přísné koeficienty zeleně.

Praha má podle ředitele útvaru rozvoje magistrátu Bořka Votavy hodně rezerv v nevyužívaných pozemcích, jejichž funkce, kterou jim určuje platný územní plán, je podle něj již překonána.

"Nyní připravujeme nový koncept územního plánu," řekl na diskusi Votava. Ten by měl údajně umožnit, aby volné plochy byly otevřené pro širší využití než jen pro jednu funkci. Vzniknout by tak na prázdných pozemcích mohl například jak developerský projekt, tak by mohly být poskytnuté pro rekreační využití.

Rozšíření pozemků využitelných pro bytovou výstavbu odmítl například starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. "Budeme šetřit i v novém plánu," řekl. Jeho městská část je podle něj specifická bohatostí zeleně, a tak by to prý mělo zůstat.

Role developerů podle Chalupy spočívá v tom, že by měli vytvářet projekty i na malých pozemcích, a že by je měli umět propojovat. "Myslím, že šikovní developeři to umí," podotkl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků