Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Pozemky pod domy v Praze mohou zůstat v nájmu

Bytová družstva, která v minulosti privatizovala byty, ne však pozemky pod domy, je nutně odkupovat od radnice Prahy 4 nemusejí. Vedení městské části nebude podle starosty Pavla Caldra (ODS) dávat výpovědi nájemních smluv na 99 let ani je nehodlá prodávat nikomu třetímu.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Pozemky pod domy v Praze mohou zůstat v nájmu

Předpokládá se, že nový občanský zákoník zkrátí trvání kontraktů na 50 let.

Lidé se ohrazují proti cenám, za které mají pozemky kupovat. Šéf majetkového odboru Prahy 4 Radovan Vašek ale tvrdí, že radnice ze zákona musí vycházet z aktuální cenové mapy. To se týká i případného nového nájemního vztahu. Lidé za pozemky pod domy nyní ročně platí 1–30 korun za metr čtvereční ročně. Podle cenové mapy a věstníku ministerstva financí by mělo jít o 80 až 90 korun za metr čtvereční ročně, což představuje podle cenové mapy asi dvě procenta.

Radnice by tak na nájmu utržila ročně asi o pět miliónů korun více. Caldr uvedl, že radnice nemá vyčísleno, kolik peněz by utržila, pokud by pozemky prodala. Ačkoli by šlo o „příjemný příjem“ pro Prahu 4, není to podle Caldra priorita. Zájem prý i při dané nabídce lidé projevují kvůli potřebě sjednotit vlastnictví, koupi prý odmítlo jen šest procent z oslovených. Podle Caldra lidé mohli pozemky kupovat při privatizaci bytů před lety.

„Pozemek by měli za pár korun, dnes jsou to statisíce, a když budou ještě deset let čekat, budou to milióny,“ odhadl Caldr s tím, že radnice nabízí možnost vše deset let splácet bez navýšení. Opozice však tvrdí, že motivem je právě neradostná finanční situace radnice, která chce získat peníze od obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků