Hlavní obsah

Plzeň zpřísní výběr žadatelů o obecní bydlení

Chcete si pronajmout od plzeňské radnice obecní byt? Pak nesmějí vaše příjmy přesáhnout průměrnou mzdu. To je asi nejpodstatnější změna v systému přidělování městských bytů, který schválila na svém posledním jednání rada. Nová pravidla začnou platit od počátku příštího roku.

Plzeň zpřísní výběr žadatelů o obecní bydlení

"Je to průlom do sociální politiky města," prohlásil náměstek plzeňského primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň). "Bohužel musím radu pochválit," reagoval zastupitel za opoziční ČSSD Milan Chovanec. "Je to krok správným směrem. A je ostudou všech vlád od roku 1989, že nedokázaly nastavit limity sociálního bydlení," řekl Chovanec.

Mzdové kritérium není jedinou novinkou. "Přestaneme pronajímat byty nad devadesát metrů čtverečních, protože kvůli vysokému nájemnému o ně není mezi uchazeči o bydlení zájem," uvedla radní Hana Matoušová (ODS).

Velké byty se nacházejí převážně v historickém jádru a radnice ty, které jsou volné, začne pronajímat za tržní nájemné. To je oproti 54 korunám za metr, která za byty první kategorie požaduje město, zhruba dvojnásobné.

Žadatelé o obecní byt budou muset mít čistý rejstřík, radnice ale bude tolerovat neúmyslné trestné činy a zohlední i to, pokud se trestaný člověk zapojí do resocializačních programů.

Plzeň za poslední roky prodala tisíce bytů, přibližně 3500 si jich ponechá. Žádostí o přidělení bytu je ale ještě o tři sta víc. Stále platí systém, který upřednostňuje ty, kteří byt nejvíce potřebují, už ale nebude brán zřetel na dobu podání žádosti.

Noví zájemci tedy budou mít stejné šance jako lidé, kteří v pořadnících figurují už léta. Ti si navíc budou muset své žádosti doplnit podle nových pravidel, jinak jim hrozí vyškrtnutí z evidence.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků